Narodni muzej u Noći muzeja
U ovogodišnjoj Noći muzeja Narodni muzej će posetiocima ponuditi tri različite izložbe koje će ih povesti od praistorije preko srednjeg veka do savremene umetnosti. Posetioci će moći da postanu praistorijski ratnici na trenutak, da prošetaju kroz srednjovekovno nasleđe kao i da sami postanu deo izložbe.
U atrijumu Narodnog muzeja na Trgu Republike posetioci imaju priliku da vide izložbu „Kneževsko blago Narodnog muzeja – Italija i resturacija veličanstvenog kratera“. Ovom izložbom javnosti su pretstavljena najznačajnija otkrića sa kraja 6. i početka 5. veka pre nove ere koja govore o bogatstvu, kompleksnosti i jedinstvenosti gvozdenodopskih kultura centralnog Balkana. Da bi se upotpunosti sagledao istorijski kontekst veličanstvenog kratera iz Trebeništa, kao i kulturnog horizonta grobova praistorijskih kneževa iz 6 – 5. veka pre nove ere, na izložbi će pored kratera, koji ćemo po prvi put nakon konzervacije moći da vidimo u novom /starom sjaju, biti izloženo i 31 izuzetnih arheoloških artefakata iz bogatih zbirki Narodnog muzeja.
Tokom Noći muzeja posetioci atrijuma Muzeja biće u prilici da se bliže upoznaju sa Blagom kneževskih grobova, tajnama konzervacije i restauracije te nadaleko čuvenom zlatnom maskom iz Trebeništa. Ove večeri znatiželjnici će, barem na trenutak, biti u prilici da svet oko sebe sagledaju skriveni iza zlatne maske i da se nađu u ruhu praistorijskih ratnika.
Galerija fresaka kroz izložbu „Studenica – osam vekova slikarstva“ nudi posetiocima slikovito ispričanu povest o o manastiru Studenica, njenom ktitoru i ideji državne samostalnosti i kontinuiteta, predstavljenu kroz više tematskih celina a iskazanu kroz kopije najlepših fresaka ovog manastira, replike arhitektonske plastike i makete. Posetiocima imaju priliku da direktno, iz neposredne blizine sagledaju lepotu i istančanost umetničkog izraza starog osam vekova, ali i da im približi duhovni i ideološki kontekst u kojem je srpska srednjovekovna umetnost nastajala.
U Noći muzeja Galerija fresaka postaje magični bioskop za istorijsku šetnju kroz koju vas vode kopisti i kustosi. Prateći u stopu ktitorsku delatnost Nemanjića i kasnije Lazarevića očima filmske kamere posetioci će imati prilike da se upoznaju sa našim srednjovekovnim nasleđem, izgradnjom i oslikavanjima manastira kao i pričom o nekim od najimpozantnijih fresaka koje plene svojom idejom, legendom i lepotom kao i istrajnošću i prkosom vremenu.
Izložbu Narodnog muzeja „Poklon zbirka Dragoslava Damnjanovića“ posetioci Noći muzeja imaće prilike da vide u izložbenom prostoru Muzeja istorije Jugoslavije. Ovom izložbom Narodni muzej se zahvalio svom velikom darodavcu Dragoslavu Damnjanoviću, čijim nesebičnim činom darivanja su muzejske zbirke obogaćene za preko dve stotine dela. Rezultat više deceniskog sakupljačkog truda zbirka D. Damnjanovića nije formirana sa namerom da se uz njenu pomoć prikažu pravci, pokreti, pojave i trendovi određenog doba ili povežu autori, međutim ona to ipak vešto čini uspostavljajući nemušti dijalog koji podstiče na otkrivanje dodirnih tačaka – umetničkih i ljudskih. Dela nekih od naših najpoznatijih umetnika kao što su Radoslav Damnjanović Damnjan, Marina Abramović, Cile Marinković, Dušan Otašević i dr. daju odgovore na mnoga pitanja ali i postavljaju nova koja posetioce neumitno uvode u simbiotički odnos umetnosti i života.
Noć muzeja je prilika posetiocima da se i sami oprobaju u nekim od umetničkih pravaca reprezentovanih izložbom, kao što su bodyart i mailart, postajući tako natrenutak koautori izložbe ali i umetnička dela sama. Takođe posetioci će moći da postanu deo preformansa koji su neki od umetnika započeli još pre 30 – tak godina.