Živimo u vremenu izražene egocentričnosti, kada se uspeh meri brojem lajkova na društvenim mrežama a socijalni i društveni status brojem prijatelja na Fejsbuku. Sve to pogoduje patološkim narcisima, a biti u njihovoj blizini ili čak biti u emotivnom odnosu s njima može biti vrlo teško.

Ramani Durvasula, vodeći stručnjak u oblasti poremećaja ličnosti, u knjizi „Ostati ili otići?“ analizira istinite priče koje će vas pripremiti za borbu sa patološkim narcisima. Autorka detaljno opisuje osnovne pokazatelje narcisoidnog poremećaja i daje uputstva kako da prebrodite teške situacije i razumete ponašanje svog partnera.

Ova knjiga bilo je i tema tribine „Razgovor s povodom“ na kojoj su govorile psihoterapeutkinja Aleksandra Đurić, prof. Vesna Nikolić Ristanović iz Viktimološkog društva Srbije i urednica u Laguni Jasmina Radojičić.

Jasmina Radojičić je istakla da knjiga „Ostati ili otići?“ govori o problemu koji je veoma aktuelan. „Ljudi se sa narcisoidnim osobama sreću na svakom koraku, iz tog odnosa izlaze povređeni, a ne znaju šta im se dogodilo. Moja ideja bila je da ovakvom knjigom ljudima pojasnimo šta znači biti u vezi sa osobama koje imaju narcisoidni poremećaj. Knjiga je namenjena širokoj publici, ali i ljudima koji se stručno bave ovom temom.“

Povezana vest:  FEF Palić i Međunarodni festival pozorišta za decu ugroženi zbog niza nepravilnosti u izboru Skupštine Otvorenog univerziteta

Aleksandra Đurić je najpre istakla da sam pojam narcizma nije nužno negativan. „Imamo i zdrav narcizam, zdravu samoljubav. U ovoj knjizi autorka se bavi patološkim narcizmom, poremećajem ličnosti koji nanosi destruktivne posledice po ljude koji su sa tim ljudima u kontaktu. Nedostatak empatije, grandioznost, nemogućnost doživljaja griže savesti, odnosno krivice karakteristike su uz koje je veoma teško opstati, uključujući i vrlo manipulativno ophođenje, a u odnosima narcisi traže partnera koji će im biti potpuno potčinjen“, istakla je Aleksandra Đurić.

Povezana vest:  Provedite najromantičniji vikend uz voljenu osobu i dobru knjigu

„Žrtve“ narcisa su njihove suprotnosti, osobe koje imaju izraženu empatiju, veruju u mit o lepotici i zveri, i smatraju da će sve biti u redu ako se dovoljno potrude.

„Za njih je sve jedna velika predstava“, ističe Aleksandra, „i dokle god se potkrepljuje ideja o njihovoj grandioznosti, važnosti, veličini, oni će biti sposobni da odglume ljubav kako bi i dalje dobijali tu vrstu potkrepljenja. Onog momenta kada to izostane ili kažete nešto što ne vole da čuju, osećaju se odbačenima.“

Vesna Nikolić Ristanović je istakla da je veoma teško naći put za izlazak iz veze sa narcisom ili osobom koja ima osobine takvog poremećaja, naročito ako su tu i deca. „Autorka na neki način daje ideje kako da sebi pomognu ako reše da odu ili ako reše da ostanu u takvoj vezi. Ona ih ne savetuje već ukazuje na činjenice i ostavlja da sami odluče. Ako je odluka ostati, daje im korisne savete kako da sebe zaštite u takvoj vezi i kako da sačuvaju mentalno zdravlje, koliko je to moguće. Narcisoidnost je prisutna i kod muškaraca i kod žena, ali autorka napominje da patrijarhalno društvo ide u prilog ovakvom tipu ponašanja.“

Povezana vest:  U izdanju Lagune objavljena knjiga „JAGODIĆI – OPROŠTAJNI VALCER I"

U izdavačkom planu Lagune je objavljivanje i druge knjige Ramani Durvasule „Znaš ti ko sam ja?“, koja govori o narcisoidnosti u širem smislu, a dok se knjiga ne pojavi, „Ostati ili otići?“ možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.