Muzej Albertina u Beču obeležiće 550 godina od rođenja Albrehta Direra sa veoma raznovrsnim programom u periodu od 17. do 23. maja 2021. godine. Direrovi „Zec“ i „Ruke koje mole“ ubrajaju se u najpoznatija i najčešće reprodukovana umetnička dela u istoriji.
Virtuelna izložba crteža Albrehta Direra dostupna je od danas putem veb aplikacije Google Arts & Culture. U ulaznom prostoru muzeja postavljen je predimenzionalni zec pink boje. Skulptura je delo umetnika Otmara Herla. Tokom cele nedelje će se održavati kvizovi znanja o Albrehtu Direru, a jedna od nagrada će biti godišnje karte za Albertinu. Program obuhvata i onlajn razgovor sa glavnim kustosom muzeja i stručnjakom za Direra, Kristofom Mecgerom. Za decu je organizovano takmičenje u crtanju, a zadatak je da se nacrta zec. Radovi se mogu predati do 30. juna 2021. godine. Štand sa kobasicama u blizini Albertine prodavaće tokom Direrove nedelje kobasice koje su bile tipične i omiljene za njegovog života u Nirnbergu, rodnom gradu umetnika.
Albertina poseduje najznačajniju zbirku crteža Albrehta Direra sa skoro 140 njegovih dela. Istorija Direrove zbirke u Albertini je od posebnog značaja, jer se poreklo njegovih ostvarenja može ispratiti od 1528. godine. Zbirka je idealna polazna tačka za razumevanje Direrove koncepcije umetnosti. Trenutno se u Albertini mogu videti mnoga njegova dela. Izložba „Grad i selo. Između sna i realnosti“ predstavlja između ostalih i slike „Veliki komad trave“, Inzbruk sa severa“ i „Luku Antverpena“. U okviru virtuelne izložbe biće dostupni „Zec“, „Ruke koje mole“, „Krilo modrovrane“ i „Portret 93-ogodišnjeg muškarca“.
„Mnoga dela Albrehta Direra, a pre svega „Zec“, fasciniraju ljude od 16. veka. Prvo imamo neverovatnu veštinu u prikazivanju žive životinje, kao da možemo da dodirnemo svaku dlaku krzna. Potom nam se u oku životinje ukaže poseban detalj, odraz prozora u radionici umetnika. Kao da smo prisutni u 1502. godini i posmatramo umetnika dok radi“, objašnjava Kristof Mecger.
PHOTO: Albertina/APA-Fotoservice/Juhasz