Danas, 15. septembra, svečano je otvoren 54. i 55. Bitef pod sloganom Na ivici budućnosti, izvođenjem predstave Tragovi u koreografiji čuvenog Vima Vandekejbusa i njegove kompanije Ultima vez. Predstava Tragovi je njegov najnoviji projekat, usko povezan sa jednom od dominantnih tematskih linija Bitefa koja se fokusira na ekološke teme, kao i na posledice prirodnih katastrofa za koje smo sami odgovorni.

Na otvaranju, konferansije Miloš Milovanović pozdravio je ambasadore, predstavnike osnivača festivala grada Beograda, Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, publiku, novinare, kritičare, kao i goste festivala, među kojima su i umetnici, filozofi, aktivisti i teoretičari iz gotovo svih krajeva sveta, uz konstataciju da nismo ni mogli da zamislimo da će se festival organizovati u uslovima koji su komplikovaniji nego prošle godine.

Festival je proglasila otvorenim velika srpska glumica i ekološka aktivistkinja Svetlana Ceca Bojković. Ona je, tom prilikom, istakla kako smo stigli do  crvenog alarma za celo čovečanstvo zbog opasnosti od klimatskih promena, zagađenja, uništenja ekosistema i ogromne opasnosti od prirodne kataklizme svetskih razmera. Na sve ovo, kako je rekla, pojavila se i pandemija izazvana virusom COVID-19 koja je, kako veruje, nastala između ostalog, i kao rezultat poremećaja ekosistema. Kako je istakla, ovogodišnji Bitef je u objedinjenom, dvostrukom izdanju, posvećen upravo najurgentnijim ekološkim i srodnim problemima današnjice, a koji su i globalnog i lokalnog karaktera.

Povezana vest:  "Poslednja supruga Henrija VIII", roman o Katarini Par

Realizaciju ovogodišnjeg festivala podržala je Delegacija Evropske unije u Srbiji i tim povodom, organizovan je svečani koktel i izložba Priroda u pozitivu EU info centra. Zvanicama su se obratili Ivan Medenica, umetnički direktor Bitefa, i novi šef Delegacije Evropske unije, Nj.E. ambasador Emanuele Žiofre, koji je istakao:

,,Sa Bitefom imamo dugu saradnju, koja će se, nadam se, nastaviti. Slogan ovogodišnjeg izdanja festivala, Na ivici budućnosti, značajan je jer se bavi temama kao što su klimatske promene i gubitak biodiverziteta,  što su ozbiljne pretnje na koje bi trebalo da ukažemo. EU predvodi ovu debatu i odlučna je da ovu temu vidi ne samo kao problem, već i da kolektivno deluje u njegovom prevazilaženju, zajedno sa Srbijom i ostatkom sveta. I divno je što se festivali kao što je Bitef uključuju u debatu, jer kultura i kreativnost imaju ključnu ulogu u tome.’’

Povezana vest:  „Kad su cvetale tikve" Dragoslava Mihailovića u izdanju Lagune od petka u prodaji

Svečanoj ceremoniji otvaranja prisustvovale su mnogobrojne javne ličnosti iz javnog i političkog života, kao i diplomatskog kora. Među njima su: Ivan Karl, gradski sekretar za kulturu grada Beograda,  Danijela Vanušić, pomoćnik ministra za kulturno nasleđe i digitalizaciju, Konrad Adam, ambasador Belgije, Nikolas Luteroti, ambasador Austrije, Raul Molina, ambasador Španije, Karlo Lo Kašo, ambasador Italije, Šan Meklaud, ambasadorka Velike Britanije, Petko Doykov, ambasador Bugarske, Pol Anri Prese, EU delegacija, Beka Vučo, Stanislas Pjere, direktor Francuskog Instituta u Srbiji,  Jozef Angel, direktor Instituta Servantes, Adrijan Fajks, direktor Austrijskog kulturnog foruma, Milan Lučić, British Council, Robero Cinkota, direktor Italijanskog Instituta za kulturu u Beogradu, Mirjana Nikolić, rektorka Univerziteta umetnosti u Beogradu, Aleksandra Kosanović, Erste Bank, Jasmina i Milan Knežević, Bel Medic, Suzana Đorđević, Hemofarm fondacija. Među zvanicama  bile su i brojne poznate ličnosti iz kulturnog života: Tamara Vučković, Mira Adanja Polak, Vesna Čipčić, Isidora Minić, Dušanka Stojanović Glid, Vanja Ejdus i mnogi drugi, kao i predstavnici medija.

Povezana vest:  Ponuda bečkih muzeja tokom 2024. godine

PHOTO: Milan Maričić/ATA images