Generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije (FSS) Jovan Šurbatović rekao je danas da je ta organizacija, zajedno sa svojim Sportskim centrom u Staroj Pazovi prošle godine ostvarila dobit od nešto više od 172 miliona dinara.
-FSS je ostvario dobiti od nešto manje 159 miliona, a s obzirom da je dobit Sportskog centra nešto više od 13 miliona, ukupna ostvarena dobit je 172.246.789, uglavnom zahvaljujući posledici naplate jednog sudskog spora – rekao je Šurbatović na Skupštini FSS u Staroj Pazovi.
On je rekao da je ostvaren prihod od 1.384.859,045 dnara, što je za 16 odsto veće od planiranog, kao i da Sportski centar nikad bolje nije poslovao, pa je ukupan prihod nešto više od 1,5 milijarde dinara. Dodao je da agencije „Plavi plavi“ nema u finansijskom izveštaju, pošto je u toku završna faza postupka likvidacije.
-Rashodi su gotovo na nivou planiranog… S obzirom na uvećanje prihoda bilo je prostora za veću pomoć klubovima. U prethodnoj godini direktno iz budžeta smo izdvojili sredstva za postavljanje reflektora na stadionima Rada i Spartaka, kao i 13. teren sa veštačkom travom u Kragujevcu, koji je bila suinvesticija tog grada, FSS i dela sredstava Uefe. Iz tih sredstava Uefe pomogli smo klubovima Prve lige da pokriju troškove plaćanje službenih lica i druge dotacije – dodao je on.
On je rekao da FSS kao sportska organizacija ostvaruje 62,6 odsto sopstvenih prihoda, 30,82 su dotacije iz sredstava Uefe i Fife, da su 4,26 budžetska davanja Ministastva omladine i sporta.
Naveo je da su pojedinačni prihodi najveći od sponzorstava, taksi, licenci i sudskog spora 37,67 odsto, a da je 24,93 odsto po osnovu prodaje televizijskih prava. Šurbatović je dodao da su 2016. godinu obeležili prihodi i rashodi vezani za oganizaciju Evropskog prvenstva u futsalu.
Generalni sekretar FSS rekao je i da je u izgledu potpisivanje sponzorskih ugovora sa jednom pivarom, bankom i osiguravajućom kućom, kako bi se zaokružila podrška radu Saveza, „ali pre svega plasamanu na Svetsko prvenstvo u Rusiji“.
-Stvorena je pozitivna atmosfera oko reprezentacije, ali i generalno u srpskom fudbalu – ocenio je on.
Šurbatović je naveo da Savez namenski troši sredstva, da se 71 odsto odnosi na stručno-pedagoške aktivnosti, troškove reprezentacije, Kup Srbije i dotacije klubovima.