1491 – Rodjen je španski sveštenik Injasio de Lojola (Ignacio, Loyola), osnivač „Družbe Isusove“ (jezuiti) 1534. Nakon što ga je Inkvizicija oslobodila optužbi da je jeretik, dobio je 1540. od pape Pavla III potvrdu novog rimokatoličkog reda i izabran za prvog starešinu (generala). Izradio je ustav jezuita i priručnik „Duhovne vežbe za vladavinu nad samim sobom“.

1524 – Umro je portugalski moreplovac Vasko da Gama (Vasco) koji je 1498. pronašao pomorski put u Indiju ploveći oko Afrike. Prilikom drugog putovanja u Indiju 1502. uspostavio je portugalsku kolonijalnu vlast, a tokom trećeg umro je u Indiji.

1798 – Rodjen je poljski pisac Adam Mickjevič (Mickiewicz), najizrazitiji predstavnik poljskog romantizma. Njegov idilični ep „Gospodin Tadija“ (Pan Tadeuš) u kojem je dao viziju stare Poljske u nestajanju, smatra se najvećim delom poljskog romantizma.

1814 – SAD i Velika Britanija potpisale su mir u Gentu u Belgiji, okončavši rat započet 1812.

1818 – Rodjen je engleski fizičar Džejms Preskot Džul (James Prescott Joule). Odredio je toplotni ekvivalent električne struje (1843) i mehanički ekvivalent topline (1850) i time dao jedan od dokaza zakona o očuvanju energije. Po njemu je merna jedinica za energiju, rad i količinu toplote nazvana „džul“ (J).

1838 – Pod pritiskom Rusije, Porte i političkih protivnika u Srbiji knez Miloš Obrenović prihvatio je tzv. Turski ustav kojim je ograničena apsolutna kneževa vlast.

Povezana vest:  Na današnji dan - 10. maj

1863 – U Kalkuti je umro engleski pisac Vilijam Mejkpis Tekeri (William Makepeace Thackeray), jedan od najznačajnijih satiričara 19. veka, poznat po romanu „Vašar taštine“.

1863 – Rodjen je Ljuba Davidović, jedan od prvaka Radikalne stranke Srbije. S Jašom Prodanovićem osnovao je 1901. Samostalnu radikalnu stranku, a od 1912. bio je na čelu te stranke. Bio je ministar prosvete u vladi Nikole Pašića i jedan je od tvoraca Krfske deklaracije. Od 1919. predsednik je novoformirane Demokratske stranke. Dva puta je bio premijer Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca 1919. i 1924.

1865 – U mestu Pulaski u američkoj državi Tenesi osnovana je rasistička organizacija belaca Kju-Kluks-Klan.

1871 – Premijera Verdijeve opere „Aida“ održana je u Kairu, mestu gde se i odigrava radnja drame.

1914 – Nemački avion bacio je jednu bombu na Dover u Prvom svetskom ratu, što je bio prvi napad iz vazduha u istoriji Velike Britanije.

1942 – Na nemačkom eksperimentalnom poligonu u mestu Peneminde izvršena je uspešna proba nove rakete zemlja-zemlja „FZG76“, kasnije poznate kao raketa „Fau 1“ (V-1).

1943 – Američki general Dvajt Ajzenhauer (Dwight Eisenhower) imenovan je u Drugom svetskom ratu za komandanta Vrhovnog štaba savezničkih ekspedicionih snaga za invaziju na okupiranu Francusku.

Povezana vest:  Na današnji dan - 6. maj

1944 – U Novom Sadu je izašao prvi broj dnevnog lista na madjarskom „Sabad Vajdašag“, koji je u septembru 1945. promenio naziv u „Madjar so“.

1951 – Proglašeno je Ujedinjeno kraljevstvo Libija s emirom el-Idrizom (Idris) kao suverenom. U septembru 1969. kralj Idriz je svrgnut u vojnom udaru pod vodjstvom Moamera Gadafija koji je potom proglasio republiku.

1982 – Umro je francuski pisac Luj Aragon (Louis), jedan od osnivača nadrealističkog pokreta. Od 1930, posle kongresa revolucionarnih pisaca u Harkovu, priklanja se socrealizmu i objavljuje „Traktat za socijalistički realizam“. U Drugom svetskom ratu, uz Elijara (Eluard), najistaknutiji je pesnik Pokreta otpora.

1989 – Svrgnuti premijer Paname general Antonio Norijega (Noriega), sklonio se pred američkim okupacionim trupama u diplomatsko predstavništvo Vatikana u Panama Sitiju i zatražio politički azil.

1994 – Islamski teroristi su prilikom otmice francuskog putničkog aviona u Alžiru ubili dvoje ljudi i uzeli za taoce 239 ljudi.

1995 – Na parlamentarnim izborima u Turskoj najviše glasova osvojila je islamistička Partija prosperiteta, što je bila prva izborna pobeda islamista u 72-godišnjoj istoriji sekularne Turske.

1996 – Tokom gradjanskog protesta u Srbiji zbog falsifikovanja rezultata lokalnih izbora, jake policijske snage intervenisale su u centru Beograda da bi razdvojile dva skupa – pristalica predsednika Srbije Slobodana Miloševića i opozicione koalicije „Zajedno“. Pred početak mitinga iz pištolja je teško ranjen Ivica Lazović, član Srpskog pokreta obnove.

Povezana vest:  Na današnji dan 29. septembar

1997 – Muslimanski fundamentalisti su u dva masakra ubili 59 civila u Alžiru.

1999 – „Mali princ“, delo Antoana d Sent-Egziperija (Antoine de Saint-Exupery) proglašeno je za knjigu veka u Francuskoj.

2000 – Tokom četvorodnevne pobune u zatvorima u Turskoj ubijeno je 28 ljudi.

2008 – Umro je britanski nobelovac i jedan od najpoznatijih dramskih pisaca Harold Pinter, poznat i kao oštar kritičar britanske i američke spoljne politike. Njegova najznačajnija dela su: „Nastojnik“, „Povratak“, „Ničija zemlja“, „Stara vremena“ i „Rodjendan“.

2009 – Umro je venecuelanski političar i državnik Rafael Kaldera, predsednik Venecuele od 1969. do 1974. godine i od 1994. do 1999. godine. Za vreme drugog mandata pomilovani su učesnici državnog udara iz 1992. godine, medju kojima i Ugo Čaves, koji je postao šef države nakon Kaldere.

2011 – U višednevnim borbama bezbednosnih snaga i pripadnika radikalne muslimanske sekte Boko Haramna severoistoku Nigerije stradala je 61 osoba.

2014 – Šinzo (Shinzo) Abe je postao novi premijer Japana deset dana posle pobede njegove Liberalno demokratske partije (LDP) na parlamentarnim izborima.