Kolektivna izložba skulptura „Tok“ autora koji predstavljaju tri generacije vajara biće otvorena u utorak, 20. jula u 19 sati u prostoru BW EXPERIENCE na drugom spratu tržnog centra Galerija.

Publika će imati priliku da vidi skulpture, objekte i do sada neizlagane radove na papiru i drvetu našeg čuvenog vajara i teoretičara Koste Bogdanovića. Ovoj izložbi pridružiće se i Kostin prijatelj i kolega Marko Vukša, profesor na Fakultetu primenjenih umetnosti, zajedno sa svojim studentima Kristinom Ivić, Pavlom Radovićem i Mihailom Kovačevićem.

„Izložbom „TOK“ želimo da naglasimo univerzalnost i trajanje jedne umetničke ideje koja se vizuelno ostvarila u delima pet vajara, pripadnika tri različite generacije. Tok ove ideje možemo pratiti gotovo pravolinijski, od Koste Bogdanovića, pripadnika najstarije generacije, u čijem je delu ona našla svoju plodnu genezu kroz intuitivno prepoznavanje i kreativno prevođenje arhetipskih obrazaca u polje skulpture, preko Marka Vukše koji u svom estetskom izrazu na savremen i originalan način čuva sećanja na poetiku i suptilnost Bogdanovićeve ideje i najzad radovima mladih vajara, Markovih studenata, u kojima se njen život dalje nastavlja“, naveo je u tekstu za katalog istoričar umetnosti mr Marko Bogdanović.

Povezana vest:  Opera „Tanhojzer" u bioskopu Cineplexx UŠĆE Shopping Center

Kosta Bogdanović (1930-2012) bio je čuveni srpski vajar autentične poetike. Posle završenih studija biologije diplomirao je 1962. na Filozofskom fakultetu u Beogradu, na Odseku za istoriju umetnosti. Vajarstvo je učio u ateljeu Sretena Stojanovića od 1958. do 1961. Posle završenih studija istorije umetnosti, ostaje na odeljenju da radi kao bibliotekar, a u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu počinje da radi kao kustos, pa savetnik i, na kraju, kao direktor tog muzeja, u kojem je 1974. godine osnovao Centar za vizuelnu kulturu i informacije.
Marko Vukša, rođen 1977. u Beogradu, diplomirao je 2001. na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, na kojem od 2016. godine radi kao docent, na predmetu Primenjeno vajarstvo. Bio je polaznik Majstorske radionice Koste Bogdanovića.

Povezana vest:  „Upoznajmo Italiju: Sto čuda“ i „Ostrvo dinosaura: Titanosaur u akciji“ – u prodaji

Kristina Ivić (1995, Požarevac), Mihailo Kovačević (1994, Gornji Milanovac) i Pavle Radović (1997, Beograd), diplomirali su 2020. godine na FPU, na odseku Primenjeno vajarstvo, u klasi profesora Marka Vukše. Iste godine upisali su i master studije na FPU.

Izložba se organizuje u okviru programa Umetničke inicijative BW KvArt i biće otvorena do 07. avgusta 2021. godine.

Povezana vest:  Pripreme Beograda za kandidaturu za evropsku prestonicu kulture 202