Podugačak spisak privrednika i preduzeća koji su do sada podneli zahtev za korišćenje mera državne pomoći u borbi protiv posledica pandemije koronavirusa pokazuje koliko je domaćoj privredi neophodna podrška. Sa druge strane, produžava se i lista velikih kompanija i preduzeća koji su odlučili da paket mera koji je Vlada Srbije pripremila ipak ne iskoristi zbog toga što, kako navode, uspevaju da održe optimalan nivo poslovanja. Ističu i da postoje mnogi privredni subjekti, preduzetnici i mala i srednja preduzeća, kojima su subvencije i pomoć države potrebnije.

U prvom talasu zdravstvene krize društveno odgovorne kompanije pokazale su solidarnost velikim brojem donacija zdravstvenim centrima širom Srbije u borbi protiv COVID-19. U ovom, drugom talasu koji se odnosi na otklanjanje posledica koje je po domaću privredu doneo koronavirus, „veliki“ ponovo iskazuju svoju solidarnost, dajući prednost očuvanju likvidnosti preduzećima koja su u krizi pretrpela teže posledice.

Povezana vest:  Otvoren međunarodni Kup Matematičke gimnazije

Među velikim privrednim subjektima koji su iskazali solidarnost je kompanija Filip Moris, koja je u jeku epidemije u Srbiji jednom od najvećih korporativnih donacija pomogla opremanje zdravstvenih centara neophodnom medicinskom opremom. Kompanija, čija je fabrika u Nišu tokom krize uspela da održi kontinuitet u proizvodnji uz poštovanje mera i propisa zaštite i prevencije širenja koronavirusa, sada je donela odluku i da ne koristi državnu pomoć, odnosno subvencije odobrene Uredbom Vlade Srbije.

Povezana vest:  Uz novi mt:s PRVA Droid paket besplatno i ekskluzivno zavirite u svet Prve srpske televizije (FOTO)

U korist onih kojima je podrška za poslovanje potrebnija, pomoći se odrekla i MK Grupa sa svim svojim kompanijama, ističući da su svesni da najveći teret trenutne krize podnose mikro, mala i srednja preduzeća, te da su usvojene mere prevashodno namenjene tom segmentu ekonomije.

Slične razloge navela je i medijska kompanija Pink, a među onima koji su se odrekli mera podrške je i Grupa Univerexport, dok su iz „AutoČačka“ saopštili da su čak i zapošljavali nove radnike.

Povezana vest:  Knjiga o ljubavi Izraelke i Palestinca postala bestseler

Podsećamo, na sednici Vlade Republike Srbije, 10. aprila usvojene su tri uredbe koje predstavljaju pravni okvir za implementaciju Programa podrške privredi u cilju smanjenja negativnih efekata prouzrokovanih pandemijom virusa Covid-19.

Usvojena je Uredba o fiskalnim pogodnostima i direktnim davanjima privrednim subjektima u privatnom sektoru i novčanoj pomoći građanima u cilju ublažavanja ekonomskih posledica nastalih usled bolesti COVID-19, Uredba o utvrđivanju programa finansijske podrške privrednim subjektima za održavanje likvidnosti i obrtna sredstva u otežanim ekonomskim uslovima izazvanim pandemijom COVID – 19 kao i Uredba o postupku za izdavanje dužničkih hartija od vrednosti za vreme vanrednog stanja.