Iz štampe je izašla monografija „Ogledala Lune“ o  čuvenom novosadskom bendu Luna, koju su napisali Predrag Popović, Saša Rakezić i Goran Tarlać. Izdavač je Društvo ljubitelja popularne kulture iz Beograda.

Grupa Luna je postojala dve godine: od jeseni 1981. do jeseni 1983. Slobodan Tišma, Zoran Bulatović, Ivan Fece Firči i Jasmina Mitrušić su za to vreme održali 15 koncerata i izdali jedan album. Osim nastupa na Exitu 2004. godine, nikad se više nisu sastali. Objavljena 1984. u 920 primeraka za mariborski Helidon, njihova ploča Nestvarne stvari danas na aukcijskim sajtovima dostiže rekordne cene.

Kičmu ove knjige od 380 strana čine intervjui sa Minom, Firčijem, Baletom i Tišmom te sa 20 Luninih saradnika, poštovalaca i prijatelja, među kojima su Vladimir Kopicl, Nenad Čanak, Dragan Kremer, Marko Brecelj… Većina od oko 250 fotografija, uglavnom sa nabujale novosadske novotalasne scene, nikad ranije nije objavljena. Posebna poglavlja Ogledala Lune su tekstovi pesama, citati iz recenzija, izveštaja i intervjua, stripovi inspirisani Lunom… Poklon uz knjigu je remasterovani CD album Nestvarne stvari.

Predrag Popović i Saša Rakezić su Lunu pratili početkom 80-ih za magazin Džuboks, Goran Tarlać grupu nikada nije gledao. U godini kada je kultna ploča Nestvarne stvari nečujno proslavila 30. rođendan, njih trojica su počeli da beleže razgovore sa nekadašnjim članovima ovog benda. Kocke su uskoro počele da se slažu i pitanja – ko i kako je napravio pesme, odakle su došle i gde su odletele – počela su da dobijaju uzbudljive i neočekivane odgovore.

Povezana vest:  U PRODAJI KARTE ZA "PAKLENE ULICE 8"!

Nakon trogodišnjeg istraživanja, 70 sati intervjua, obimne potrage za starim fotografijama, izgubljenim snimcima, zaboravljenim imenima i datumima, pred nama je svedočanstvo o meteorskom usponu i sagorevanju jednog velikog benda. Grupe čije je stvaralaštvo do danas ostalo neuporedivo sa bilo čim u bivšoj i sadašnjim zemljama.

Tematski okvir Ogledala Lune nisu samo dve godine grupe, već životi njenih članova pre i posle toga. A oni su se, nakon dvogodišnjeg delovanja, razišli na razne strane: Tišma se vratio pisanju, čija je kruna bila Ninova nagrada 2011. godine, Mina se posvetila klasičnoj muzici, komponovanju i pedagogiji. Nakon što su po 10-15 godina proveli u Njujorku, gde su sa gradilišta stigli i do svirki u CBGB-u, Bale danas živi u gradiću Alberobelo na jugu Italije i bavi se muzikom i pozorištem, dok se Firči vratio u rodni grad, gde je osnovao Firchi Think Tank studio.

Povezana vest:  Devojčica iz Srbije među najboljima na umetničkim konkursima u Japanu i Švajcarskoj

Nakon monografije nekadašnjeg Džuboksovog urednika Branka Vukojevića Kako je bio rokenrol (2005), ovo je drugo, ali ne i poslednje izdanje Društva ljubitelja popularne kulture, udruženja prijatelja iz Beograda najpoznatijeg po lansiranju web magazina Popboks 2004. godine.

Dizajn i prelom monografije: Uroš Vuković, dizajn korica: Olja Mandić / Uroš Vuković, foto: Predrag Popović

Izbor fotografija: Goranka Matić

Izabrane delove knjige, fotografije članova grupe i autora, te ostale informacije možete da preuzmete na zvaničnom sajtu knjige: www.dljpk.com/ogledalalune