VINI PU 2Disney odustaje od ručno crtanih animacija

Holivudski gigant Disney Studio saopštio je kako nijedna od njihovih kompanija za animaciju više ne radi u tradicionalnom 2D formatu te da ne planiraju to više ikada raditi.
Disney, legendarni studio koji je stvorio svetske klasike poput „Fantasije“, „Bambija“ i „Snežane i sedam patuljaka“, priznao je kako više ne planira snimati ručno crtane animirane filmove.
Na godišnjem sastanku deoničara u Phoenixu, Arizona, izvršni direktor Bob Iger otkrio je kako nijedna od Disneyjevih kompanija za animaciju više ne radi na ručno crtanom 2D materijalu za veliko platno. Iako Iger nije direktno isključio povratak stilu koji je proslavio kompaniju, novi holivudski trendovi animacijske produkcije pokazuju kako će proći najmanje nekoliko godina pre nego što bi se išta slično moglo desiti.
-Mi više ne razvijamo 2D ili ručno crtane animirane filmove. Postoje određene aktivnosti na tom planu, ali to je uglavnom za potrebe televizije – rekao je Iger.
Ova vest uznemirila je fanove tradicionalne animacije, koji su slavili oživljavanje forme pod Johnom Lasseterom, bivšim Pixarovim šefom, koji je postao glavni kreativni direktor Disneyjeve animacije 2007. godine. Lasseter je 2009. godine u Londonu izjavio kako je ponovo unajmio animatore koje je otpustio prethodni režim, usled pomame za kompjuterski generisanom tehnologijom tokom ’90-ih.
-Nažalost, 2D je postao izgovor za lošu naraciju – rekao je Lasseter, koji je bio pionir CGI animacijske revolucije sa filmom „Toy Story“ iz 1995. i dodao:-Generalni konsenzus bio je da publika više ne želi gledati ručno crtane animirane filmove, što bi bilo potpuno suludo. Prvog dana kada sam stupio na funkciju, stupio sam u kontakt sa tim momcima i počeo vraćati umetnike koje je Disney otpustio.
Studio je tada producirao ručno crtani animirani film „Princeza i žaba“, tradicionalni mjuzikl baziran na bajci braće Grimm i smješten u New Orleans 20-ih godina prošlog veka. Film je postigao priličan uspeh, ali nije bio ni približan uspehu Pixarovih animacija na box-officeu. Naredna slična animacija, „Winnie the Pooh“, oduševila je kritičare, ali je zaradila samo 30 miliona dolara širom sveta. Za razliku od njih, Disneyjeve CGI animacije inkasirale su deset puta veće iznose.

Povezana vest:  Džoani Rouling nagrada Hans Kristijan Andersen