Igrač, koreograf i jedan od najvećih vizionara u oblasti savremene igre, Jair Vardi, otvoriće 17. Beogradski festival igre. Direktor čuvenog Centra Suzan Delal iz Tel Aviva i Departmana umetničke igre Rubin akademije u Jerusalemu, obratiće se kratkom besedom beogradskoj publici pre početka predstave Drezden Frankfurt kompanije igre u Centru Sava, 21. marta u 20h.
Rođen u Kibucu Kfar Blam 1948. godine, Jair Vardi je bio glavni igrač u trupama Batševa i Bat Dor, pre nego što je dobio angažman u londonskoj Rambert kompaniji. U ovoj trupi, beleži ulogu u spektakularnom komadu „Surova bašta“ Kristofera Brusa, prikazanom na kanalu BBC, a igrao je takođe uz Rudolfa Nurejeva u komadu „Pjero mesečar“ Glena Tatlija i nastupao u okviru gala programa Nurejev i prijatelji širom sveta, kao jedini umetnik iz sveta moderne igre među baletskim zvezdama. Sarađivao je sa najvažnijim koreografima tog vremena, poput Marte Grem, Hozea Limona, Glena Tatlija, Džeroma Robinsa i Džona Kranka. Godine 1983, bio je postavljen na mesto izvršnog i umetničkog direktora kompanije Engleskog teatra igre u Njukastlu. U Izrael se vraća 1988. godine, kako bi preuzeo vođenje tek sagrađenog Suzan Delal centra za igru i teatar u Neve Cedeku u Tel Avivu. Njegova vizija postaje temelj razvoja Centra koji se brzo pozicionira kao glavna baza i snaga izraelske igre. Pod njegovom upravom, Centar je brojnim izraelskim umetnicima ponudio prostor za vežbu, uslove za umetničko stasavanje i prestižne pozornice za nastupe. Zahvaljujući njegovim kontaktima, uspostavljena je komunikacija sa međunarodnom scenom i njenim najznačajnijim predstavnicima. U okviru Centra Suzan Delal su inicirane domaće i međunarodne radionice, majstorski kursevi, veze između koreografa i igrača, kao i brojna takmičenja, festivali, prikazi izraelske i inostrane produkcije…
Kao koreograf, Vardi je potpisao nekoliko značajnih komada za pozorište i televiziju. Dobitnik je Nagrade Kinor David za svoj koreografski prvenac „Asher elav nichsafti“, kao i Nagrade Rozenblum koju dodeljuje Grad Tel Aviv. Takođe, laureat je Nagrade izvrsnosti koju dodeljuje Ministarstvo inostranih poslova Izraela i nosilac titule Oficira reda umetnosti i književnosti Ministarstva kulture Francuske. Umetnički je savetnik Karmijel festivala i programa savremene igre u Operi u Tel Avivu. Jedan je od inicijatora Beogradskog festivala igre, ali i mnogih drugih, danas važnih festivala i projekata iz oblasti savremene igre u svetu.
Pred dolazak u Beograd, pitamo ga o savremenoj igri u Izraelu, koja je izuzetno popularna i daleko van granica Izraela. Zašto je ljudi vole, u čemu je njena posebnost? „Da, izraelska savremene igra je posebna, jer ona u sebi sadrži jedinstven kvalitet. U pitanju je njena fizikalnost, ali mnogo više od toga: bogatstvo duhovnog i kulturnog nasleđa. Pomislite na poreklo, na korene izraelskog društva… U tim različitim, a jarkim bojama izraelskog naroda, dozvoljene su sve estetske razlike. Geografska situacija nas je naterala da stvaramo sopstveni identitet među nama samima, i mi to jedinstveno bogatstvo koristimo kako bi razmenjivali umetničke ideje i kreaciju. U okviru svog prostora, ali i sa svojim susedima, a zatim i sa celim svetom“, kaže Vardi.
O našem, Beogradskom festivalu igre zna mnogo, iako ga nikada nije posetio. „Za mene je ogromna čast da otvorim ovakav Festival. O Vašoj manifestaciji svi umetnici imaju samo reči poštovanja i hvale. Poznajem Aju Jung jako dugo i divim se njenoj energiji, ali i sposobnosti da predstavi toliko trupa i koregrafa svetske reputacije i najvišeg kvaliteta, istovremeno otkrivajući i one autore koji su tek na početku svog putovanja.
….
Pod sloganom „Čista senzacija“, 17. Beogradski festival igre će od 21. marta – 12. aprila predstaviti 17 kompanija umetničke igre iz 12 zemalja, sa 23 koreografska komada. Trupe stižu iz Francuske, Belgije, Italije, Španije, Nemačke, SAD, Izraela, Kanade, Holandije, Argentine, Hrvatske i Brazila, a programi će se izvoditi u Beogradu i Novom Sadu.
Festivalu prethodi tradicionalna revija filmova Dani igre u beogradskoj Kinoteci (29.1.-2.2.) i u novosadskom Kulturnom centru (13.-17.2.), brojne koreografske radionice, majstorski kursevi, diskusije i prezentacije, ali i gostovanje Zvezda Njujork siti baleta u Budimpešti (11.3.), Novom Sadu (13.3.) i Beogradu (14.3.).