Prilagođavanje novim radnim praksama predstavlja neverovatnu priliku za procenu i izmenu našeg pristupa održivosti. Promene ne moraju da budu ekstremne; one mogu uključivati niz malih, ali efikasnih akcija, kao što su prihvatanje reciklaže i materijala koji mogu ponovo da se koriste, prelazak na ekološki prihvatljivije načine proizvodnje i procenjivanje najboljih praksi za transport ili pakovanje. Male pobede u okviru širokog spektra dejstva mogu da imaju veliki uticaj.

Smanjite, ponovo upotrebite, reciklirajte

Od razdvajanja papira, plastike i kartona koji se koriste u kancelariji, pa sve do smanjenja upotrebe jednokratnog pribora za jelo, inicijative za održivost često prvo počnu s malim detaljima. Jedan od tih detalja treba da budu odluke o opremi i tehnologiji. Razlog je očigledan: tehnologija – kao što su PC-ji, laptopi i pametni telefoni – predstavljali su samo 1 odsto svetskog karbonskog otiska u 2007. Danas je to već utrostručeno i na putu je da premaši 14 odsto do 2040[1]. Iako je tehnologija suštinski element modernog poslovanja, još uvek postoje male – ali izuzetno korisne – promene koje organizacije mogu da naprave kako bi rešile jedan od najozbiljnijih problema za prirodnu sredinu.

Na primer, zadržavanje poslovnog telefona tri umesto dve godine ili laptopa šest godina umesto pet, može da ima uticaj na upotrebu materijala u kompaniji. Ako kompanije to rade na državnom nivou, biće manje potražnje za pravljenjem tolikog broja novih uređaja svake godine, što će smanjiti ukupnu količinu iskopanih sirovina koje odgovaraju toj potražnji. Kada kompanijama trebaju novi proizvodi, one mogu da se odluče za renoviranu ili obnovljenu opremu[2]. Ne samo što je to bolje za prirodnu sredinu, već kompanije mogu u proseku da uštede 30-50 odsto prodajne cene u odnosu na istu opremu koja je napravljena kao nova[3]. Osim toga, zahvaljujući programima ocenjivanja i planovima nagrađivanja, klijenti imaju veću vidljivost brendova i proizvoda koji su manje štetni po okolinu[4].

Povezana vest:  BenQ predstavlja novi uređaj za digitalno oglašavanje ST550K za inteligentniju komunikaciju sa kupcima

Smanji put do posla i nazad

Ekološki načini svakodnevnog putovanja na posao – ili ukidanje putovanja do posla – takođe mogu da budu od koristi. Prosečan prostor za zajednički rad, kao što je deljena kancelarija koja je bliža kući, može da pomogne u stvaranju uštede emisije ugljenika od 118 metričkih tona godišnje, računajući od danas do 2029[5]. Pre pandemije, određeni broj kompanija uveo je fleksibilnija pravila rada – omogućavajući ljudima da rade od kuće ili su razvijale deljeni radni prostor u agilnom okruženju. Sada mnoge kompanije podržavaju mešavinu rada na daljinu i u kancelariji[6] – što smanjuje emisije ugljenika i poboljšava dobrobit zaposlenih.

Povezana vest:  Kako HONOR Magic5 Pro funkcije smanjuju digitalni zamor očiju

Tehnologija sve to omogućava. Uz prava rešenja i mogućnosti štampanja, zaposleni mogu savršeno da prelaze između kancelarije i svog udaljenog radnog okruženja. Na primer, pre 2020. godine, video konferencije su već postale uobičajene u komunikaciji na radnom mestu, jer su spajale kolege širom sveta, ali se pod pandemijskim radnim uslovima njihova upotreba dramatično povećala, kako bi omogućila svakodnevne sastanke koji nisu mogli da se obave licem u lice.

Iskoristite prednosti

S toliko mogućnosti za postizanje ciljeva održivosti kroz postupne korake, važno je zapamtiti zašto će oni ostati toliko vredni tokom naredne decenije. Izveštaj koji je objavljen tokom 2020.[7] otkrio je da 80 odsto Evropljana smatra da velike kompanije i industrija ne čine dovoljno kako bi pomogle prirodnoj sredini – što nagoveštava da firme koje teže pozitivnim promenama mogu da privuku klijente, dok one koje to ne rade mogu da ih izgube.

Preduzimanje akcije u vezi s održivošću takođe može da poveća šanse za privlačenjem i zadržavanjem talenata. Oko 26 odsto zaposlenih u UK reklo je da bi prihvatilo nižu platu ukoliko rade u održivoj kompaniji[8], dok je polovina ispitanika reklo da bi razmotrili odbijanje ponude za posao kompanije koja ima štetne postupke. Istraživanje iz 2020. godine u vezi s mišljenjima milenijalaca iz 43 zemlje otkrilo je da je udeo onih koji misle da je ‘smanjivanje svog uticaja na prirodnu sredinu’ nešto što njihov poslodavac dobro radi (61 odsto) bio 22 odsto viši među onima koji su nameravali da ostanu na svojim poslovima pet ili više godina u poređenju sa onima koji su planirali da promene posao prilično skoro[9].

Povezana vest:  Neoprezna većina – više od polovine korisnika Android uređaja ne koristi zaštitni softver

Pitanje održivosti je danas za kompanije manje ‘ako’, a mnogo više ‘kako’. Dobra vest je što radeći na detaljima i pravljenjem malih promena kompanije mogu da naprave značajan uticaj. Sve što treba je da se napravi prvi korak napred.

Canon tim

 

[1] www.sciencedirect.com/science/article/pii/S095965261733233X?via%3Dihub

[2] Na primer, EQ80 linija proizvoda iz Canon-a: www.canon-europe.com/business-printers-and-faxes/imagerunner-advance-eq80-c5200-series/

[3] https://www.entrepreneur.com/article/44784

[4] U kompaniji Canon, naše performanse održivosti su nam omogućile da zadržimo EcoVadis Gold rejting šestu godinu zaredom: www.canon-europe.com/press-centre/press-releases/2021/02/ecovadis2021/
EcoVadis rejting procenjuje kompanije u brojnim oblastima koje su od ključne važnosti za ispunjavanje održivih ciljeva, uključujući prirodnu sredinu, rad i ljudska prava, etiku i održive uticaje nabavke.

[5] https://assets.regus.com/images/nwp/the-flex-economy-report.pdf#_ga=2.97127831.902267284.1582023864-1462279973.1581936088

[6] www.worldfinance.com/strategy/out-of-office-the-global-shift-towards-remote-working. Canon podržava rad na daljinu u brojnim zemljama.

[7] https://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/ResultDoc/download/DocumentKy/89564

[8] www.totaljobs.com/advice/would-you-be-willing-to-reduce-your-salary-for-the-planet

[9] www2.deloitte.com/global/en/pages/about-deloitte/articles/millennialsurvey.html