Da li ste čuli za izraz HAKUNA MATATA i znate li šta to znači? Znate li zašto se u crtanom filmu „Kralj lavova“ lav zove SIMBA? Na kom jeziku se pozdravlja „Jambo!“ (džambo)?
Upoznajte SWAHILI, najrasprostanjeniji jezik Afrike!
Muzej afričke umetnosti se sprema za jesenji ciklus Swahili radionica i poziva sve zainteresovane da se prijave na besplatnu radonicu koja će se održati u nedelju, 16. oktobra od 14 časova.
SWAHILI • jezičke radionice • JESENJI CIKLUS
Besplatna PROMOTIVNA radionica
U nedelju, 16. oktobra 2016, 14-15č, održaće se besplatna PROMOTIVNA radionica. Polaznici radionice imaće prilike da se upoznaju sa predavačima, metodom rada i prvim rečima na svahiliju. Radionica je namenjena odraslima. Broj učesnika u radionici je ograničen i zato je neophodno da se pošalju prijave sa sledećim podacima:
- Ime i prezime
- Godina rođenja
- Kontakt telefon i e-mail
- Zašto želite da učite svahili? (kratko, do 100 reči)
- Kako ste saznali za svahili radionicu?
Prijavu za radionice sa naznakom ZA SVAHILI RADIONICU možete slati na[email protected] od 5. do 12. oktobra (u ponoć).
Nakon promotivne radionice, biće raspisan upis za jesenji ciklus radionica koji će se održati od 5. novembra do 24. decembra.
JESENJI CIKLUS SWAHILI RADIONICA
Muzej afričke umetnosti organizuje ciklus radionica svahili jezika. Radionice su namenjene početnicima. Svaki polaznik će na kraju ciklusa biti osposobljen za osnovnu komunikaciju na svahiliju.
Na svahiliju postoji izreka: MTU NI WATU, što znači ČOVEK JE NAROD.
Kroz učenje jezika upoznaju se i razumevaju drugačiji običaji, naravi i ponašanja.
Svahili, ili tačnije Kisvahili, pripada grupi Bantu jezika – velikoj jezičkoj grupi koja se govori na ogromnom području subsaharske Afrike. Kroz vekove, svahili se širio kroz trgovinske odnose među narodima i državama.
U Tanzaniji, Keniji, Ugandi i DR Kongo svahili je zvanični nacionalni jezik, ali ga govore milioni ljudi širom istočne, centralne i južne Afrike: u Ugandi, Burundiju, Somaliji, Mozambiku i Južnoj Africi.
Svahili se neprekidno obogaćuje rečima koje se pozajmljuju iz drugih jezika, tako da su arapski, hindu, gudžarati, persijski, a odnedavno i engleski deo svahilija. Takođe, u ovom jeziku postoje tragovi portugalskog, nemačkog, kao i brojnih lokalnih jezika. Na neki način, svahili je ogledalo svih veza koje su se u dugom istorijskom periodu stvarale između različitih naroda!
Za sve koji govore srpski, učenje svahilija ne predstavlja ozbiljnu poteškoću: piše se kao što se govori, a koristi se isti sistem samoglasnika kao u srpskom jeziku. Za sve one koji su zainteresovani da nauče ovaj jezik radi ličnog usavršavanja, planiranih putovanja ili komunikacije sa poslovnim partnerima u Africi, svahili je odličan izbor!
Radionice vode:
Amosi Ruangaria (Amosi Rwangarya)
Rođen je u Tanzaniji i student je četvrte godine ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Svahili je njegov maternji jezik, a pored njega, dobro govori engleski, srpski, kao i lokalni tanzanijski jezik zaniki.
Galina Tudik (Galina Tudyk)
Dugogodišnji simultani, konsekutivni i pisani prevodilac za engleski jezik. Galina je diplomirala engleski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu. Živela je u Najrobiju, u Keniji, gde se upoznala sa svahilijem i gde je stekla zvanje mastera internacionalnih odnosa na United States International University.
Za dodatna pitanja možete kontaktirati Ivanu Vojt, kustosa MAU, na [email protected] ili na brojeve telefona: 011/2651 654, 011/2651 269.
FB stranica Swahili – Serbia : https://www.facebook.com/Swahili-Serbia-48156140533007