Izložba Počnimo ljubav ispočetka: „Beogradsko proleće u RTS klubu“, o muzici, pesmama i ljudima koji su stvarali Festival od 1961. do 2000. godine, otvorena je sinoć, 19. aprila 2022. godine, u RTS klubu..Izložba o istoriji ove manifestacije predstavlja omaž stvaraocima, muzici i pesmama koje su zauvek ostale utkane u kulturne kodove mnogih generacija.

Otvaranju izložbe prisustvovali su doajeni Beogradskih proleća, kompozitori, izvođači, tekstopisci i potomci nekih od njih, kao i učesnici predstojećeg Festivala 29. aprila u Kombank dvorani. O prvom životu Beogradskog proleća govorili su akteri koji su učestvovali u
njemu: Vladimir Graić, idejni tvorac izložbe i stručni konsultant, muzički novinar i kritičar Nikola Nešković, novinar i književnik Aleksandar Gajović i predsednik Upravnog odbora RTS-a i umetnički direktor ovogodišnjeg Beogradskog proleća, Branislav Klanšček, dok je večite hitove sa Beogradskog proleća izvodio sastav Psiho banda.

Povezana vest:  Finale BARF-a u nedelju u Domu omladine

Branislav Klanšček uz zahvalnost dojanenima koji su stvarali Beogradsko proleće prethodnih četrdeset godina istakao je zahvalnost novim organizatorima Festivala i poželeo mladim umetnicima da i oni jednog dana budu zastupljeni na nekoj novoj izložbi o Beogradskom proleću.

Vladimir Graić, nekadašnji pobednik i učesnik Beogradskog proleća, direktor PGP RTS, pozdravljajući sve prisutne dojane naglasio je da je odrastao uz muziku sa ovog značajnog Festivala uz oca (Radoslava Graića) i majku i da je kroz taj kvalitet i slušanje muzike i poželeo da i sam učestvuje na njemu.

Povezana vest:  Ejmi Vajnhaus u bolnici

„Beogradsko proleće“ okupljalo je popularna pevačka imena poput Đorđa Marjanovića, Lole Novaković, Nade Knežević, Slavka Perovića, Dušana Jakšića, Bisere Veletanlić, Ljiljane Petrović, Mikija Jevremovića, Beti Đorđević, Radmile Karaklajić i mnogih drugih, kao i kompozitore Radoslava Graića, Vojkana Borisavljevića, Aleksandra Koraća… Tokom godina, manifestacija prvobitno osmišljena kao festival šlagera i zabavnih melodija, prerasla je u predstavljanje različitih žanrova, te su 1971. prvi put organizovane takmičarske večeri gradskih pesama i romansi i veče dečje muzike, a od 1979. godine uvedeno je i rok veče… Tokom bezmalo četiri decenije postojanja, „Proleće“ je bilo jedan od zaštitnih znakova i najznačajnijih kulturnih događaja, ne samo prestonice, već i cele Jugoslavije, a zapisi sabrani u izložbenoj formi, omaž su stvaraocima i jednom vremenu.
Autori izložbe: Aleksandra Delibašić, Lidija Jakšić i Ana-Marija Simonović. Stručni konsultant: Vladimir Graić. Grafički dizajn: Ivana Radmanovac. Scenografija: Snežana Popović, Lektura: Nevena Tomović.
Kostim: Suzana Gligorijević. Organizator: Olivera Domanović.

Povezana vest:  Simfonijski koncert posvećen Tini Tarner prvi put u Beogradu

Izvori: fotografije, video zapisi, notni zapisi i pres kliping iz Programskog arhiva RTS, Dokumentacije Radio Beograda, Muzičke produkcije RTS i privatnih kolekcija porodica Marjanović i Graić.

Izložba povodom šezdesetogodišnjice ovog popularnog festivala koju RTS organizuje u prostorijama RTS kluba će biti otvorena za posetioce do 6. maja 2022. godine.

Foto: N. Ristić/RTS