Promotivna svahili radionica pred prolecni ciklus

Promotivna radionica svahili jezika u MAU

Besplatna promotivna radionica svahili jezika biće održana 10. oktobra u Muzeju afričke umetnosti, kao početak jesenjeg ciklusa učenja tog jezika.
Broj učesnika je ograničen i zato je neophodno da se pošalju prijave sa sledećim podacima: ime i prezime, godina rođenja, kontakt telefon i imejl, kao i odgovori na pitanja zašto želite da učite svahili (do 100 reči) i kako ste saznali za ovu radionicu.
Prijavu sa naznakom „Za svahili radionicu“ potrebno je poslati na imejl [email protected] do 6. oktobra, a nemenjena je odraslim osobama (od 15 godina pa naviše).
Za sve koji govore srpski, učenje svahilija ne predstavlja ozbiljnu poteškoću, pošto se piše kao što se govori, a koristi se isti sistem samoglasnika kao u srpskom jeziku, navode iz te institucije.
Na svahiliju postoji izreka „mtu ni watu“ što znači „čovek je narod“, a kroz učenje jezika upoznaju se i razumevaju drugačiji običaji, naravi i ponašanja.
Svahili ili tačnije Kisvahili, pripada grupi Bantu jezika – velikoj jezičkoj grupi koja se govori na ogromnom području subsaharske Afrike.
Kroz vekove, svahili se širio kroz trgovinske odnose među narodima i državama. U Tanzaniji i Keniji on je zvanični nacionalni jezik, ali ga govore milioni ljudi širom istočne, centralne i južne Afrike, u Ugandi, Burundiju, Somaliji, Mozambiku i Južnoj Africi.
Svahili se neprekidno obogaćuje rečima koje se pozajmljuju iz drugih jezika, tako da su arapski, hindu, gudžarati, persijski, a odnedavno i engleski deo svahilija.
Takođe, u tom jeziku postoje tragovi portugalskog, nemačkog, kao i brojnih lokalnih jezika. Na neki način, svahili je ogledalo svih veza koje su se u dugom istorijskom periodu stvarale između različitih naroda.

Povezana vest:  OTVORENA IZLOŽBA FOTOGRAFIJA "VETAR- između piksela" POVODOM PREMIJERE FILMA "VETAR"