Povodom Međunarodnog dana borbe protiv genitalnog sakaćenja žena koji se obeležava 6. februara Beč je pokrenuo edukativni e-program kako bi se sprečilo nasilje nad devojčicama i ženama. 

Kako bi se podigla svest građana i sprečila ova ilegalna praksa Beč je povodom Međunarodnog dana borbe protiv ženskog genitalnog sakaćenja pokrenuo elektronski program učenja „Click and learn“. Program nudi pojašnjenja o rasprostranjenosti, oblicima i uzrocima genitalnog sakaćenja kao i njegovom uticaju na zdravlje žena. Ciljna grupa programa su pedagozi koji rade sa devojčicama uzrasta do 15 godina: u jaslama, vrtiću i školama. Pored stručne literature o ovoj temi, u programu je detaljno objašnjeno koji su prvi signali da genitalno sakaćenje već postoji, kako razgovarati o ovoj osetljivoj temi ukoliko se javi sumnja da je neko dete ugroženo te kako prijaviti slučajeve sakaćenja.

Povezana vest:  Connecting dobio novo priznanje za program "Kad porastem biću..."

Podučavanje stručnjaka u obrazovanju ima za cilj da se o genitalnom sakaćenju edukuju i mladi. „Kada je ova tema u pitanju nisam liberalan, nego veoma pristrasan“ izjavio je član gradskog veća za zdravstvo Peter Haker. „Moramo da investiramo u prevenciju, jer je ona ključ u borbi protiv nasilja nad ženama i devojčicama“, dodao je Haker. Bečki zdravstveni fond je finansirao ovaj program u saradnji sa Savetom protiv ženskog genitalnog sakaćenja i Programom za zdravlje žena.

Povezana vest:  10. Festival nauke – Naučna zabava za čistu desetku!

Genitalna sakaćanja žena podrazumevaju svaku intervenciju uključujući i odstranjivanje ili povređivanje spoljašnjih genitalnih organa žena koji se sprovode iz kulturnih ili verskih razloga. Mnoge devojčice i mlade žene širom sveta izložene su riziku od genitalnog sakaćenja ili su ga već doživele. Telesne i psihičke posledice genitalnog sakaćenja su teške i dugotrajne, a mogu da budu i smrtonosne.

Povezana vest:  Nežna, ali izuzetno pouzdana i efikasna zaštita od sunca za vaše mališane uz Nivea Baby Sun liniju

Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je 2012. godine prvu rezoluciju kojom se osuđuje genitalno sakaćenje žena, praksa veoma rasprostranjena u Aziji i na severoistoku Afrike koja pogađa oko 140 miliona žena. Rezolucija ima za jedan od ciljeva da se ovaj običaj u potpunosti iskoreni do 2030. godine. Grad Beč se već 20 godina bavi ovom temom. Austrija je 2013. godine ratifikovala Istanbulsku konvenciju i obavezala se da će sprovesti mere kako bi se prestalo sa ovom praksom.

Više informacija:

http://StadtWienFGM.clickandlearn.at/Modul1

http://StadtWienFGM.clickandlearn.at/Modul2

http://StadtWienFGM.clickandlearn.at/Wissens-Check

PHOTO: Eurocomm-PR/Regina Hügli