Promocija knjige „Slatke priče“ Slađane Jelić održana je 26. februara u Delfi Caféu u SKC-u u Beogradu. O knjizi su osim autorke govorili i novinarka i voditeljka Studija B Jovana Manić i pisac i novinar Vanja Bulić. Delove iz knjige čitala je glumica Miljana Kravić.

„Slatke priče“ otkrivaju psihološku i biološku suštinu gladi i uživanja u hrani, učeći nas kako da postignemo i sitost i zdravlje i zadovoljstvo. Ovo je pre svega edukativna, ali i vrlo zabavna knjiga. Naučna utemeljenost njena je najvažnija odlika, a ono što je čini slatkom jeste duhovit način na koji su predstavljena savremena znanja iz psihologije i medicine. Pisane preciznim jezikom vrsnog psihologa, u uzbudljivom ritmu raspričanog pripovedača, „Slatke priče“ će nas iznenaditi najnovijim otkrićima i neutaživoj gladi, prejedanju, uživanju u hrani, magiji slatkiša.

Na početku promocije, autorka Slađana Jelić je zahvalila svim prisutnima, kao i timu saradnika koji je učestvovao u realizaciji ove knjige. Potom je novinar i pisac Vanja Bulić otkrio kako se sa Slađanom upoznao na zanimljiv način. „Ona je čitala moje knjige i dolazila na promocije. Slađana često putuje i sa svakog putovanja mi je slala kratke putopise, na osnovu kojih sam zaključio da ima dara za pisanje i predložio joj da napiše knjigu.“

Povezana vest:  Strip autori Anđela Janković i Leopold Pridon izabrani na trećem konkursu Ukrštenih umetničkih rezidencija između Srbije i Francuske

Autorka je tada imala spreman naučni rad o čokoladi, koji je pisan strogo naučno, iz ugla psihologa. Verujući u njene spisateljske sposobnosti, Bulić je predložio da se taj rad napiše na „popularan“ način i iz toga su proizašle „Slatke priče“.

Autorka kaže da pribegavanje hrani ne treba da bude glavna strategija prevazilaženja stresa, već da u njoj treba uživati i, naravno, imati meru. Ona dodaje i da je koncept dijete potpuno pogrešan. „Mi ne treba da se uzdržavamo od ukusne hrane, već da nađemo meru u hedonizmu. Čovek je po samoj prirodi hedonista, a dijeta je sasvim suprotan koncept i to jednostavno ne može da uspe.“

Povezana vest:  12. Noć muzeja: Beograd se budi za mališane!

Jedna od autorkinih poruka bila je i ta „da treba da se manemo dijeta, te da su one opravdane samo kao medicinske mere i da treba da ih vodi lekar, dok mi sami treba da pokušamo da nađemo meru.“

„Knjiga ’Slatke priče’ je jedna vrsta misije i obrazovanja. Vrlo je korisna jer je napisana tako da pokriva više aspekata konzumacije hrane“, dodala je autorka.

Jovana Manić, novinarka i voditeljka Studija B, rekla je da knjiga počinje kao bajka i da ju je slatko čitati. Ona ju je čitala gladna, pa zato svima preporučuje da obavezno nešto pojedu pre nego što uplove u svet „Slatkih priča“, jer će im se sasvim sigurno otvoriti apetit. „Od Slađane sam mnogo naučila, između ostalog i to koliko je važno da se posvećeno pristupi nečemu da bi efekat bio ovakav kakav jeste među koricama ove knjige.“ Jovana je istakla i da nas ova knjiga uči o onome šta je suština, ali ne i poenta života – da to što se jede da bi se živelo nije dovoljno da život bude sladak.

Povezana vest:  Predstavljena monografija "Mojih 500 glumaca" Zdravka Šotre u RTS klubu

Autorka je za kraj istakla da nam u današnje vreme treba više obrazovanja i kulture ishrane ako želimo da sačuvamo svoje zdravlje i živimo jedan srećan i lep život.