Parada

Srđan Dragojević: „Parada“ je moj najbolji film

 

Dugo očekivani film reditelja Srđana Dragojevića „Parada“, čija će premijera biti 31. oktobra u Centru „Sava“, dobio je pozitivne ocene na današnjoj novinarskoj projekciji, a autor je na potom održanoj konferenciji izjavio da „Paradu“ smatra svojim do sada najboljim filmom.

Prema njegovim rečima, ova tragikomedija ukazuje na problem, ali nudi i rešenje, a to su ljubav i tolerancija. Na pitanje da li se plaši za svoju bezbednost, zbog teme filma – organizovanje gej parade i negativnih komentara dela javnosti, odgovorio je odrečno.

-I huligani će biti naši dragi gledaoci i mušterije. Svi ljudi su jednaki u mraku bioskopa, to je jedna demokratična institucija – rekao je Dragojević ističuhi da mu je parada ponosa bila samo povod za priču o toleranciji.

Dragojević je izjavio da „nisu ni svi huligani zli nego su indoktrinirani jer mediji skreću pažnju sa suštinskih problema na one koji su bezbedni po vlast i tajkune“. Reditelj smatra da svaki čovek može da promeni svoje stavove.

-Za mene je ovo realističan film. Neko drugi može da ga gleda i kao bajku, ali mislim da su i moja “Lepa sela“ promenila neke stavove. Pojedini filmovi mogu da imaju takvu misiju, poput nekih o aparthejdu ili ratu u Vijetnamu – izjavio je on.

Povezana vest:  Filmska tribina: "Bond, James Bond - Dekonstrukcija jednog filmskog mita" 8.jula u Dom omladine

Dragojević je dodao da je naša kinematografija mala, ali da ipak vredi praviti filmove koji su interesantni, a imaju važnu i aktuelnu temu. „Bitno je da film bude komunikativan. Vajkanje da je bioskop mrtav – nije tačno“, rekao je on navodeći primer velike gledanosti filma „Montevideo, Bog te video“.

Za „Paradu“ je spremljeno deset kopija za distribuciju po Srbiji, zakazane su premijere, u Banjaluci 10. i Zagrebu 28. novembra, a zatim u Sloveniji i Crnoj Gori. Producentkinja Biljana Prvanović rekla je da je film koštao 1,3 miliona evra. Sufinansirala su ga ministarstva kulture i filmski centri Srbije, Hrvatske, Makedonije i Slovenije, dobio je sredstva evropskog fonda „Eurimaž“, sniman tokom devet i po nedelja u Srbiji i regionu, a postprodukcija je rađena u Sloveniji i Mađarskoj.

Ekipa je posebno zahvalna na pomoći ambasadama Nemačke, Francuske i Holandije, kao i firmama „Dunav osiguranju“ i „SBB-u“, jer su, kako je rečeno, mnoge velike kompanije odbile saradnju zbog delikatne teme.

Povezana vest:  Džordž Kluni stidljiv u scenama seksa

Jedan od glavnih glumaca Nikola Kojo istakao je da je njemu bila čast da učestvuje u takvom projektu.

-Ovaj film se pre svega bori za ljudska prava, pa posle tek ono sve što mu se spočitava – rekao je on i dodao da je ponosan na svoje kolege i da je uživao u radu sa divnom ekipom.

Kao što je poznato iz trejlera, koji je na „Jutjubu“ imao već mnogo pregleda, film prati grupu gej aktivista koji hoće da organizuju paradu, ali policija odbije da je obezbeđuje, pa se obraćaju Limunu (Kojo), vlasniku agencije za obezbeđenje i ratnom veteranu.

Kako u Beogradu ne može da skupi ljude za zaštitu gej parade, Limun odlučuje da „ekipu“ formira u regionu, pa on i gej aktivista Radmilo (igra ga Miloš Samolov) kreću na put po zemljama u kojima je Limun ratovao (ali i trgovao) tokom devedesetih.

Tokom putovanja i u kasnijim nemilim događajima u Beogradu njih dvojica prevazilaze međusobne predrasude, ali se priča završava tragično, pogibijom Radmilovog partnera (Goran Jevtić), u sceni koja podseća na ubistvo francuskog državljanina Brisa Tatona od strane huligana.

Povezana vest:  Luksuzan put u Izrael na poklon kandidatima za Oskara

Hristina Popović (koja igra Limunovu verenicu) izjavila je da je srećna što je deo ekipe filma čija je misija plemenita i zagovara pomirenje. „Da to ne bi bila bajka nužno je da se krene sa edukacijom. Zlo se rađa iz neznanja, iz toga kreću predrasude pa nasilje“, ukazala je ona.

Niz živopisnih likova igraju Nataša Marković, Mladen Adrejević, Relja Popović, Radoslav Milenković, kao i gosti iz regiona Goran Navojec, Dejan Aćimović i Toni Mihajlovski, a u efektnoj epizodi učestvovala je diva srpskog glumišta Mira Stupica.  U filmu ima puno humora, a nema gej poljupca, da takva scena ne bi odvratila pažnju od suštine.  Kako je rekao Jevtić, „ne treba praviti famu unapred nego pustiti da ovaj film čiste emocije i dobro ispričane priče govori sam za sebe“. Predstavnik nemačke ambasade Hans Urlih Siper izrazio je zadovoljstvo što je podržan ovaj film.

-Uvek nastojimo da doprinesemo nastavku debate o LBGT populaciji u Srbiji i eks-ju zemljama, a pritom je ovo zabavan i divan film. Mnogo sam se smejao, malo sam i plakao, puno razmišljao. To je odlična kombinacija – rekao je Siper.