Postoje, tako, neki klinci koji se tuku, ali ne da bi naudili drugom, već da bi pokazali umešnost, spretnost i brzinu. Fizičku snagu i nadmoć pokazuju isključivo u ringu. Koji svi stoje okupljeni da bodre, kad je neko njihov unutar tog ringa. Kao pravi musketari: svi za jednog – jedan za sve. Koji nose zaštitnu opremu čudnih naziva: bandažeri, suspenzori, štitnici za cevanice… Udaraju rukama u fokusere, a nogama u džakove… Koji stave gumu za zube i bokserske rukavice, obuku duboke patike, a potom – poštujući protivnika – zadaju udarce: direkt, kroše, aperkat, lou-kik, kružne udarce u stomak i glavu, bočne udarce…
Prečesto se žalimo da su nam deca danas inertna, nedovoljno zainteresovana, da se ne bave dovoljno fizičkom aktivnošću. Da provode previše vremena pred ekranima, da ne neguju zdrave stilove života, da konzumiraju nezdravu i brzu hranu, da se ne druže dovoljno… I to je često istina… Ali nije uvek, srećom. Postoje klinci kojima je stalo, najpre do sopstvenog zdravlja, a potom i do osećaja zajedništva.
Savatisti.
Reč „savate“ na francuskom jeziku znači stara cipela, a vrlo je interesantna priča o pojavi ovog sporta kod nas. Telohranitelj kralja Petra Dragomir Nikolajević, koji je odlično govorio francuski jezik, upućen je na dodatno školovanje u periodu 1902–1904 u Francusku, u školu Joinville-le-Pont, koja je preteča današnjeg Instituta za sport Francuske. Tamo se susreo sa francuskim i engleskim boksom, koje je po povratku demonstrirao članovima Sokolskog društva. Bio je smatran najsnažnijim vojnikom na Solunskom frontu, a 1914. godine izdao je knjigu Boks francuski i engleski, u kojoj opisuje francuski boks (savate) i engleski (klasični) boks. Smatra se začetnikom ove dve vrste boksa u Srbiji. Engleski boks je uvođenjem novčanih nagrada za pobede dobio na masovnosti, a savate je, nasuprot njemu, očuvao duh amaterskog sporta.
Savate savez Srbije kakvog ga danas poznajemo, nakon mnogo godina pauze zbog raspada države i sankcija, osnovan je 2003. godine od strane predsednika Miodraga Rakića, a na predlog Aleksandra Valnijera, tadašnjeg predsednika Internacionalne federacije za savate. U januaru 2009. godine Savate savez Srbije reizdao je knjigu Boks francuski i engleski, kako se istorija ovog sporta ne bi zaboravila.
Za savate je vrlo karakteristično neprestano kretanje, stoga su savate borbe kondiciono izuzetno zahtevne. Nožni udarci koriste se češće i više nego ručni.
E, taj savate je u Sloveniji, u periodu 21–25. juna 2023. godine, okupio decu iz celog sveta. U Podčetrteku je održano Svetsko prvenstvo za juniore u assaut savateu.
Reprezentacija Srbije imala je sedam predstavnika. I svih sedmoro juniora i juniorki osvojili su u svojim kategorijama medalje: jednu zlatnu, dve srebrne i četiri bronzane!
Zlatnu medalju osvojio je Vasilije Ilić (KBS „Tim Konstantinović”, Beograd) u kategoriji + 85 kg; srebrne medalje Una Teodora Zečević (SU „Kangal”, Beograd) u kategoriji + 70 kg i Stefan Vidić (SK „Vojvodina”, Novi Sad) u kategoriji do 52 kg, a bronzane medalje osvojili su: Jelena Radojčin (SK „Banat”, Zrenjanin) u kategoriji do 65kg, Arijana Otašević (SUBS „Pobednik 021”, Novi Sad) u kategoriji do 60 kg, Vladimir Boberić (KBS „Tigrovi”, Žabalj) u kategoriji do 56 kilograma i Mihajlo Mandić (SUBS „Pobednik”, Novi Sad) u kategoriji do 70 kg.
Uz naše juniore bili su selektor Miodrag Rakić iz Rume i treneri Miroslav Odžić i Luka Miletić iz Novog Sada, a na Svetskom prvenstvu sudile su i naše internacionalne sudije: Maja Odžić iz Novog Sada (predsednica Sudijske komisije Internacionalne savate federacije), Velimir Karanović iz Beograda i Igor Pantić iz Novog Sada.
Ovaj odličan rezultat plasirao je našu reprezentaciju na treće mesto na Svetskom prvenstvu u Podčetrteku, a selektor je istakao: „Zadovoljni smo ostvarenim rezultatom od jedne zlatne, dve srebrne i četiri bronzane medalje koji nas je plasirao na treće mesto na Svetskom prvenstvu, a posebno zlatnom medaljom koju je osvojio Vasilije Ilić u apsolutnoj kategoriji, ubedljivo pobedivši francuskog reprezentativca i time omogućio da se čuje nacionalna himna Srbije na ovom velikom međunarodnom takmičenju. Ništa manje nisu ni zasluge ostalih takmičara koji su dali sve od sebe da ostvare odličan rezultat na ovom prvenstvu. Ostvarili su veliki broj pobeda i za nijansu gubili neke mečeve, uz sve pohvale predstavnika velikog broja prisutnih reprezentacija.” Pokrovitelj nastupa našeg tima je Ministarstvo sporta.
Pre početka svakog meča, savatista mora da pozdravi sudiju i protivnika posebnim pozdravom nalik naklonu.
Jer, protivnik se poštuje. I pobeđuje. Pokazali nam naši juniori kako.
Autor teksta:  Tanja Lebović
Foto: Savete savez Srbije i  Tanja Lebović
Povezana vest:  Balkanski šampionat u boksu posle skoro 30 godina