Juče je u Envoy konferencijskom centru održan stručni skup najznačajnijih predstavnika stručne i poslovne javnosti iz oblasti javnog zdravlja, pod nazivom „Važnost dijaloga u kreiranju smernica za jačanje zdravstvenog sistema i unapređenje javnog zdravlja“. Skup je bio posvećen ključnim izazovima iz perspektive javnog zdravlja u oblasti hepatitis i HIV virusnih infekcija, a istaknut je problem nedostupnosti savremene, inovativne terapije.
Na jednom mestu, mišljenja i iskustva su razmenili predstavnici Ministarstva zdravlja, Agencije za lekove i medicinska sredstva, vrhunski stručnjaci sa Klinike za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije, Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra Vojvodine, Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”, Medicinskog fakulteta iz Beograda i Novog Sada, predstavnici Srpske privredne komore, Američke privredne komore, predstavnici ambasade SAD, udruženje INOVIA, kao i predstavnici farmaceutske industrije i udruženja pacijenata.
U poslednjih trideset godina, od kada se pojavio prvi pacijent oboleo od infekcija HIVa u Srbiji, mnogo toga se promenilo, i u odnosu društva prema obolelima i na polju uspešnosti terapije, pa je uz primenu savremene terapije, ovo bolest sa kojom se živi. Kada se radi o hepatitisu B i C, nejasna je epidemiološka situacija, a procene govore da je u Srbiji oko 80 hiljada obolelih samo od hepatitisa C. Hiljade obolelih nisu ni svesne da su zaražene ovim virusom, samim tim su potencijalni prenosioci infekcije, a savremene terapije nisu dostupne, pa je čak i pitanje da li su upoznati sa mogućnošću uspešnog lečenja. I dalje je prisutno pitanje niskog nivoa svesti o prisustvu i načinu prenosa HIV i hepatitis infekcija.
Govoreći o trenutno dostupnim terapijama i izazovima u oblasti HIV-a i hepatitisa, prof. dr Dragan Delić sa Klinike za infektivne i tropske bolesti naglasio je kako je zadatak struke da prati razvoj savremene medicine, kao i da u njemu aktivno učestvuje. „Naši lekari dobro znaju prednosti novih terapijskih protokola i novih lekova koji dovode do eliminacije virusa kod većine bolesnika sa minornim pratećim efektima. Ova terapija je prihvaćena svuda u svetu, pa čak i u regionu,” rekao je prof. dr Delić.
Prof. dr Branko Brmbolić, sa Klinike za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije, istakao je problem kontrole terapije. „Nedostaju nam dijagnostički testovi za praćenje pacijenata, pa kada nekoga uvedemo u lečenje ne možemo da pratimo kako terapija napreduje“, naglasio je prof. dr Brmbolić.
Stručni skup su organizovale farmaceutske kompanije Gilead Sciences i Medicopharmacia. „Veliko mi je zadovoljstvo što su se svi ključni akteri iz sfere javnog zdravlja odazvali našem pozivu i nadam se da ćemo ovim skupom započeti dijalog sa ciljem da zajednički pronađemo rešenje za obolele od HIV i hepatitis infekcija u Srbiji“, rekao je Nikolas Fuše, direktor Gilead Sciences za istočnu Evropu.
Učesnici su se saglasili da pronalaženje efikasnog modela za očuvanje javnog zdravlja iz perspektive hroničnih virusnih infekcija predstavlja izazov sa medicinskog, socijalnog, pravnog i ekonomskog aspekta. Zaključak skupa govori u prilog tome da je neophodno zajedničko angažovanje svih relevantnih aktera, počevši od podizanja svesti o rizicima i prevenciji hroničnih virusnih infekcija, kroz zdravstveno vaspitanje mladih i šire javnosti, zatim poštovanje preporuka zdravstvene struke i uvažavanje principa farmakoekonomije u izboru adekvatnih terapija, kao i saradnje nadležnih institucija u okviru sistema.