Ana Hudomal, Milka Malešević i Sandra Veljković laureatkinje su ovogodišnjih Nacionalnih priznanja u okviru renomiranog međunarodnog programa L’Oréal-UNESCO “Za žene u nauci” (L’Oréal – UNESCO For Women in Science). One su nagrađene za svoj izuzetan naučni rad iz oblasti fizike kvantnih višečestičnih sistema, molekularne mikrobiologije i nanotehnologije i mikrosistema. Svečana ceremonija održana je u Vladi Republike Srbije, a mlade naučnice dobile su i novčani podsticaj u vrednosti od po 5.000 evra, za istraživanja koja će biti sprovedena u našoj zemlji.
Ceremoniju dodele priznanja otvorila je dr Jelena Begović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Republike Srbije, koja je poručila da:
„Borba za rodnu ravnopravnost ključna je u svim oblastima, pa tako i u nauci. Krajem 20. veka žene su činile svega 27% svetske naučne zajednice, dok danas taj broj iznosi 33%. Iako je vidljiv napredak, prostora za dalji rad i aktivnosti i dalje ima. Međutim, posebno me raduju podaci iz Srbije, gde žene čine više od 50% studenata i doktora nauka. Po ovim statistikama, naša zemlja je među najboljima u svetu. Čak i u oblastima koje se tradicionalno smatraju muškim, poput STEM studija, Srbija beleži više od 40% žena. To je dokaz da imamo izvanredne žene.
Treba da radimo dalje na podršci ženama, da im omogućimo jednake šanse, jer širom sveta, i u Srbiji žene rade na revolucionarnim istraživanjima. Čestitam našim dobitnicama i zahvaljujem im se što čine Srbiju i čitavu planetu boljim mestom za život ”, istakla je dr Begović.
Cilj programa „Za žene u nauci“ je da širom sveta podrži izvanredne žene istraživače, koje svojom posvećenošću, dostignućima i vizijom doprinose napretku nauke i društva u celini. Program takođe radi i na smanjenju različitih prepreka sa kojima žene u nauci, još uvek, disproporcionalno susreću. I u Srbiji se u okviru ovog programa već četrnaest godina, zajedno sa Komisijom Republike Srbije za saradnju sa UNESCO-m, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i kompanijom L’Oréal Balkan, nagrađuju najbolje mlade naučnice. Za nagrađene naučnice, nacionalna priznanja „Za žene u nauci“ predstavljaju deo podrške njihovom profesionalnom usavršavanju, ali i podsticaj da nastave da se bave razvojem nauke u Srbiji.
Ove godine su nagrađene tri mlade naučnice, od kojih je svaka nada i jedan od lidera u istraživačkim oblastima kojima se bave.
Istraživanja dr Ane Hudomal su u oblasti teorijske fizike, sa fokusom na sisteme sa velikim brojem interagujućih kvantnih čestica. Ana koristi kompjuterske simulacije i analitičke metode da bi ispitala fizičke zakonitosti koje važe u takvim sistema. Njen rad uključuje novu i veoma aktivnu oblast istraživanja, takozvane kvantne višečestične ožiljke. Učestvovala je u velikom broju nacionalnih, bilateralnih i međunarodnih projekata, a trenutno je naučni saradnik u Nacionalnom centru izuzetnih vrednosti za izučavanje kompleksnih sistema na Institutu za fiziku u Beogradu.
Dr Milka Malešević je učestvovala na 11 značajnih projekata, uključujući projekte koji istražuju biodiverzitet mikroorganizama, mehanizme otpornosti na antibiotike i razvoj novih antimikrobnih jedinjenja. Njen naučno–istraživački rad je fokusiran na pronalazak alternativnih terapeutskih agenasa efikasnih u eliminaciji patogenih bakterija i razvoj nove generacije katetera kako bi se infekcije povezane sa njihovom upotrebom stavile pod kontrolu.
Sandra Veljković je doktorand i asistent za užu naučnu oblast Mikroelektronika i mikrosistemi na Elektronskom fakultetu, Univerziteta u Nišu. Njena oblast istraživanja su nanotehnologije i mikrosistemi. Njen rad je posvećen unapređenje pouzdanosti i stabilnosti elektronskih komponenata, posebno u medicinskim uređajima, ali i uređajima široke potrošnje, automobilskoj industriji i nuklearnim postrojenjima.
Prestižna međunarodna inicijativa L’Oréal – UNESCO „Za žene u nauci“ (L’Oréal – UNESCO For Women in Science) ove godine obeležava 26 godina postojanja. Program je u Srbiji je pokrenut 2010. godine i do danas je na konkursu za Nacionalna priznanja učestvovalo više od 700 mladih naučnica, a njih 41 su nagrađene u ukupnom iznosu od gotovo 25 miliona dinara.
„U svetu u kom je nauka ključna za suočavanje sa savremenim izazovima, moramo da mobilišemo sve talente i stvaramo okruženje u kojem oni mogu da se razvijaju i doprinose. Međutim, čak i danas, samo jedna od tri istraživača u svetu je žena, a taj broj pada na skoro jednu od deset u sektoru veštačke inteligencije, što rezultira brojnim rodnim predrasudama kada je reč o tehnologijama u nastajanju. Unapređenje rodne ravnopravnosti u nauci je takođe i cilj partnerstva između UNESCO-a i Fondacije L’Oréal na globalnom nivou. Zato što su nam potrebni svi ženski talenti, UNESCO će nastaviti da čini sve što je u njegovoj moći da ih podrži. Jer, svetu je potrebna nauka, a nauci su potrebne žene“– istakao je prof. Dr Goran Milašinović, predsednik Komisije Republike Srbije za saradnju sa UNESKO-m.
„Dati ženama naučnicama mesto koje zaslužuju u društvu, boriti se protiv prepreka na koje nailaze, inspirisati buduće generacije mladih devojaka da se bave naučnom karijerom, ciljevi su ovog već čuvenog međunarodnog programa. Kroz inicijativu „Za žene u nauci“ je do sada podržano više od 4400 žena iz više od 140 zemlja u svetu. Zbog toga uvek imamo izuzetnu čast i veliko zadovoljstvo kada, kao danas, još tri talentovane mlade naučnice iz Srbije uvodimo u ovu izvanrednu globalnu zajednicu.“ – rekla je Ana Popara Gojković, direktorka za nauku i regulatorne poslove za Adria Balkan region u kompaniji L’Oréal.
Naredni, petnaesti ciklus programa Nacionalnog programa „Za žene u nauci“ počinje 1. januara 2025. Konkurs za podršku naučnoistraživačkim projektima je namenjen mladim naučnicama u Srbiji, do 35 godina života, koje su upisale ili završile doktorske ili postdoktorske studije u oblasti prirodnih nauka. Sve informacije o konkursu objavljuju se na zvaničnoj web stranici programa www.zeneunauci.co.rs .
Foto: Željko Kovačević