Autobiografija Anrija Šarjera Papijona u izdanju “Lagune“
Autobiografija Anrija Šarjera “Papijon“, čoveka koji je nevino optužen robijao u zatvorima Francuske Gvajane i nakon deset godina pokušaja konačno uspeo da pobegne, objavljena je u izdanju “Lagune“.
Izvanredna priča o ljudskoj upornosti i istrajnosti – ovaj roman je svetski bestseler i prodat je u više od 13 miliona primeraka. Po njemu je snimljen film „Leptir“ iz 1973. godine u kojem su glumili Stiv Mekvin i Dastin Hofman i koji je bio nominovan za Oskara.
Anri Šarjer, zvani Papijon (Leptir) zbog tetovaže koju je imao na grudima, osuđen je u Parizu 1931. godine za ubistvo koje nije počinio. Od trenutka kada mu je izrečena kazna – doživotna robija koju će služiti u kažnjeničkoj koloniji u Francuskoj Gvajani – imao je samo jednu, opsesivnu misao: kako da pobegne.
Nakon niza rizičnih, ali neuspešnih pokušaja bekstva u godinama koje su usledile, Papijon je konačno bio prebačen na Đavolje ostrvo, u ozloglašeni zatvor iz kojeg niko nikada nije pobegao – tačnije, niko pre njega. Bekstvo, koje je sam opisao do neverovatnih tančina, bilo je jedan od najneverovatnijih testova ljudske lukavosti, volje i istrajnosti.
Šarjer je svoju zaprepašćujuću autobiografiju objavio 1968. godine, više od dvadeset godina od svog konačnog bega. „Papijon“ je u Francuskoj dočekan ovacijama, a u svetu, ova istinita, potresna odiseja o autorovom utamničenju i bekstvu tokom mučne decenije, odmah je osvojila sva priznanja.
Anri Šarjer rođen je u učiteljskoj porodici u Ardešu 1906. godine. Po rođenju je Francuz, ali je umro kao Venecuelanac, zato što su tom narodu njegov pogled na svet i njegova reč bili važniji od njegovog sudskog dosijea.
U Venecuelu je stigao 1954. pošto je u martu te godine pobegao iz zatvora sa četiri druga. Tu će izgraditi svoj život od nule, upoznati svoju ženu, i doživeti nove neverovatne avanture.
Godine 1968. napisao je svoju autobiografiju za nekoliko meseci koju je objavio francuski izdavač Rober Lafon. Budući da je ova autobiografija romansirana, a u to vreme nije postojala ova književna kategorija, povele su se mnoge polemike o verodostojnosti opisanih Šarjerovih dogodovština.
To je samo uvećalo popularnost ove knjige. Kao odgovor na te polemike, Šarjer je 1972. objavio knjigu “Banko“ koja govori o njegovom životu pre i posle izdržavanja zatvorske kazne, a zapravo se prava biografija ovog neverovatnog čoveka pojavila tek 33 godine kasnije sa, naravno, tuđim potpisom (Vansen Didije, Oslobođeni Papijon) i to je istorijska, sociološka i psihološka biografija Anrija Šarjera.
“’Papijon’ je apsolutni heroj koji prkosi apsolutnom sistemu ugnjetavanja i istovremeno uspeva da mu uzvrati snagom volje, optimizma i častoljubljem kakvo može da se nađe samo među diplomcima Vest Pointa i pariskim lopovima“, navodi se u kritici “Njujork tajmsa“.