Reditelji Ksaverij Žulavski i Hatim Ali na Festu 

fest10_418Gosti Festa danas su poljski reditelj Ksaverij Žulavski, autor filma „Poljsko-turski rat“ i sirijski reditelj Hatim Ali, koji će beogradskoj publici predstaviti svoje ostvarenje „Duga noć“. 
Film „Poljsko-ruski rat“, koji se danas prikazuje u Dvorani Kulturnog centra Beograda predstavlja ekranizaciju knjige Dorote Maslovske, rekao je na konferenciji za novinare reditelj Žulavski i dodao da je ideja o njegovom snimanju potekla od producenta Jaceka Samojloviča. 
Žulavski je rekao da je Dorota Maslovska imala 18 godina kada je napisala knjigu koja je u Poljskoj postala bestseler, a objavljena je i u Nemačkoj, Francuskoj i SAD. 
-Ideja je bila da se napravi film namenjen široj publici. Meni su ponudili da uradim adaptaciju i, kada sam pročitao knjigu, iako mi se dopala, nisam najbolje razumeo na koji način ću od nje napraviti film – rekao je Žulavski. 
Prema njegovim rečima, u knjizi nema scenarija, već je ona „monolog od mnogo strana, koji izgovara izmišljena ličnost“. 
Producent Jacek Samojlovič je rekao da je film „Poljsko-turski rat“ u Poljskoj odgledalo pola miliona ljudi, ali da on ne očekuje takav uspeh u inostranstvu, „jer u filmu ima mnogo teksta i teško ga je pratiti ukoliko čovek ne govori poljski“. 
-Film je prikazan na festivalima u Stokholmu, Luksemburgu, Karlovim Varima, ali ja očekujem da će u Srbiji biti dobro prihvaćen jer mi imamo sličnu istoriju i mentalitet – rekao je Samojlovič. 
Film „Poljsko-ruski rat“ je priča zasnovana na moći ljudske imaginacije. Književnica je stvorila glavnog junaka koji je bez prošlosti i bez budućnosti – on živi samo u izmišljenoj sadašnjosti. 
Sirijski reditelj Hatim Ali, čiji se film, takođe, prikazuje danas u Dvorani Kulturnog centra Beograda, rekao je da to ostvarenje do sada nije prikazano u Siriji. 
Prema njegovim rečima, u Siriji se godišnje snime svega jedan do dva filma, a razlog za to je mali broj bioskopa. 
-U Siriji uglavnom država snima filmove, a značaj ovog filma jeste upravo to što je on potpuno nezavistan – rekao je Ali. 
Hatim Ali je dodao da je film „Duga noć“ odraz samog čoveka i kulta porodice, jer svako ima stavove zbog kojih može da plati visoku cenu, a ovaj film je napravljen kao dijalog u kojem se sukobljavaju mišljenja, ali i kao dijalog sa vlašću. 
-Scenario filma ‘Duga noć’ je dobio odobrenje od države, ali nije prikazan zbog straha sitnih službenika – rekao je Ali i dodao da se nada da će međunarodna priznanja koja je to ostvarenje dobilo doprineti da ono bude prikazano i u Siriji. 
Film „Duga noć“ je priča o trojci političkih zatvorenika koji se pripremaju da izađu na slobodu. Oni se napolju suočavaju s novim društvom i životom koji se tokom njihovog boravka u zatvoru promenio. 

Povezana vest:  Andželini Džoli dozvoljena poseta sirijskim izbeglicama