Novi roman Marije Gojković „Beleg na duši“
Izdavačka kuća „Evro-Đunti“ posebno se trudi da pruži šansu mladim autorima, poput Marije Gojković kojoj je upravo objavila drugi roman „Beleg na duši“.
Ova izdavačka kuća, prisutna je već četvrt veka na srpskom izdavačko-knjižarskom tržištu, pre svega sa svetskim hitovima, važi za jednog od najušpešnijih izdavača knjiga za najmlađe i tinejdžere.
Urednica edicije „Savremena srpska proza“ Svetlana Kurćubić-Ružić, zaslužna za neke od najboljih i najlepših knjiga objavljenih prošle godine u okviru obeležavanja 100. godišnjice od pocetka Prvog svetskog rata, ima „njuh“ za mlade talente, što je potvrdila objavljivanjem prve knjige Marije Gojković „Prodata“ koja je do sada doživela tri izdanja što je u našim uslovima, kada je reč o debitantskoj prozi, veliki uspeh.
Kao i taj prethodni u kome se autorka bavila trafikingom, i novi roman je veoma društveno angažovan, jer se bavi temom nasilja u porodici.
Gojkovićeva se hrabro uhvatila u koštac sa jednim od međunaordnih zala, prodajom devojaka u belo robolje i ukazala da ni naša sredina nije „imuna“ na trgovinu ljudima, koji važi za jedan od najunosnijih biznisa u svetu, odmah posle trgovine drogom.
Prema zvaničnim podacima, više od pola miliona devojaka svake godine biva prodato a samo mali broj njih uspeva da se isčupa iz ruku svojih gospodara.
Gojkovićeva se ne ustručava da se bavi „ženskim temama“ ali onima koje upozoravaju da se ne sme biti naivan i verovati da će neko bez naknade da otvori vrata u svet blagostanja. Ona piše o dubokim emocijama, o još dubljem razočaranju i ne štedi svoje junakinje od realnosti koja je sve samo ne bajka.
Tako je i „Beleg na duši“ priča o naivnoj devojci Tasji koju je prva ljubav izdala, otac koji ju je štitio, umire, a ona i majka, sa kojom se ne slaže, sele se iz provincije za Beograd gde se u ovim teškim vremenima ne umeju snaći.
Pojava zgodnog, šarmantnog i bogatog Nemanje zvuči kao početak neke bajke, ali taj idealni partner je u biti nasilnik koji uživa da kinji žene ali to je rafinirani vid maltretiranja koji ne ostavlja masnice na telu već duši.
Imali izlaza iz ove vrste pakla za koji oni koji vide samo spoljašnost misle da je raj na zemlji? Autorka se postarala da Tasjinu sudbinu ispriča na zanimljiv način ali sa još jednom jasnom porukom upućenom svim ženama da se potrude da dobro upoznaju svog partnera jer se ne kaže bez razloga „ljubav je slepa“.