Otvorena izložba „Carski darovi“ u Muzeju 25. maj
Ministar kulture i informisanja Bratislav Petković otvorio je večeras u Muzeju 25. maj izložbu „Carski darovi“, na kojoj je predstavljen ekskluzivan izbor poklona članova vladarskih porodica Josipu Brozu Titu.
Petković je podsetio na veliki ugled koji je Jugoslavija nekad imala, crveni pasoš koji je mnogo vredeo i sa kojim je on prelazio bez problema iz Istočnog u Zapadni Berlin.
-Pored velikog truda poslednjih decenija da urušimo svoj ugled, ja sam se uverio da smo i dalje veoma cenjeni u zemljama Trećeg sveta. Ova kuća (Muzej istorije Jugoslavije) je deo naše mladosti, mi smo tada lepo živeli i imali ugled – rekao je Petković.
Vršilac dužnosti direktora Muzeja istorije Jugoslavije Neda Knežević rekla je da izložba eksponata izuzetne umetničke, istorijske – prvenstveno nematerijalne vrednosti, treba da podseti na poklon i darivanje koji su danas zaboravljeni.
-Političari i državnici retko su bili u prilici da daju i primaju poklone. Tito je u tome bio izuzetak – istakla je Knežević i navela da se Josip Broz od 1941. do 1980. godine susreo sa više od 350 šefova država, bilo je preko 169 poseta, a po pozivu je boravio u 73 zemlje.
Do 25. avgusta posetioci mogu da pogledaju poklone koje je Tito dobio prilikom susreta sa članovima vladarskih porodica iz 18 zemalja Evrope, Azije i Afrike.
Izloženo je 68 predmeta nastalih u najpoznatijim radionicama širom sveta, koji su podeljeni u pet celina: arheološki, upotrebni i ukrasni predmeti, nakit i odlikovanja.
Odabrani eksponati datiraju od 7. veka p.n.e, pa sve do polovine 20. veka, a u njihovoj izradi korišćeni su plemeniti metali, drago kamenje i najfiniji porcelan.
Prvi poklon od jednog kralja Tito je dobio 1954. – kacigu koju mu je darivao grčki kralj Pavle Prvi, a poslednji 1979. od šeika Kuvajta Saada al Abdulaha al Sabuha – srebrnu maketu jedrenjaka, simbol te zemlje.
U renoviranom prostoru Muzeja 25. maj može se videti i replika carskog ukaza Kira Velikog iz 539 p.n.e koju je Tito dobio u Teheranu, na proslavi 2.500 godina Persijskog carstva, od iranskog šaha Reze Pahlavija, zlatne tabakere koje su Jovanka i Tito dobili od grčkog kraljevskog para, nakit koje je Jovanka dobila od etiopskog cara Hajla Selasija.
Tu je i glava Bude – dar avganistanskog kralja Mohabeda Zahira, figura kamile od srebra – poklon jordanskog kralja Huseina, maketa carskih dvokolica koju je poklonio princ Kambožde Norodom Sihanuk, maketa prestola Selasija, kutija norveškog kralja Olafa Petog, zlatna kutija sa brilijantima od marokanskog vladara Hasana Drugog, ris od porcelana – dar danske kraljice Margarete Druge i princa Henriha, kutija za nakit koja datira sa kraja 19. i početka 20. veka – poklon japanskog princa Akihita i princeze Mičiko…
Kustos Momo Cvijović je skrenuo pažnju na poklone koji se ne mogu videti na izložbi – one koji su opravdano odsustni kao što su vile u Marakešu i Adis Abebi i 12 parova papagaja od engleske kraljice Elizabete Druge, i na one koje još nisu pronašli, kao što je žardinjera od muranskog stakla koju je poklonio holandski princ Bernard.
Cvijović je pomenuo poklon predsednika Centralnoafričke Republike, o kome se zna samo iz dokumenata: Jedan karton sa jednim većim i 12 manjih brilijanata, jedan karton sa jednim većim i 20 manjih brilijanata, jedan karton sa jednim većim i 12 manjih brilijanata, jedan karton sa 20 manjih brilijanata i jedan karton sa 23 manja brilijanta.
Na pripremi izložbe je radila i kustos Veselinka Kastratović Ristić, a za dizajn postavke bila je zadužena Mina Milovančević.
PHOTO: ATAIMAGES