james-cameron

Džejms Kameron na putu ka najdubljoj tački Tihog okeana

 

Američki režiser Džejms Kameron (James Cameron) počeo je spuštanje podmornicom do najdublje tačke na planeti, 320 kilometara jugoistočno od ostrva Gvam u Tihom okeanu, gde su pre njega bila samo dva čoveka. Reditelj brojnih filmskih hitova, potput „Titanika“ i „Avatara“ koristi za ovaj poduhvat specijalno konstruisanu podmornicu, koja će ga spustiti na dubinu od skoro 11 kilometara.

Podmornica, nazvana „Dipsi čelindžer“ (Deepsea Challenger), počela je zaron u 5.50 po lokalnom vremenu, navela je Stefani Montgomeri iz Nacionalnog geografskog društva (National Geographic Society), čiji je Kameron istraživač.

Povezana vest:  Džejms Franko kao fotograf Robert Mepltorp

-Puštaj, puštaj, puštaj – bile su poslednje reči kojima je reditelj pokazao nestpljenje, a uzviknuvši ih pre početka zarona, navodi se na Tviter profilu ekspedicije. Cilj Kemeronovog zarona je dno Marijanske brazde, najdublja tačka Tihog okeana i ujedno najdublja na svetu. Ta brazda je 120 puta veća od Velikog kanjona reke Kolorado u SAD i više od 1,6 kilometara dublja nego što je visok Mont Everest.

Povezana vest:  Omiljeni maturanti srpskog filma ponovo zajedno! Pogledajte prvi trejler najnovijeg filma reditelja Stevana Filipovića!

Očekuje se da će Kameronu biti potrebno 90 minuta da stigne do dna sa svojom 12 tona teškom zelenom podmornicom. Planirano je da na dnu ostane šest sati, kako bi sakupio uzorke za studije biologa i geologa.

Prema planu, put ka površini trajaće oko 70 minuta. Kameron imadosta mesta za meškoljenje, a uz to, u pomornici, čije je konstruisanje i sam reditelj pomagao, kad zaroni čak 56 sati ima uslova za život čoveka. Pre Kamerona, na ovoj dubini bili su do samo švajcarski okeanograf Žak Pikar i američki marinac Don Volš 1960. godine. NJima je trebalo skoro pet sati da dođu do cilja, a tamo su ostali svega dvadesetak minuta.

Povezana vest:  Drugi Pančevo Film Festival od 2. do 6. septembra

Njihov izveštaj nije bio baš bogat zbog slabe vidljivosti, pošto je podmornica kojom su išli podigla previše peska sa dna i tako zamutila vodu. Najveći rizik ovakvog zarona je izuzetno visok pritisak.