U sredu, 22. septembra, četvrtog dana Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, na Sceni „Jadran” Narodnog pozorišta u takmičarskog programu su izvedene dve predstave: „Tri puta kralj” nemačkog Pozorišta Gruene Sosse i „Peća i vuk” Dječijeg pozorišta Republike Srpske.
U predstavi “Tri puta kralj” govori se o tome da biti kralj nije samo detinja želja, već da biti kralj znači i biti bogat, naređivati, zabavljati se, biti poštovan od svog naroda i još mnogo toga. Biti kralj znači i imati obaveze i dužnosti takođe. “Ko zna koliki stres i kakve sve užasne probleme kralj doživljava? Ko zna koje su njegove tajne želje, prohtevi i čežnje?”, stoji u sinopsisu predstave.
Jedan od troje glavnih glumaca u predstavi, Willy Combecher, prokomentarisao je veoma burne i radosne reakcije dece u publici tokom predstave: “Predstavu smo kreirali sa beloruskom rediteljkom Katjom Averkovom i prvo smo je tamo izveli, potom redovno u Nemačkoj, pa u Turskoj, takođe i u Indiji. U svakoj zemlji su reakcije dece iste. U ovom uzrastu ona nisu toliko pod uticajem drugih, pa reaguju onako kako žele. Trudimo se da idemo u korak sa decom. Volimo kada navijaju i smeju se . Ne moraju da budu tihi, niti je potrebno da ih učitelji i učiteljice utišavaju”.
Predstava “Peća i vuk” Dječijeg pozorišta Republike Srpske je jedna neobična muzička priča, koju je napisao veliki ruski kompozitor Sergej Prokofjev. Kao i svaka priča, i ona ima svoje junake, a ovde su junaci instrumenti simfonijskog orkestra. Kako bi ih deca prepoznala, instrumente predstavljaju glumci. Kroz priču i lepe slike deca uče da slušaju, razumeju i vole simfonijsku muziku, što je i bio cilj i želja velikog Prokofjeva.
“U katalogu festivala otkriće se kopča i zlatna veza koju Banjaluka ima sa Suboticom, a to je zaista snažna činjenica da su naše dvije predstave pobijedile i otišle sa Gran prijem sa festivala. Utoliko prije se radujemo svakoj selekciji, kada nas prepoznaju da bismo trebali da dođemo, da u ovako referentnoj priči sa veoma ozbiljnim teatrima pokažemo ono što jeste lutkarstvo Republike Srpske danas“, istakla je Ljiljana Labović Marinković, direktorka Dječijeg pozorišta Republike Srpske.
„Stav našeg pozorišta je da je naša misija, kao nacionalnog teatra za djecu, da djecu ne zabavljamo i da im ne podilazimo, nego da ih našim repertoarom snažno opredjeljujemo da budu budući mali akademski građani i veliki intelektualci“, pojasnila je Ljiljana Labović Marinković i dodala: „Naš saveznik, da bismo uradili ovu predstavu, bio je direktor muzičke škole i profesori u muzičkoj školi u Banjaluci, koji su nam ustupili prave instrumente kako bi klinci tokom predstave naučili da prepoznaju i zvukom i izgledom duvačke muzičke instrumente. Nakon godinu dana po igranju tog komada, direktor muzičke škole mi je rekao da se povećalo interesovanje za upis duvačkih instrumenata. Mi kao nacionalni teatar nastojimo da njegujemo upravo predstave koje komuniciraju sa svim ovim vrlo potrebnim faktorima i važnim intelektualnim, obrazovnim i akademskim linijama, da bi smo u vremenu kiča i estrade mi bili ti koji držimo pred sobom odgovornost i svijetlu baklju čiste umetnosti“.
U sredu je, u Hotelu Patria u 17 časova, predstavljena publikacija „70 godina mladih: Pozorište mladih Sarajevo” Dubravke Zrnčić-Kulenović, a u istom terminu u bioskopu Eurocinema, publika je mogla da pogleda film „Avanture Bigfoot porodice”.
Petog dana festivala, u četvrtak 23. septembra, na programu su dve predstave u takmičarskom programu: “Teatru s ljubavlju” Dečjeg pozorišta Subotica (10h u Dečjem pozorištu Subotica) i “Na tragu” Gradskog kazališta Zorin dom Karlovac (16h, Scena “Jadran” Narodnog pozorišta). Za 17 časova u Hotelu Patria zakazano je predstavljanje knjige “Lutkarski simulakrumi” dr Zorana Đerića, selektora takmičarskog programa festivala. U bioskopu Eurocinema u 17 časova na programu će biti film “Sune dečak za sve” švedskog reditelja Jona Holmberga.
Svi programi na Međunarodnom festivalu pozorišta za decu su otvoreni za posetioce i besplatni.
PHOTO: Dejan Vuković i Nikola Stantić