Na današnji dan – 29. novembar

1314 – Umro je francuski kralj Filip IV Lepi (Philippe le Bel) koji je 1306. proterao Jevreje iz Francuske i konfiskovao njihovu imovinu. Tokom sukoba s papom Bonifacijem VIII sazvao je 1302. Skupštinu triju staleža – sveštenstva, plemstva i građanstva, prvi put u istoriji Francuske, a po smrti yog pape sporazumeo se s novim papom, Francuzem Klementom V, da se papsko sedište premesti u Avinjon.
1516 – Umro je italijanski slikar Đovani Belini (Giovanni Bellini), jedan od tvoraca venecijanske škole. Bio je učitelj Đorđonea (Giorgione) i Ticijana (Tiziano).
1543 – U Londonu je od kuge umro nemački slikar Hans Holbajn Mlađi (Holbein der Juengere), dvorski slikar kralja Henrija VIII, majstor crteža i autor čuvenih portreta – „Erazmo Roterdamski“, „Madona gradonačelnika Majera“, „Henri VIII“.
1780 – Umrla je austrijska carica, češka i mađarska kraljica Marija Terezija (Maria Theresia). Tokom vladavine od 1740. Sprovodila je reforme u duhu prosvećenog apsolutizma, ali i centralizaciju i germanizaciju. Da bi osigurala osporavani presto, vodila je rat za austrijsko nasleđe od 1740. do 1748. u kojem joj je 1745. pruski kralj Fridrih II (Friedrić) preoteo Šleziju.
1854 – Umro je diplomata i vojvoda prota Mateja Nenadović, predsednik Praviteljstvujuščeg sovjeta – prve vlade Srbije. Sa stricem Jakovom pokrenuo je Prvi srpski ustanak u valjevskoj i šabačkoj nahiji i učestvovao u borbama, a pregovarajući s Turcima i Rusijom, uspostavio je prve diplomatske kontakte ustanika sa stranim državama. Njegovi „Memoari“, pored književne vrednosti, predstavljaju dragocen dokument.
1864 – U Sent Kriku, u američkoj državi Kolorado, jedinica pukovnika Džona Čivingtona (John Ćivington) masakrirala je najmanje 400 Čejena i Arapahosa, pošto su se predali.
1890 – Otvoreno je zasedanje prvog parlamenta Japana koji je imao dva doma – gornji sa 480 i donji sa 252 člana.
1918 – Velika narodna skupština u Podgorici svrgla je kralja Nikolu I Petrovića i proglasila ujedinjenje Crne Gore i Srbije. Aktom o ujedinjenju prestala je da postoji crnogorska država.
1924 – Umro je Đakomo Pučini (Giacomo), najznačajniji italijanski operski kompozitor posle Verdija. Operom „Boemi“ dao je prototip italijanske opere lirsko-sentimentalnog, građanskog karaktera s kraja XIX veka („Toska“, „Madam Baterflaj“, „Turandot“, „Manon Lesko“).
1941 – Na brdu Kadinjača kod Užica u Drugom svetskom ratu izginuo je Radnički bataljon štiteći glavninu partizanskih snaga. Nemačke jedinice su, uz podršku avijacije, prešle Kadinjaču tek posle pogibije 180 partizana s komandantom Dušanom Jerkovićem. Bio je to kraj Užičke Republike, osnovane krajem septembra 1941, prve slobodne teritorije u okupiranoj Evropi.
1943 – Na drugom zasedanju Antifašističkog veća narodnog oslobođenja Jugoslavije u Jajcu, to Veće je konstituisano kao vrhovno zakonodavno i izvršno predstavničko telo, i ustanovljen je Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije. Doneta je odluka o federativnom uređenju buduće države, a kraljevskoj vladi u izbeglištvu, zabranjen je povratak u zemlju.
1945 – Ustavotvorna skupština u Beogradu ukinula je monarhiju, lišavajući dinastiju Karađorđevića svih prava i proglasila Federativnu Narodnu Republiku Jugoslaviju.
1947 – Generalna skupština UN izglasala je podelu Palestine na jevrejski i arapski deo, s Jerusalimom pod kontrolom svetske organizacije, što je 1948. omogućilo stvaranje države Izrael.
1987 – U Burmi se srušio avion Južne Koreje sa 115 putnika i članova posade. U Bahreinu je potom uhapšena jedna žena koja je priznala da je, kao agent Severne Koreje, eksploziv u avion postavila po nalogu njene vlade, da bi se omele Olimpijske igara u Seulu 1988.
1991 – Komisija za arbitražu Mirovne konferencije o Jugoslaviji (Badenterova komisija) objavila je svoj nalaz, prema kojem je SFR Jugoslavija „u procesu nestajanja“ i da su sve njene republike njeni naslednici.
1996 – Međunarodni sud za ratne zločine u Hagu osudio je na 10 godina zatvora Hrvata iz BIH Dražena Erdemovića koji je priznao da je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske, učestvovao u masovnoj likvidaciji bosanskih Muslimana u Srebrenici jula 1995. To je bila prva presuda jednog međunarodnog suda za ratni zločin posle Nirnberškog i Tokijskog procesa.
1998 – U Beogradu je umro Živojin Pavlović, jedan od najznačajnijih srpskih filmskih reditelja i književnika „nove srpske proze“. Njegov film „Dezerter“ (1992), prvo je filmsko delo o tragediji rata u Jugoslaviji 1992-95.
1999 – Rivalske partije u Severnoj Irskoj formirale su protestantsko-katoličku vladu, primoravši tako ogorčene neprijatelje da prvi put dele vlast.
2001 – Umro je britanski rok-pevač i kompozitor DŽordž Harison (George Harrison), bivši član „Bitlsa“, grupe koja je obeležila 1960-te godine.
2003 – Vođi čečenskih pobunjenika Ahmedu Zakajevu, koji je u Rusiji optužen za ubistva i otmice, odobren je status političkog azilanta u Velikoj Britaniji.
2008 – Umro je danski arhitekta Jorn Utzon, tvorac zgrade Sidnejske opere koja je 2007. uvršćena u svetsku baštinu UNESCO-a. Projektovao je i zgradu Narodne skupštine u Kuvajtu i više građevina u Danskoj. Prestižnu nagradu Pricker, za arhitekturu, dobio je 2003. godine.
2010 – Umro je komičar Lesli Nilsen (Leslie Nielsen), zvezda filmskog serijala „Goli pištoj“ i „Ima li pilota u avionu“.
2010 – Umrla je ruska pesnikinja Bela Ahmadulina, ikona kulturnog života sovjetske ere.
2013 – Na samitu u Vilnjusu Evropska unija je parafirala sporazume o pridruživanju Gruzije i Moldavije.

Povezana vest:  Na današnji dan - 21. avgust