DAH Teatar realizuje drugi po redu festival „Umetnost i ljudska prava“ u Srbiji. Festival počinje 24. i traje do 27. februara, a zamišljen je kao platforma za pokretanje i predstavljanje ideja i koncepata koje u prvi plan stavljaju i povezuju umetnost i ljudska prava, zalažu se za poštovanje ljudskih prava, prava svih živih bića kao i razvoj te ideje u Srbiji.
Ovogodišnje izdanje ima podnaslov „Umetnost u akciji“ sa ciljem da podstakne i osnaži građane/ke da preuzmu aktivnu ulogu u promenama u svojim zajednicama, da se umetnici i branitelji ljudskih prava povežu između sebe ali i sa širom zajednicom. Festival uključuje pojedince i organizacije koji rade na međunarodnoj sceni i u našoj zemlji, komunicira sa građanima/kama, oživljava zajednice i povezuje različitosti.
Na programu su: radionice, instalacije, predstave, koncerti, razgovori, konferencija „Umetnost i kultura u afirmisanju ljudskih prava”, filmska premijera i promocije knjige.
U skladu sa ovogodišnjom temom „Umetnost u akciji”, drugo izdanje festivala „Umetnost i ljudska prava” započinjemo aktivno, radionicom „Prekidanje tišine” naše koleginice i gošće iz Španije Amarante Osorio, 24, 25. i 26. februara od 10 do 14h u UK Parobrodu.
„Prekidanje tišine” je dramska radionica-laboratorija u kojoj će učesnici i učesnice imati priliku da kroz pokret, pisanje, i razgovor izraze ono o čemu se inače ćuti, da preispitaju rodne uloge, i upoznaju se sa nekim feminističkim perspektivama.
Autorski dokumentarni film grupe Škart „Duga resa” gledamo zajedno u okviru Festivala u četvrtak, 24. februara od 17 časova u prostorijama UK Parobrod.
Samo godinu dana starija od DAH teatra, grupa Škart je kolektiv koji kroz umetnost i aktivizam preispituje granične forme poezije, filma, arhitekture, grafičkog dizajna, performansa, muzike, i alternativne edukacije. Njihov dokumentarni film „Duga resa” dobio je nagradu publike za najbolji film na prošlogodišnjoj Slobodnoj zoni. Film prati domaćicu Milicu Savić Micu, i njen izum koji promeni kako njen, tako i živote mnogih oko nje…
Zvanično festival otvaramo instalacijom DAH Teatra „Ti moraš biti Zenitista” u galeriji N.EON 24.februara u 19h.
Instalacija TI MORAŠ BITI ZENITISTA promišlja nasleđe ovog autentičnog pokreta. Ukazuje na važnost kontinuiteta u umetničkoj tradiciji jedne zemlje i istražuje kakvi su danas, tačno sto godina od pokretanja časopisa „Zenit”, odjeci zenitističkih ideja kako u savremenoj umetnosti tako i u savremenom društvu.
DAN 2
Drugi dan festivala nastavljamo u duhu aktivnog učešća i preispitivanja sopstvene uloge u društvu. U prostorijama UK Parobroda u petak, 25.02. okupljamo se od 14h na dreg king radionici „Učenje po Zedu”. Radionica u trajanju od pet sati koju drži Zed Zeldić Zed (dreg king karakter Zoe Gudović) tiče se dekonstrukcije identiteta kroz tehnike preoblačenja i zauzimanja prostora. Podrazumeva kraći edukativni deo o stvaralaštvu i umetničkim intervencijama dreg king performerki i duži praktični deo, participaciju polaznica radionice koje pronalaze svoj dreg karakter i na licu mesta ga oprobavaju.
Irski umetnički kolektiv Smašing Tajms (Smasching Times) nam dolazi iz Dablina sa insertom iz predstave „Ne karju leta”, to je monolog ispričan iz perspektive jevrejsko-irske građanke, koja je ubijena u holokaustu. Nakon inserta imaćemo razgovor o predstavi I uopšte o značaju promovisanja ljudskih prava kroz umetnost.
INSTALACIJA Kardiofon – Moran Duvšani (Izrael) UK Parobrod od 17 do 20h.
Privatno slušanje melodije vašeg srca. Ovo participativno delo kombinuje medicinski uređaj i muzičku kutiju i prima jednog po jednog posetioca. Pozvani ste na put koji ima tri etape i počinje EKG testom, a završava slušanjem jedinstvene melodije koju je generisalo vaše vlastito srce.
Na festivalu je i prezentacija Asocijacije „Spektra“ koja se bavi zaštitom prava transrodnih, rodno varijantnih i interpolnih osoba.
