Istoričar Čedomir Antić se u knjizi „O revolucionarima, kriminalcima i drugim namernim prolaznicima“ bez zadrške priseća događaja i ljudi koji su obeležili devedesete godine XX kao i prvu deceniju XXI veka, realno i iskreno pišući o sebi i svima sa kojima je bio u kontaktu u tom burnom periodu.
Između ostalog, na sutrašnji dan pre četvrt veka – 24. decembra 1996. u Beogradu je održan „kontramiting svenarodne podrške“ Slobodanu Miloševiću. Do tada su već pet sedmica trajali građanski i studentski protesti u četrdeset najvećih gradova i opština Srbije. Demonstracije su započele nakon neprikrivenog falsifikovanja izbora od 17. novembra, kada je u velikim opštinama pobedila opoziciona koalicija „Zajedno“. Miloševićev režim, koji su u to vreme podržavali SAD i EU, našao se pred ujedinjenim nezadovoljstvom većine građana. Kada je misija OEBS potvrdila opozicionu pobedu, Milošević je odlučio da ponovo otvori i proširi krizu. Najavio je veliki „miting svenarodne podrške“ koji će obesmisliti opozicione i studentske demonstracije. Režim je najavio dolazak najmanje pola miliona pristalica. Tokom tog dana Beograd je bio najbliže građanskom ratu od 1945. do danas. Iako se na Terazijama okupilo svega oko 50.000 građana, uglavnom dovezenih iz raznih krajeva Srbije, oko 300.000 Beograđana je takođe izašlo na ulice. Studentska kolona okupila je toga dana nekoliko desetina hiljada demonstranata. Uprkos hiljadama teško naoružanih policajaca i naporima vođstava studenata i opozicionih stranaka, po čitavom gradu izbijali su sukobi. Konačno, Milošević i vrh države su tek uveče jedva nekako održali kontramiting na kome je predsednik Srbije rekao čuveno „Volim i ja vas“.
„Ova knjiga predstavlja moja sećanja na deset burnih godina savremene srpske istorije. Reč je o razdoblju od 1996. do 2006. godine. U tim burnim vremenima sam kao dvadesetogodišnjak proživeo dosta toga u politici, svedočio sam važnim događajima nacionalne epopeje i upoznao ljude koji su oblikovali našu istoriju, a neki od njih su otišli u večnost tako da ih danas svako poznaje iako ih možda nikada nije ni sreo“, piše Antić.
„O toj deceniji pišem uz flešbekove koji obuhvataju čitav vek koji je za nama. Tokom tih deset godina – protesta, rata, tranzicije, krize – prelaza između vekova i milenijuma, bio sam građanin koji pokušava da, obavljajući svoje dužnosti, doprinese velikim savremenim borbama našeg naroda. Bilo je to vreme toliko neobično i nemirno da sam tokom devet godina odbranio diplomski rad, magistarsku tezu i doktorsku disertaciju u tri različite države, ali na istom fakultetu, istoj adresi i u istoj zgradi.
Reč je o memoarskoj prozi koju zvanično pišem petnaest godina, a počeo sam da je pripremam pre bezmalo četvrt veka. To je jedina knjiga (od dvadeset i tri koliko sam ih objavio) prilikom čijeg pisanja sam se trudio da se oslonim isključivo na sećanje – bežao sam od istraživanja koliko god je to bilo moguće.
Za one koji žele da doznaju nešto iz prve ruke, ovo je svedočanstvo iz vremena kada su uspomene omalovažavane i potiskivane, kada su interesi postali važniji nego ikada pre, a stereotipi brižljivo gajeni od marketinških magova zaduženih da oblikuju pamćenje čitavih nacija. Za one koji su poput mene tokom tih godina bili ‘namerni prolaznici’, ovo je provokacija čija je svrha da se i sami prisete“, rekao je Antić.
Knjigu „O revolucionarima, kriminalcima i drugim namernim prolaznicima“ možete naći u svim Delfi knjižarama, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs, kao i na sajtu laguna.rs.