U galeriji X Vitamin u Beogradu, u petak je predstavljena predstojeća izložba japanskih umetnika, “SMALL REBOOTS BY JAPANESE ARTISTS.“
U okviru Desetog festivala “Dunavski dijalozi”, koji je deo zvaničnog programa “Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022”, u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, biće otvorena izložba pet japanskih umetnika pod nazivom “Small Reboots”.
Izložbu realizuje galerija Bel Art kao rezultat saradnje kustosa iz Srbije i Japana – Ksenije Marinković i Tomohira Okade, koji će predstaviti radove pet umetnica i umetnika – Hiroko Okada, Ai Hasegava, Sačiko Kodama, Takanori Išizuka i Hajaši Tomohiko. Reč je o autorkama i autorima koji su do sada svoje radove predstavljali u prestižnim svetskim institucijama kao što su MOMA Njujork, Fondacija Luj Vuiton Pariz, Ars Electornica festival u Lincu itd.
Izložba je deo zvaničnog programa obeležavanje 140 godina prijateljstva Srbije i Japana te će Izložbu svečano otvoriti ambasador Japana NJ.e.g.KACUMATA Takahiko u prisustvu umetnika i kustosa iz Japana, dok će u ponedeljak 15. avgusta u 12 časova u kino sali MSUV japanski umetnici održati prezentacije o svom radu.
Predstavićemo pet japanskih umetnika čiji je rad fokusiran na interakciju između čoveka i hibrida, istražujući različite medije, ali i preispitujući pitanja poput ljudske reprodukcije, regenerativne medicine, iskustva proširene realnosti, postojanosti materijalnog sveta… Koncept istražuje i širok spektar medija – video, nove medijske umetnosti, instalacije, skulpture… Društvo izobilja i kontrole suočilo se sa opasnim uljezom, virusom, koji je uticao na to da preispitamo svoje prioritete i poziciju najmoćnije vrste na planeti, u svetlu materijalnog i intelektualnog nasleđa i tehnoloških resursa kojima raspolažemo. U svetlu posthumanizma promišljamo šta treba da ostavimo iza sebe. Da li je ovo trenutak kada možemo da kliknemo zajedno i da pokrenemo naš svet u željenom smeru. Savremeni umetnici koji su se uvek suočavali sa vremenom, stvarajući sa novim znanjem i tehnologijom, daju nam „Small Reboots“ koje za nas prevazilaze „Great Reset“. Njihove realizacije i ideje omogućuju nam da se i sami suočimo sa novim vremenom. Izložba će podeliti seme našeg „Small Reboot-a” predstavljanjem dela umetnika iz Japana koji su osvojili naprednu oblast u prožimanju duha Istoka i Zapada, kulture i najnovije tehnologije, rekli su o izložbi kustosi Tomohiro Okada i Ksenija Marinković.
Koncept takođe istražuje širok spektar medija – video, nove medijske umetnosti, instalacije, skulpture…
OKADA Hiroko – savremena umetnica
Scenariji života i seksualnosti, i nove vrednosti ljudi koji ih okružuju, predstavljeni su kao vizija budućnosti, zasnovana na scenarijima koje razmatra napredna medicinska nauka.
KODAMA Sachiko – medijska umetnica i informatičar
Njene skulpture vešto koriste hemijske fenomene kao što su magnetne tečnosti i promene svetlosti.
IŠIZUKA Takanori – savremeni umetnik
Skulpturalna instalacija predstavlja kutak Japana pod Velikim resetovanjem.
HASEGAVA Ai – medijska umetnica i dizajnerka
Scenariji razmatrani iz napredne medicinske nauke predstavljaju vrednosti života i seksualnosti.
HAJAŠI Tomohiko – medijski dizajner i strateg
Robot za telekomunikaciju, kreiran da pomogne medijskim umetnicima, dizajnerima i njihovim porodicama da prevaziđu razdvojenost izazvanu zemljotresom 2011.
Projekat je podržala EU Japan Fest Fondacija.