Na današnji dan – 28. februar

1525 – Španski osvajač Ernan Kortes (Hernan Cortez) pogubio je poslednjeg astečkog cara Kuautemoka (Cuauhtemoc).

1825 – Rusija i Velika Britanija su potpisale ugovor kojim je određena granica između Aljaske i Kanade koje su tada bile u posedu Rusa, odnosno Britanaca.

1832 – U Beogradu je odlukom kneza Miloša Obrenovića osnovana Narodna biblioteka Srbije kao sastavni deo Državne štamparije. Biblioteka je potom bila pod Ministarstvom prosvete, a od 1871. je samostalna ustanova.

1844 – Tokom prve plovidbe nove fregate „Prinston“ Ratne mornarice SAD na reci Potomak u Vašingtonu, eksplodirao je jedan od topova, usmrtivši državnog sekretara, ministra mornarice i još nekoliko funkcionera vlade SAD.

1862 – U Srbiji je donet prvi zakon o advokaturi.

1869 – Umro je francuski pisac i diplomata Alfons de Lamartin (Alphonse, Lamartine), jedan od najvećih liričara romantizma. Slavu mu je donela već prva knjiga „Pesničke meditacije“ (1820), a potom I njegova najznačajnija zbirka „Pesničke i religiozne harmonije“ sa čuvenom „Himnom noći“ koju je preveo Njegoš. U proznom delu „Put na istok“ sa simpatijama je opisao Srbiju i njenu borbu za slobodu.

1916 – Završeno je prebacivanje glavnine srpske vojske od oko 140.000 vojnika iz okupirane Srbije u Prvom svetskom ratu, na ostrvo Krf. Oporavljena narednih meseci, reorganizovana i naoružana, srpska vojska se u leto te godine vratila u borbu na Solunskom frontu. Tokom povlačenja preko Albanije od decembra 1915. više od 200.000 vojnika i civila umrlo je od gladi, iscrpljenosti i zime.

Povezana vest:  Na današnji dan 28. decembar

1922 – Velika Britanija je formalno proglasila nezavisnost Egipta, ali je zadržala kontrolu nad Sueckim kanalom i odbranom te zemlje.

1931 – Član Donjeg doma britanskog Parlamenta Osvlad Mozli (Oswald Mosley) osnovao je „Novu partiju“, koja je godinu dana kasnije postala Britanska unija fašista.

1933 – Hitler je, dan po paljenju Rajhstaga, ubedio predsednika Nemačke Paula fon Hindenburga da potpiše Zakon o odbrani naroda I države kojim su ukinute lične slobode, sloboda govora i štampe I pravo na okupljanje. Narednih dana je uhapšeno više od četiri hiljade komunista, optuženih za požar.

1941 – U egzilu u Rimu, Italija, umro je bivši španski kralj Alfonso XIII. Odbivši da abdicira 1931, kada su na izborima u Španiji pobedili republikanci, kralj je bio prisiljen da napusti zemlju. Pred smrt je ipak potpisao abdikaciju, u korist svog trećeg sina, Huana Karlosa.

Povezana vest:  Na današnji dan - 31. oktobar

1948 – Poslednje britanske vojne jedinice napustile su Indiju pošto je laburistička vlada 1947. ukinula britansku vladavinu nad Indijom.

1953 – Jugoslavija, Grčka i Turska su u Ankari potpisale sporazum o političkoj, privrednoj i vojnoj saradnji, poznat kao Balkanski savez.

1974 – SAD i Egipat su posle sedam godina prekida obnovili diplomatske odnose.

1975 – U najtežoj podzemnoj železničkoj nesreći u Velikoj Britaniji, 42 putnika su poginula kada je voz punom brzinom udario u ogradu stanice „Murgejt“ londonskog metroa.

1986 – U centru Stokholma ubijen je švedski premijer i lider Socijaldemokratske stranke Ulof Palme (Olof). Jedan od najpopularnijih evropskih političara u to vreme, ubijen je na ulici dok se sa suprugom vraćao kući iz bioskopa. Atentat nije rasvetljen.

1991 – Završen je 42-dnevni Zalivski rat koji su SAD I saveznici vodili za oslobađanje Kuvajta od iračke okupacije. Iračke snage su prisiljene da napuste Kuvajt koji su okupirale 1. avgusta 1990.

1991 – Srpsko nacionalno veće i Izvršno veće takozvane SAO Krajine donelo je odluku da se SAO Krajina otcepi od Republike Hrvatske, ali da ostane u Jugoslaviji čiji je raspad bio u toku.

Povezana vest:  Na današnji dan - 14. avgust

1993 – Američki vojni transporteri izbacili su iznad istočne Bosne prve tovare humanitarne pomoći u hrani i lekovima, čime je počela „Operacija padobran“ u Bosni i Hercegovini zahvaćenoj ratom tokom raspada Jugoslavije.

1994 – U zoni „zabranjenog leta“ iznad Bosne i Hercegovine, zapadno od Banjaluke, dva američka aviona F-16 srušili su četiri srpska aviona tipa „Galeb“.

1997 – U Iranu je zemljotres razorio više od 20 sela, a poginulo je oko 1.000 ljudi.

1998 – Posle ubistva četiri srpska policajca kod Glogovca i Srbice, na području Drenice na Kosovu, počeo je oružani sukob srpskih snaga bezbednosti i kosovskih Albanaca, pripadnika nelegalne Oslobodilačke vojske Kosova.

2003 – Na zajedničkoj sednici oba veća Skupštine SR Jugoslavije proglašena je Povelja o ljudskim i manjinskim pravima i građanskim slobodama.

2004 – Afrički lideri su se na samitu dogovorili o formiranju Afričkih multinacionalnih snaga, za intervencije širom Afrike radi okončavanja građanskih ratova i sprečavanja genocida.

2011 – Umrla je francuska glumica Ani Žirardo koja se proslavila ulogama u filmovima reditelja Lukina Viskontija (Roko I njegova braća) Kloda Leluša, Marka Fererija i Andrea Kajata. Dobila je nekoliko francuskih nagrada, među kojima tri „Cezara“.