Dobitnik Ninove nagrade za 2020. godinu je Svetislav Basara za roman „Kontraendorfin“ u izdanju Lagune.

Žiri u sastavu Marija Nenezić, Branko Kukić, Ivan Milenković, Marjan Čakarević i Teofil Pančić birao je među sedam naslova koji su se našli u najužem izboru. Inače je na konkurs za 67. Ninovu nagradu pristiglo rekordnih 212 romana.

U obrazloženju se navodi:

„’Kontraendorfin’ Svetislava Basare sačinjen je od ‘nemogućih’ scena, ‘nedopustivih’ zaključaka, paradoksalnih tvrdnji, cele lestvice nadrealizovanih hiperbola, kojima se pretresaju i protresaju temelji ne samo našeg društva i kulture, istorije i politike nego čitavog savremenog sveta. Uvodeći simbol kontraendorfina, kao ključnog biološkog obeležja južnoslovenskih naroda, Basara taj svet postavlja na jezički ringišpil, koji u vrtoglavoj jurnjavi sve i svakoga izvodi iz zone komfora i postavlja pred svevideće ogledalo.“

Povezana vest:  REP MJUZIKL LOŠA KOPIJA ŽIVOTA GOSTUJE U POZORIŠTU NA TERAZIJAMA

Roman „Uspon i pad Parkinsonove bolesti“ 2006. godine doneo je Basari prvu Ninovu nagradu, a kako je istakao „manjim delom se nadao ovoj nagradi, a većim nije“. „Zapravo, sumnja je bila veća od nade, ali osnovana sumnja. Moji romani se po užim i najužim izborima provlače od 1989. Sigurno je u konkurenciji bilo autora mlađih od tog godišta, a pošto sam za te 32 godine već dobio nagradu, uvek su mnogo veće šanse da se nagrada ne dobije nego da se dobije.“

Povezana vest:  Džudi Denč najbolja britanska pozorišna glumica

Naslov romana „Kontraendorfin“ Basara je preuzeo iz jedne fiktivne endokrinologije.

„Suprotno endorfinu, hormonu sreće, kontraendorfin je hormon nesreće pomoću kog se u ovom romanu objašnjava da užasi, posrtanja i nesporazumi sa istorijom naročito na našem prostoru nisu zapravo posledica nekih istorijskih okolnosti nego hormonalnog poremećaja i da nama ne treba humanitarna nego medicinska pomoć“.

Povezana vest:  Ilustrovana istorija Targarjena: "Zmajev uzlet - prvi tom" Džordža R. R. Martina u prodaj

Basara je istakao i da u nagrađenom romanu nema nikakve politike: „To je umetnička slika društva koje trpi posledice zastranjivanja, zabluda kojima se na publicistički način bavim, koje razmatram u kolumnama, esejističkim knjigama i esejima.“

Proglašenje dobitnika najznačajnijeg književnog priznanja za roman napisan na srpskom jeziku održano je onlajn, dok će uručenje nagrade biti održano početkom februara.