albahari zivotinjsko carstvoNovi roman Davida Albaharija „Životinjsko carstvo“

Izdavačka kuća „Čarobna knjiga“ otvorila je novu, jesenju, sezonu u velikom stilu novim romanom živog klasika srpske književnosti Davida Albaharija „Životinjsko carstvo“ koji je danas predstavila medijima na radnom doručku, uz prisustvo autora.
Osim Albaharija, kome je ovo 15 roman, pored isto tolikog broja knjiga pripovetki i pet knjiga eseja uz velik broj prevoda sa engleskog jezika, o njegovom novom delu govorili su osivač „Čarobne knjige“ Borislav Pantić i urednik naslova domaćih pisaca Nikola Petaković.
Ova izdavačka kuća, osnovana pre 11 godina, stekla je ugled među čitaocima, ali i kolegama izdavačima jer se drži izuzetno visokih kriterijuma bilo da objavljuje prevodnu visoku literaturu ili odlične žanrovske naslove, a poslednjih nekoliko godina proširila je izdavački program na domaće pisce i stripove.
Pantić je podsetio da je Albahari prošle godine objavio kod „Čarobne knjige“ dve zbirke priča „Male priče“ i „Krava je usamljena životinja“ a ove je prvi roman koji stiže tri godine posle prethodnog objavljenog kod drugog izdavača.
Prema rečima Pantića “ Životinjsko carstvoi je izuzetno zanimljiva knjiga jer se bavi temom o kojoj Albahari nikada nije pisao- studetnskim protestioma 1968 i posledicama po aktere .
On je primetio da se o toj temi kod nas veoma malo pisalo u literaturi, iako je bilo dosta skupova i dokumemntarističke proze kada je obeležavana 40. godišnjica. To je u romanu samo pozadina na kojoj se odvija priča za koju bi se moglo reći da ima primese trilera jer radi se o grupi mladića koji nakon tih sudbonosnih događja služe zajedno vojni rok i zatim dolazi do višestrukog surovog ubistva .
Kako je objasnio autor, njegova želja je bila da kroz neku priču ovekoveči svoj boravak u JNA nakon studija i da to iskustvo sačuva od zaborava. Takođe, poznati su mu neki slučajevi da su učesnici protesta trpeli teške posledice tog svog otpora titoisočkoj verziji državnog uređenja ali to mi nije bio centar interesovanja ni onda ni sada već samo okvir u koji je smestio svoje junake .
Urednik ovog romana koji ima 100 strana i dvadesetak strana beležaka koje zamenuju klasičen fusnote Petaković se „požalio“ da je rukopis očekivao sa velikim nestrpljenjem jer Albahari je poznat kao autor koji relativno veoma brzo piše a ovaj roman je pisao dve i po godine . Petaković je uveren da su čitaoci dobili izuzetzno kvalitetno štivo koje se može uvrstiti među najbolju prozu koju je Albahari napisao za protekle 44 godine otkako se pojavila njegova prva zbirka priča.
Veoma dobro raspoložen, autor se našalio da je njemu najčudnije što je sapisao ovaj roman, jer uopšte nije očekivao šta će konačno da ispadne od njegovih ideja posebno u domenu forme jer je zamislio da eksperimetniše sa pisanjem cele priče u jednom pasusu da bi kasnije krenuo da takvu celinu rasrtavlja na delova a zatim da sve skraćuje do krajnjih granica ali da poriča ostane dinamična i zanimljiva.
Pantić je iskoristio ovu promociju da najavi da će do beogradskog Sajma knjiga održati više književnih večeri širom Srbije na kojima će biiti predstavljen Albaharijev roman.
Predstavnik za šstampu „Čarobne knjige“ Maja Barackov je najavila da će ovo Albaharijevo delo biti prikazano čitaocima u Studentskom kulturnom centru 15 septembra
Takođe, medijima će bitii organizovano još šest “ radnih doručaka“ koji će biti posvećeni određenim novim naslovima na koje ovaj izdavač „posebno računa“ kao na adute za Sajam. To su dva romana francuskog nobelovca Le Klezioa, dva nova toma stripova o avanturama princa Valijanta, prva knjiga stripova o Štrumfovima, a što se domaćih pisaca tiče, pored Albaharija, “ Čarobna knjiga“ je pripremila izabrana dela Aleksandra Tišme i novo delo Branka Dimitrijevića kao i još dvadesetak naslova.

Povezana vest:  Sinoć na letnjoj sceni Teatrijuma premijerno izvedena predstava TESLA - SVETLOPIS U VREMENU