Kineski igrači kupovali mesto u reprezentaciji
Kineski fudbaleri kupovali su mesta u nacionalnom timu svoje zemlje, a nastupe na međunarodnim utakmicama dodatno plaćali, navodi se u lokalnom vladinom dnevniku.
Tekst šangajskog Orijental morning posta samo je poslednji u nizu problema za Fudbalski savez Kine čiji je nekadašnji predsednik Nan Jong priveden sa svojim tadašnjim zamenikom Jang Jiminom.
Policija, međutim, nije saopštila zašto je privela dvojicu funkcionera koji su Savez napustili, ne svojom voljon, tek prošle nedelje kada su već bili ispitivani zbog optužbi za lažiranje utakmica.
Šangajski Post navodi da je jedan put na pripreme sa mladom reprezentacijom Kine koštao 80.000 juana (oko 8.300 evra), dok se mesto u seniorskom timu prodavalo za 100.000 juana (10.300 evra).
Poziv za nastup na zvaničnoj utakmici selekcije zahtevao je mito od 200.000 juana (20.800 evra), dodaje Post.
Pojavljivanje u reprezentaciji bi, međutim, podiglo i ugled i cenu fudbalera, koji bi to iskustvo mogao da koristi u budućim pregovorima sa klubovima. Uvećala bi se i mogućnost da se potpiše unosan ugovor sa stranim timom.
List, ipak, nije naveo kome se mito davao.
Istraga o kineskom fudbalu, pre svega o lažiranju utakmica, počela je tek kada se državna vlast prošle godine požalila na loše rezultate reprezentacije, koja zvanično važi za 97. na svetu.
Prošlog meseca uhapšeno je 16 osoba, uglavnom funkcionera klubova koji su navodno podmićivali ili pretili igračima i sudijama kako bi uticali na ishod mečeva na koje su se kladili.
Uprkos tome prvi rang takmičenja u kineskom prvenstvu, takozvanu Superligu, prošle godine je pratilo rekordnih 16.300 navijača po utakmici. Kompanije Najki i Pireli budžetu takmičenja doprinele su potpisavši sponzorski ugovor vredan 22 miliona dolara godišnje.