Rodjen je francuski filozof, pisac i istoričar Fransoa Mari Arue (Francois Marie Arouet), poznat kao Volter (Voltaire), jedan od najznačajnijih mislilaca evropskog prosvetiteljstva u 18. veku („Kandid“, „Eseji o običajima i duhu nacije“, „Filozofska pisma“, „Traktat o metafizici“).

1783 – Francuzi Fransoa Pilatr de Rozije (Francois Pilatre, Rosier) i Fransoa Loran (Francois Laurent) izveli su prvi uspešan let balonom napunjenim toplim vazduhom, preletevši iznad Pariza za 25 minuta razdaljinu od osam kilometara.

1806 – U nameri da ekonomski slomi protivnika, Napoleon Bonaparta (Bonaparte) je objavio Berlinski dekret o blokadi Velike Britanije, koji je uključivao i zabranu pristajanja britanskih brodova u sve evropske luke.

1844 – Umro je ruski pisac Ivan Andrejevič Krilov. Izdavač humorističkih časopisa i autor satiričnih „pisama“, najveću popularnost je stekao basnama, koje je pisao po uzoru na Ezopa inspirišući se i ruskim folklorom.

1869 – Rodjen je srpski pravnik i istoričar Slobodan Jovanović, profesor Beogradskog univerziteta, predsednik Srpske kraljevske akademije, najznačajniji srpski pravni pisac i teoretičar države u 20. veku. Tokom Drugog svetskog rata bio je predsednik jugoslovenske emigrantske vlade u Londonu (1942-43), a posle rata komunističke vlasti su ga u odsustvu osudile na 20 godina zatvora.

1877 – Tomas Edison (Thomas) je objavio pronalazak fonografa.

1916 – Umro je Franc Jozef I (Franz Josef), austrijski car od 1848, a od 1867. car i kralj Austro-Ugarske monarhije. Godine 1878. okupirao je, a potom anektirao Bosnu i Hercegovinu. Atentat na njegovog bratanca nadvojvodu Franca Ferdinanda u Sarajevu 1914. iskoristio je za obračun sa Srbijom. Smatra se da je taj atentat bio i neposredan povod za početak Prvog svetskog rata. Nasledio ga je Karlo I, poslednji vladar carstva koje se nakon rata raspalo.

Povezana vest:  Na današnji dan - 29. januar

1937 – Osnovana je Muzička akademija u Beogradu, koja je 1973. dobila status fakulteta.

1938 – Nemačka je okupirala sudetsku oblast u Čehoslovačkoj i priključila je nemačkom Rajhu.

1963 – Rimokatolički Vatikanski koncil odobrio je upotrebu domicilnog jezika u crkvenim obredima umesto latinskog.

1974 – U eksplozijama koje su u dva paba u engleskom gradu Birmingemu podmetnuli pripadnici Irske republikanske armije poginula je 21 osoba, a 162 su ranjene.

1977 – U jugoistočnoj Indiji ciklon je usmrtio oko 3.000 ljudi a ogromni talasi su zbrisali čitava sela. ;

1981 – Umro je srpski pisac i istoričar umetnosti i književnosti Milan Kašanin, pre Drugog svetskog rata direktor Narodnog muzeja u Beogradu i Muzeja kneza Pavla, a posle rata Galerije fresaka („Dva veka srpskog slikarstva“, „Umetnost i umetnici“).

1994 – Avijacija NATO je sa 36 bombardera iz baza u Italiji izvršila napad na aerodrom Udbine. Napad je usledio nakon pisma Franje Tudjmana UN u kojem je predsednik Hrvatske optužio krajiške Srbe da sa tog aerodroma vrše napade na Bosnu i Hercegovinu. To je bila najveća vazdušna operacija Severoatlantskog pakta od njegovog osnivanja 1949.

Povezana vest:  Na današnji dan 24. april

1995 – Argentina je izručila Italiji nacističkog oficira Eriha Pribkea (Erich Priebke) odgovornog za masakr nad 335 civila u Drugom svetskom ratu.

1995 – Nakon tronedeljnih pregovora, u vojnoj bazi Rajt Petersonu američkom gradu Dejton predsednici Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, Franjo Tudjman, Alija Izetbegović i Slobodan Milošević parafirali su mirovni sporazum kojim je okončan rat u Bosni.

2000 – Napadom na policijsku stanicu u selu Končulj, u kojem su poginula četiri pripadnika srpskih snaga bezbednosti, obnovljeni su sukobi naoružanih Albanaca i srpskih snaga u Kopnenoj zoni bezbednosti na jugu Srbije.

2002 – Medjunarodni tužilac na Kosovu Antoni Rič podigao je optužnicu protiv nekadašnjeg komandanta OVK Rustema Mustafe, zvanog Remi i još trojice bivših pripadnika OVK za ratne zločine na Kosovu od avgusta 1998. do sredine juna 1999.

2004 – U Ukrajini je održan drugi krug predsedničkih izbora, posle kojih su, zbog izborne kradje, na ulicama Kijeva izbili protesti više hiljada pristalica kandidata opozicije Viktora Juščenka. Višednevna kriza u zemlji okončana je, 3. decembra, kada je Ustavni sud doneo odluku da se drugi izborni krug poništi i zakažu novi izbori za 26.decembar, na kojima je Juščenko izabran za predsednika Ukrajine.

Povezana vest:  Na današnji dan - 12. april

2006 – U Beogradu je umrla kompozitorka, pijanistkinja i pesnikinja Ksenija Zečević.

2011 – Premunula je En Mekafri (Anne McCaffrey), spisateljica, jedna od najpoznatijih žena u naučnoj fantastici, autorka serijala epske fantastike “Zmajevi jahači Perna”, dobitnica dve najznačajnije nagrade za SF/F stvaralaštvo: Hugo i Nebula.

2012- Evropski pokret u Srbiji (EPuS) obeležio je 20 godina postojanja.

2012 – Mongolija je postala 57. zemlja članica Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

2014 – Burkine Faso dobila je civilnu prelaznu vladu sa diplomatom Mišel Kafandom na čelu, a pošto je predsednik Blez Kompaore posle nasilnih protesta podneo ostavku nakon 27 godina na vlasti. Privremena vlada je opstala do sredine septembra 2015. kada je vojska Burkine Faso preuzela vlast u zemlji samo nekoliko nedelja pre zakazanih izbora.

2015 – U Kuala Lumpuru (Malezija) održan je dvodnevni sastanak Asocijacije zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) koja okuplja 10 zemalja, i na kojem je jedna od glavnih tema bila borba protiv terorizma.