Artpolis nam dolazi sa Kosova sa predstavom „Artemidine lovkinje“ koja slavi večni, stvaralački ženski princip.
DAN 3
Umetnost, kroz svoje načine, predstavlja možda najdirektniji govor koji se zalaže za prava onih kojima su oduzeta. Tom moći umetnosti će se baviti i konferencija tokom festivala koja će predstaviti filmove i radove umetnica i umetnika iz celog sveta.
Umetnost i kultura u afirmisanju ljudskih prava
Učestvuju: Mašad Afšar (Iran, Velika Britanija), Frederik Lecont (Belgija), Maja Mitić (Srbija), Vera Obradović Ljubinković (Srbija), Narciso Tales (Brazil), Jovan Ulićević (Crna Gora). Moderira: Dijana Mitrović Longinović
Nakon konferencije na Kolarcu biće premijerno prikazan dokumentarni film o projektu „Drveće pleše” kao i film o predstavi su nastali tokom realizacije projekta i proba predstave.
Projekat „Drveće pleše“ istražuje pitanje šta umetnici mogu da urade kao odgovor na jednu od najvećih kriza sa kojom se suočavamo – krizom opstanka zdrave životne sredine čiji su direktni simptomi klimatske promene u velikoj meri izazvane i nekontrolisanom sečom drveća.
Dan završavamo koncertom grupe Angsters koji kroz svoju muziku preispituju termin privatnosti i prava na istu.
DAN 4
Promocija knjige Jelene Šantić u Kokodilu“ Život bez kompromisa za umetnost i mir Jelena Šantić: eseji, zapisi, komentari”
Pet friendly politike grada – ljudska prava ili prava životinja
Ne da(vi)mo Beograd – Grupa za dobrobit životinja – Lola Joksimović
Pokret Ne da(vi)mo Beograd želi da omogući kvalitetan suživot za kućne ljubimce, vlasnike i one koji nisu vlasnici kućnih ljubimaca. U okviru pokreta deluje i Grupa za dobrobit životinja koja se bavi unapređivanjem politika i propisa u oblasti dobrobiti životinja, kao i obrazovanjem i vaspitanjem o dobrobiti životinja koje doprinosi društvu koje veruje u odgovornost, saosećajni odnos prema životinjama i ljudima, i koje brine o potrebama drugih.
U Narodnom pozorištu u Beogradu u 20 časova igra se predstava Amarante Osorio. “Ono što nisam izgovorila” jeste višedisciplinarno izvođenje koje se bavi nasiljem i problemima rodne pripadnosti s kojim se žene suočavaju od rođenja i koji su u vezi sa njihovim telom, obrazovanjem, seksualnim zlostavljanjem, nesigurnošću i društvenom obavezom da bude lepe, tihe, nasmejane, produktivne i savršene.
Festival se završava koncertom grupe Pretty Loud, koji je prvi romski ženski hip-hop bend. Kroz svoje tekstove šalju jasne poruke o važnosti obrazovanja, pravu na sopstveni izbor, samostalnosti i poručuju da rani brakovi nisu romska tradicija. One govore o svojim svakodnevnim izazovima i nadama, diskriminaciji, ali pričaju i o ljubavi i ravnopravnosti.
Učesnici festivala dolaze u Beograd iz Španije, Izraela, Crne Gore, Kosova, Irske i Srbije, a onlajn će nam se pridružiti i predstaviti svoj rad umetnici iz Irana, Belgije i Brazila.
Program će se održavati uživo na nekoliko lokacija u Beogradu: UK Parobrod, galerija N.EON, Dorćol Platz, Mestašce, Zadužbina Ilije M. Kolarca, KROKODIL i Narodno pozorište u Beogradu uz pridržavanje svih zdravstvenih mera i dozvoljenog broja okupljanja.
Svi programi su besplatni, osim predstave španske umetnice Amarante Osorio u Narodnom pozorištu u Beogradu i premijere filma „Drveće pleše“ na Kolarcu.
https://dahteatarcentar.com/wp-content/uploads/2022/02/PROGRAM-FESTIVALA-2022-SRP-po-danima-Final.pdf
https://dahteatarcentar.com/festivali/festival-umetnost-i-ljudska-prava/
Festival je podržan od strane Međunarodnog fonda za pomoć nemačkog saveznog ministarstva inostranih poslova Gete-Instituta, Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, ambasade Izraela, internacionalne mreže ITAC – Climate Impact, Austrijskog saveznog ministarstva za evropske i međunarodne poslove.