kako je poceo rat na mom otoku

Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku?

U okviru debatnog programa ovogodišnjeg, 18. Festivala evropskog filma Palić biće održana četiri okrugla stola, na teme: Ekoinovacije: Zelena privreda – prijatelj prirode, Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku?, Dometi srpske kinematografije u 2010. godini i Lifka i Lifke.

Uvođenjem debatnih programa u formi rasprava za okruglim stolom, 18. Festival evropskog filma Palić teži da demistifikuje nehumane odnose i pojave koji danas vladaju u svetu uz promovisanje alternativnih rešenja.

Jedan od povoda za debatu Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku? je dvadesetogodišnjica početka raspada SFRJ i otpočinjanja rata na ovim prostorima. Cilj okruglog stola je da se kroz dijalog uglednih intelektualaca objektivno i kritički, nezavisno od nametnutih i zvaničnih istina, reflektuje pomenuti period sa nadom da bi spoznata istina mogla imati i katarzičku ulogu.

U debati će učestvovati oko dvadeset intelektualaca različitih profesionalnih usmerenja: sociologa, istoričara, književnika, filozofa, filmologa i filmskih reditelja koji su svojim filmovima tragali za pozadinom ratnih zbivanja na prostoru bivše Jugoslavije.

Povezana vest:  Počinje 61. Berlinale

Tri centralna pitanja u debati biće – Da li je i u kojoj meri u temeljima SFRJ bila „ugrađena“ klica njenog raspada?, Koliko su republičke oligarhije doprinele raspadu i ratovima? i Koliko je i do koje mere tzv. „svetska zajednica“ bila involvirana u sve te procese?

Okrugli sto Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku? biće održan u sredu i četvrtak, 20. i 21. jula, u terminima od 10 do 14 i od 16 do 19 časova (u sredu) i od 10 do 13 časova (u četvrtak).

Kao uvod u okrugli sto Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku? uoči Festivala, u periodu od 6. do 10. jula, u bioskopu EuroCinema (Amfiteatar Otvorenog univerziteta, Trg cara Jovana Nenada 15, Subotica) biće prikazani filmovi iz istoimene selekcije koja se tematski oslanja na debatu. Ulaz na sve projekcije je besplatan.

Povezana vest:  Dženifer Lorens igra Odri Mestre u filmu "The Dive"

Program selekcije Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku?

6. jul

18h – Vukovar jedna priča – Boro Drašković (SR Jugoslavija, SAD, Italija, 1994)

20h – Pre kiše – Milčo Mančevski (Makedonija, Francuska, Velika Britanija, 1994)

7. jul

18h – Underground – Emir Kusturica (SR Jugoslavija, Francuska, Nemačka, 1995)

20h – Kako je počeo rat na mom otoku – Vinko Brešan (Hrvatska, 1995)

8. jul

18h – Lepa sela, lepo gore – Srđan Dragojević (SR Jugoslavija, 1996)

20h – Autsajder – Andrej Košak (Slovenija, 1997)

9. jul

18h – Država mrtvih – Živojin Pavlović, Dinko Tucaković (SR Jugoslavija, 2002)

20h – Cirkus Kolumbija – Danis Tanović (FBiH, Francuska, Slovenija, Belgija, Italija, 2010)

Povezana vest:  Pogledajte premijerno trejler domaćeg filma „Zajedno„!

10.jul

18h – Karaula – Rajko Grlić (Hrvatska, Srbija, Slovenija, Makedonija, V. Britanija, 2006)

20h – Grbavica – Jasmila Žbanić (FBiH, Hrvatska, Austrija, Nemačka, 2006)

18. izdanje Festivala evropskog filma Palić, jednog od najznačajnijih filmskih festivala u regionu, održaće se od 16. do 22. jula 2011. godine na više lokacija u prelepom prirodnom okruženju kraj jezera Palić i u Subotici.

Pored selekcije Kako je počeo rat na mom Balkanskom (polu)otoku?, festivalski program ove godine čine i selekcije: Glavni takmičarski program, Paralele i sudari, Mladi duh Evrope, Omaž program za dobitnike nagrade Aleksandar Lifka, Omaž program posvećen dobitniku nagrade Underground Spirit, Novi poljski film, Novi mađarski film, Eco Dox i Dečji program.

I ovogodišnjim izborom najkvalitetnijih ostvarenja savremene evropske kinematografije Festival evropskog filma Palić ispunjava svoju humanističko-emancipatorsku misiju boreći se za autonomnost savremenog čoveka u carstvu globalne kulturne industrije.