Borilacki-klub

„Borilački klub“ u knjižarama

Kultni pisac novog talasa američke književnosti Čak Palahnjuk objavio je „Borilački klub“ 1996. godine. Moćan, mračan i originalan roman, koji razotkriva ono što se krije u srži našeg modernog sveta, priča je o tridesetogodišnjaku koji se bori sa insomnijom i pokušava da je se reši na razne načine. Upoznaje misterioznog Tajlera Derdena sa kojim će osnovati andergraund borilački klub kao radikalnu psihoterapiju.

Prvo pravilo borilačkog kluba glasi: o borilačkom klubu se ne priča.

Svakog vikenda, u podrumima i na parkinzima širom Amerike, mladići koji imaju dobre poslove i koji su odrasli bez očeva izuvaju cipele, skidaju košulje i tuku se jedni protiv drugih, uvek po dva borca, do iznemoglosti. Onda se vraćaju na posao sa šljivom na oku, sa rasklimanim zubima i osećanjem da mogu da se nose baš sa svime.

Povezana vest:  Debitantski roman Biljane Lukić "Maskarada"

Otuđeni pripovedač „Borilačkog kluba“ ostavlja svoj sumorni posao pošto potpada pod uticaj Tajlera Derdena, enigmatičnog mladića – kinooperatera, konobara i mračnog, anarhističkog genija – koji priređuje te tajne borbe. Tajlerov izum – borilački klub – tek je početak njegovih planova za osvetu svetu u kojem se ljudskost može naći samo u grupama za podršku obolelima od raka.

Povezana vest:  Najlepše operske arije čekaju vas na KvART Walk letnjoj sceni

Pre nego što će se proslaviti romanom „Borilački klub“ Čak Palahnjuk je radio kao mehaničar u servisu za popravku kamiona, gde je većim delom i napisao priče koje je povezao u roman iz kog će kasnije iznići i kultni film u režiji Dejvida Finčera sa Bredom Pitom i Edvardom Nortonom u glavnim ulogama. Palahnjuk je rad na „Borilačkom klubu“ započeo frustriran odbijanjem na koje je naišao kod izdavača prilikom pokušaja da objavi svoj rukopis „Nevidljiva čudovišta“, priču o unakaženom foto-modelu koji se uz pomoć svog transseksualnog pratioca sveti bivšem dečku i najboljem prijatelju. Rukopis je odbijen kao previše rizičan za objavljivanje, i Palahnjuk je rešio da „skine rukavice“ i napiše nešto za šta je smatrao da izdavači nikad neće smeti da objave, apokaliptičnu, crnohumornu priču o usamljeniku koji ulazi u bizaran odnos sa harizmatičnim i opasnim andergraund liderom i peripetijama koje proizilaze iz tog odnosa. Ispostavilo da je ta priča ne samo objavljena, nego je svom autoru donela i kultni status.

Povezana vest:  Na listi 100 najboljih knjiga XXI veka Njujork tajmsa – „Sutra, i sutra, i sutra" u prodaji

„Borilački klub“ će se naći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs od petka, 7. avgusta.