Uručena nagrada Meša Selimović za 2009. godinu
Nagrada „Meša Selimović“, za najbolju knjigu objavljenu u 2009. godini, koju svake godine dodeljuje Kompanija „Novosti“, uručena je danas u Narodnom pozorištu u Beogradu, Živoradu Nedeljkoviću za zbirku pesama „Ovaj svet“, koju je objavila izdavačka kuća „Arhipelag“.
Nagradu je Živoradu Nedeljkoviću uručio direktor Kompanije „Novosti“ Manojlo Vukotić koji je tom prilikom rekao da se ove godine obeležava 100 godina od rođenja književnika Meše Selimovića.
Živorad Nedeljković je rekao da je Meša Selimović glavnog junaka Ahmeta, svog romana „Tvrđava“ „predstavio kao pesnika i da sva njegova trvenja sa svetom i sa sobom, vraćaju u sećanje znanja o životima i usudima brojnih pesnika koji su i slavili svet i sukobljavali se s njim“.
Prema njegovim rečima, znanja poezije nisu znanja od kojih svet sudbinski zavisi, „ali da njih nema, moglo bi se desiti da razne veštine, koje su često u sprezi sa malo znanja i još manje nedoumica, brzo dokusure svet i u tome je moć poezije“.
Pesnička knjiga „Ovaj svet“, Živorada Nedeljkovića, koju je objavila izdavačka kuća „Arhipelag“ dobila je 15 glasova članova Velikog žirija.
U izboru za nagradu „Meša Selimović“ učestvovala su 52 kritičara iz Beograda, Novog Sada, Mladenovca, Kruševca, Niša, Novog Pazara, Zrenjanina, Sombora, Banjaluke i Mokrina, svaki kritičar je predložio po pet naslova, a ove godine je bilo 90 predloženih knjiga.
Najviše glasova, od 15 kritičara dobila je zbirka pesama „Ovaj svet“, a na drugom mestu našla se knjiga „LJetopis Vječnosti“ Žarka Komanina sa 14 glasova.
Nagradu „Meša Selimović“ čine skulptura sa likom književnika Meše Selimovića, koja je rad umetnika Miroslava D. Savića, Povelje i novčanog iznosa.
Nagrada „Meša Selimović“ osnovana je 1988. godine na inicijativu Ognjena Lakićevića i Dragana Bogutovića, a osnovali su je Večernje novosti i Udruženje izdavača i knjižara.
Neki od dosadašnjih dobitnika nagrade su: Dubravka Ugrešić za knjigu „Forsiranje romana reke“, Milorad Pavić za „Predeo slikan čajem“, Slobodan Selinić za knjigu „Timor mortis“, Svetlana Velmar Janković za „Lagum“, Antonije Isaković za delo „Gospodar i sluge“, Stevan Raičković za knjigu „Fascikla 1999/2000“.