SVK - BATA

XXIX EP 2015.

Pobeda Srbije posle pet setova i čak 168 minuta igre

Muška seniorska reprezentacija Srbije minimalnom pobedom je počela XXIX EP 2015, koje je danas počelo u Torinu i Busto Arsiciju, u Italiji, i u Varni i Sofiji, u Bugarskoj. Srbija je večeras, u 1. kolu D grupe u Busto Arsiciju, savladala Slovačku sa 3:2, po setovima 25:22, 22:25, 30:28, 24:26 i 15:9, posle 168 minuta igre.
Utakmicu u dvorani „Pala Jamamaj“ posmatralo je 1500 gledalaca, a sudili su Aleksandar Pjasecki iz Belorusije i Vim Kambre iz Belgije.
Slavila je Srbija u prvom meču u Busto Arsiciju, u meču u kome su izabranici Nikole Grbića igrali sa mnogo oscilacija, dok su Slovaci na drugoj strani bili borbeni i željni iznenađenja. Na sreću do njega nije došlo, jer je Srbija u petom setu bila dominantna i na kraju ipak zasluženo slavila.
Slovačka je, posle izjednačene igre na početku, povela sa 8:6, a Srbija zatim preokrenula na 9:8. Blok, pa potom i as Podraščanina doneli su Srbiji prednost od tri poena – 15:12. Vodila je Srbija i sa 18:14, a Slovaci zatim uspeli da se približe na samo jedan poen zaostatka – 21:20. Usledila je igra poen za poen, da bi Srbija posle 23:22 osvojila naredna dva poena i prvi set rešila u svoju korist sa 25:22.
U drugom setu, viđena je slična priča kao u prvom. Vodila je Slovačka sa 8:5 i tu razliku održavala do 14:11, kada je Srbija smanjila na 14:13. Na drugom tehničkom tajm – autu bilo je 16:14, da bi posle vođstva Slovaka od 17:15 usledio prvi prekid izazvan problemima za zapisničkim stolom. Nastavak meča doneo je više prekida nego igre, jer zapisnički sto nikako nije mogao da evidentira poene i promene. Srbija je uspela da izjednači na 18:18, a zatim dozvolila Slovacima da osvoje tri uzastopna poena za prednost od 21:18. Uspešno je Slovačka održavala razliku i na kraju iskoristila drugu set loptu za konačnih 25:22 i izjednačila na 1:1 u setovima. Drugi set je trajao čak 41 minut, devet duže nego prvi, a završen je identičnim rezultatom.
Na startu trećeg seta Srbija je povela sa 2:0 i tu razliku održavala do 6:4, kada su Slovaci izjednačili na 6:6. Na prvom tehničkom tajm – autu bilo je 8:7 za Srbiju. Posle vođstva Srbije od 10:9, Slovaci su napravili su seriju od čak šest uzastopnih poena i poveli sa 15:10. Vodila je Slovačka sa 16:11 i 17:12, a Nikola Grbić na teren poslao trojicu novih igrača: Uroša Kovačevića, Brđovića i Ivovića, pa je Srbija boljom igrom stigla do izjednačenja na 17:17. Posle vođstva Slovačke od 19:18, Srbija je sa dva vezana poena stigla do prednosti od 20:18. Igralo se zatim poen za poen, pa je Srbija stigla do set lopte – 24:23. Nije Srbija iskoristila dve set lopte, da bi Slovaci sa sva uzastopna poena preokrenuli rezultat i poveli sa 26:25. Slovaci nisu iskoristili tri set lopte, a posebno je bilo uzbudljivo pri rezultatu 28:27 za Slovake, kada je Srbija izjednačila tek posle „video provere poena“. Usledila su tri uzastopna poena Srbije, koja je realizovala svoju treću set loptu za konačnih 30:28 i povela sa 2:1 u setovima.
U četvrtom setu, posle 2:2, Srbija je povela sa 5:2, pa 9:4. Posle 11:6, Slovaci su smanjili na 11:8, a nakon 13:9 na 13:12, pa je Nikola Grbić morao da zatraži 30 sekundi predaha. Uroš Kovačević je prekinuo seriju Slovaka, a Srbija zatim povela sa 16:12 na drugom tehničkom tajm – autu. Serijom 5:0, uz jedan tajm – aut Grbića, Slovačka je povela sa 17:16. Izjednačila je Srbija na 17:17, a posle 18:18, Slovačka je serijom 3:0 povela sa 21:18. Posle 23:20 za Slovake, Srbija je smanjila na 23:22, a nakon 24:22 uspela da anulira obe set lopte i izjednači na 24:24. Ipak, Slovaci su uspeli da iskoriste svoju treću set loptu – 26:24 i izjednače na 2:2 u setovima.
Slovačka je u petom setu povela sa 1:0, a Srbija zatim osvojila 4 naredna poena, pa je Đulijani morao da zatraži tajm – aut. Prekinuli su Slovaci seriju Srbije i smanjili na 4:1, a zatim je usledila igra poen za poen. Nakon vođstva od 6:4, Srbija je sa dva uzastopna poena povećala prednost na 8:4, koliko je bilo na promeni strana. Nastavljena je žestoka borba u kojoj su ekipe naizmenično osvajale poene, da bi Srbija posle 10:7 povela sa 12:7, pa je Đulijani i drugi put u petom setu zatražio tajm – aut. Posle 12:8, Srbija je sa nova dva poena stigla do 14:8, a zatim relaizovala drugu meč loptu za konačnih 15:9, za trijumf od 3:2.
Seniori Srbije će sutra, u 2. kolu D grupe, igrati protiv Finske od 15,00 časova, uz direktan prenos na RTS 1.