U četvrtak, 26. avgusta u 19 časova u Galeriji Goethe instituta, biće svečano otvorena izložba “Ko neće da misli, leti napolje! – Jozef Bojs i Mangelos – 100 godina i umetnost danas”  povodom stogodišnjice rođenja Jozefa Bojsa, jednog od najznačajnijih umetnika svetske umetničke scene posle Drugog svetskog rata, i Dimitrija Bašičevića Mangelosa, jednog od najznačajnijih umetnika regiona i rodonačelnika konceptualne umetničke prakse kod nas. Na otvaranju će se publici obratiti Frank Bauman, direktor Goethe-Instituta u Beogradu i dr Ivana Bašičević Antić, jedna od dvoje kustosa izložbe.

Kustos Selman Trtovac je povodom predstojeće izložbe rekao: “Ova izložba ne obeležava samo jubilej, 100 godina od rođenja dva umetnika-velikana, Bojsa i Mangelosa, jednog rođenog na nemačkom i drugog na jugoslovenskom kulturnom i umetničkom prostoru, već se izložba bavi njihovim mišljenjem u vremenu i okolnostima koje se razlikuju od današnjeg. Njihove velike ideje su značajno uticale na umetničko mišljenje i shvatanje društveno poltičkih odnosa tada. Kjučna ideja vodilja za autore ove izložbe je pitanje šta te ideje znače za umetnike i društvene odnose danas”.

Kustoskinja Ivana Bašičević Antić je napomenula: “U 2021. godini obeležavamo 100 godina rođenja Dimitrija Bašičevića Mangelosa, istaknutog kritičara umetnosti, osnivača i člana grupe Gorgona, i kako se ispostavilo rodonačelnika konceptualne umetnosti u našem regionu. Svet označava taj jubilej značajnim izložbama u Njujorku i Parizu, a kod nas ja sam dobila tu veliku čast da izložbom „Jozef Bojs i Mangelos – 100 godina i umetnost danas“, u organizaciji Goethe Instituta, označim 100. godišnjicu rođenja jednog od najznačajnijih umetnika 20-og veka, Jozefa Bojsa, zajedno za Mangelosom. Njihov rad je ostavio izuzetno dubok trag u umetnosti te smo jedan segment izložbe posebno posvetili odgovoru naše, srpske scene na legat ova dva umetnika i time ga kontekstualizovali.  Najzad, važno je spomenuti da se radovi Bojsa i Mangelosa nalaze u najprestižnijim muzejskim kolekcijama te je  za našu publiku ovo retka prilika da vidi njihove originalne radove”.

Povezana vest:  Beč: festival savremenog plesa „ImPulsTanz“

Izložba će trajati do 18. septembra, a pored Galerije Goethe Instituta, održavaće se i u Umetničkom prostoru U10 i Novoj galeriji vizuelnih umetnosti NGVU u Beogradu. Pored izložbe, povodom ovog jubileja biće organizovan i prateći program s okruglim stolovima, predavanjima, projekcijama filmova i TV emisijama.

U galeriji Menjačnica Goethe Instituta biće izložene fotografije, grafike i multipli iz lične kolekcije Karla Hajnca Rumenog i Mangelosovi radovi iz kolekcije Fonda Ilija&Mangelos i privatne kolekcije iz Zagreba. Karl Hajnc Rumeni, važan kolekcionar Bojsove umetnosti, potvrdio je organizatorima da su na raspolaganju za izložbu 40 signiranih grafika i multipla, 45 signiranih plakata, 50 signiranih poštanskih dopisnica i pozivnica kao i 20 signiranih kataloga-knjiga.

Povezana vest:  Tarik Filipović s monodramom „ĆIRO" pred beogradskom publikom

Odnos umetničkog legata Bojsa i Mangelosa sa savremenom umetničkom scenom u Srbiji biće tema dela postavke u prostorijama galerije U10. Taj odnos biće propitan kroz radove odabranih savremenih umetnika Sanje Latinović, Slobodana Stošića, Nadežde Kirćanski i Luke Cvetkovića, koji će specijalno za ovu izložbu produkovati nove radove inspirisane tragom dva velika umetnika – Bojsa i Mangelosa. Na taj način će impuls o mogućim odgovorima koji je legat rada Bojsa i Mangelosa doći direktno od umetnika.

U prostorijama galerije NGVU biće izloženi neki od originalnih radova Dimitrija Bašičevića Mangelosa, neke od vrednih multipli Jozefa Bojsa, kao i rad Damira Stojnića “Kujem uskrsnuće mrtvih” (2014), a svakodnevno će se emitovati film o Mangelosu u produkciji HRT-a pod nazivom „Jedno djelo“ autora Eveline Turković i Ane Marije Habjan.

Povezana vest:  Šabačko pozorište gostuje u Pozorištu na Terazijama

U petak, 27. avgusta u 20 časova u Goethe-Institutu u Beogradu, biće prikazan film „Bojs“, nakon čega će dr Ivana Bašičević Antić i dr Selman Trtovac voditi razgovor Karlom Hajncom Rumenim, kolekcionarem koji za ovu izložbu pozajmljuje Bojsova dela.

U petak, 3. septembra u Umetničkom prostoru U10, u 18 časova biće održan razgovor Zorana Pantelića i dr Ivane Bašičević Antić povodom publikacija „Crveni horizont“ Dejana Sretenovića (kuda.org, 2021), i “The Art of Direct Action – Social Sculpture and Beyond” (Sternberg press, 2019.) . Za četvrtak 9. septembar, zakazan je razgovor o umetnicima sa Biljanom Tomić i Ješom Denegrijem u prostorijama Goethe Instituta. U četvrtak. 16. septembra u galeriji NGVU biće emitovan film “Bojs” i održan razgovor kustosa izložbe, dr Ivane Bašičević Antić i dr Selmana Trtovca, o Mangelosu i umetnosti danas u odnosu na Bojsa.

U okviru saradnje sa Goethe-Institutom u Sarajevu u Zagrebu, izložba će se nakon Beograda u nešto izmenjenom obliku prikazati i u Muzeju savremene umjetnosti u Banja Luci i u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Kustosi i saradnici beogradske izložbe su dr Ivana Bašičević Antić, dr Selman Trtovac, tim U10, i tim NGVU.