nole_ljubi_pehar_vimbldon

SPORT U 2011

Godina u znaku Ðokovića, odbojke, Partizana i boksa

 

Godina za nama prošla je u znaku dominacije najboljeg tenisera sveta Novaka Ðokovića, najvećeg uspeha u istoriji srpske odbojke i povratka vaterpolista Partizana na evropski tron. Posle četiri sezone provedene na poziciji broj 3, Ðoković je u 2011. godini ispunio dečački san i postao najbolji teniser na svetu. I ne samo to, način na koji je to ostvario nikoga nije ostavio ravnodušnim. Ðoković iza sebe ima jednu od najboljih sezona u istoriji tenisa – osvojio je deset titula, od čega tri na gren slem turnirima, zaradio više od 12 miliona dolara i oborio mnogobrojne rekorde, uključujući i sjajan niz na početku godine od 41-0.

Sjajnih Ðokovićevih mečeva sećaće se svi, posebno ljubitelji tenisa u Srbiji, koji su uživali dok je Novak terorisao protivnike od turnira do turnira. Nole je 2011. osvojio Australijan Open, Vimbldon i Ju Es Open, u prvih pet meseci niko nije mogao da ga zaustavi.

Odbojkaške reprezentacije Srbije učestvovale su u 2011. na 20 zvaničnih takmičenja i osvojile 15 medalja – 10 zlatnih, jednu srebrnu i četiri bronzane. Počeli su kadeti i kadetkinje krajem proleća, nastavili juniori i juniorke tokom leta, da bi kao šlag na torti, došli uspesi seniora i seniorki. Posle „neočekivane“ zlatne medalje odbojkaša na Evropskom prvenstvu u Austriji i Češkoj sredinom septembra, dve nedelje kasnije, radost naciji donele su i odbojkašice koje su u Beogradu postale najbolji tim Evrope. Izabranice Zorana Terzića osvojile su po treći put i Evroligu, dok su na Gran priju u Makau bile bronzane. Obe selekcije učestvovale su nedavno na Svetskom kupu u Japanu, ali bez uspeha, tako da ih na proleće očkuju nove kvalifikacije za Olimpijske igre.

Povezana vest:  HOKEJ NA LEDU, Srbija protiv Islanđana juri prvi trijumf i spas od ispadanja

slavlje_PAR_VS_GENKZa razliku od njih, najbolji vaterpolisti Srbije uspeli su u prvom pokušaju da se domognu olimpijske vize i to posle osvajanja Svetske lige u Firenci. Nažalost, Italijani su se revanširali u finalu Svetskog prvenstva u Šangaju, kada su slavili sa 8:7.

Obraz srpskog sporta u 2011. godini osvetlali su i vaterpolisti Partizana, koji su osvojili sve što je moglo da se osvoji. Crno-beli su se posle 35 godina popeli na krov Evrope, pošto su 4. juna u Rimu u finalu Evrolige pobedili domaći Pro Reko sa 11:7.

Nedavno su u Savoni osvojili Superkup (11:6), a u međuvremnu nastavljena je dominacija u Evrointerligi, domaćem prvenstvu i nacionalnom kupu, gde momci sa Banjice nemaju adekvatnog protivnika. I pored svih tih uspeha, prvak Evrope se danas nalazi u teškoj finansijskoj situaciji i strepi pred svako gostovanje u Ligi šampiona.

Sportsko društvo Partizan dominiralo je u kolektivnim sportovima. Fudbaleri su osvojili četvrtu uzastopnu titulu u Srbiji, što niko do sada nije uradio, kao i Kup. Košarkaši su stigli do 10. uzastopne titule šampiona Srbije, pete zaredom na Jadranu i četvrte u kupu. Državni prvaci bili su osim vaterpolista i odbojkaši i košarkašice.

Povezana vest:  SKVOŠ, 2nd Balkan Team Champioship 23. i 24. septembra u Zagrebu

Po ko zna koji put razočarali su nas fudbaleri. Reprezentacija nije uspela da se domogne baraža u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2012. u Ukrajini i Poljskoj, a bolje plasirani od od srpskih fudbelera bili su Italijani i Estonci. Srbiji je u poslednjem kolu kvalifikacione C grupe na gostovanju u Sloveniji bila neophodna pobeda, ali su izabranici selektora Vladimira Petrovića Pižona pružili bledu partiju i izgubili od „zmajčeka“ sa 1:0. Od reprezentacije su se oprostili Dejan Stanković i Nemanja Vidić, a nacionalni tim je godinu završio porazima na gostovanju u srednnjoj Americi.

Protekla godina ostaće upamćena i po neverovatnoj blamaži naša dva najbolja kluba u Evropi. Partizan je imao izglednu priliku da se domogne grupne faze Lige šampiona i činilo se da će belgijski Genk biti lakši protivnik nego Njukasl, koji su crno-beli uspeli da prebrode 2003.

Ako je eliminacija od Genka mogla da se opravda, onda je za svaku kritiku ispadanje od poluamaterske ekipe Šamroka u Ligi Evrope. U prvom meču nije bilo pobednika (1:1), dok su u revanšu u Beogradu gosti slavili posle produžetaka – 2:1.

Srbija je tog 25. avgusta ostala bez predstavnika u evro kupovima, jer je i Zvezda eliminisana u dvomeču sa Renom. Francuski klub je ukupnim skorom 6:1 prošao u grupnu fazu drugog po rangu fudbalskog takmičenja u Evropi.

Povezana vest:  BADMINTON, Juniori briljirali na novogodišnjem turniru u Budimpešti, 19 medalja za Srbiju

nedovic_Milosavljevic_par_czRazočarali su i košarkaši, koji su posle srebra na EP u Poljskoj i četvrtog mesta u Turskoj, zauzeli razočaravjuću osmu poziciju na EP u Litvaniji. Posebno brine indolentnost i nezainteresovanost reprezentativaca u mečevima od 5-8 mesta, koji su donosili vizu za Olimpijske igre u Londonu.

Ove godine stvorena je Crvena zvezda Beograd, pošto je klub sa Malog Kalemgdana ustupio FMP Železniku grb i ime u narednih pet godina, a za trenera je postavljen Svetislav Pešić.

Srpski desetobojac Mihail Dudaš osvojio je šesto mesto na Svetskom prvenstvu u Atletici u Daeguu i tako ostvario najbolji rezultat u karijeri, a u istoj disciplini se u julu okitio bronzanom medaljom na Evropskom prvenstvu za mlađe seniore u Ostravi. Dudaš je na osnovu tih rezultata obezbedio olimpijsku normu i takmičiće se sledeće godine u Londonu, a izabran je i za najboljeg mladog atletičara Balkana.

Srbija će prvi put posle 12 godina imati boksera na najvećoj svetskoj smotri sporta, pošto je reprezentativac Aleksandar Drenovak napravio veliki uspeh plasmanom u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Bakuu.

Ženska reprezentacija Srbije u streljaštvu u sastavu Zorana Arunović, Jasna Šekarić i Bobana Veličković ekipni je prvak Evrope u disciplini vazdušni pištolj, dok je do najsjajnijeg odličja na prvenstvu starog kontinenta došao i Andrija Zlatić u konkurenciji malokalibarskog pištolja.

aleksandar_drenovak_hayat_oli