Danas se u 20 časova na sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta u Beogradu zatvara drugi po redu festival Umetnost i ljudska prava, predstavom “Ono što nisam izgovorila” umetnice Amarante Osorio. Ova umetnica poreklom iz Meksika, Španije i Kolumbije je ovih dana sa prijavljenim polaznicama održala i radionicu “Prekidanje tišine” koja je prezentovana juče u UK Parobrodu.

“Ono što nisam izgovorila” jeste višedisplinarno izvođenje koje se bavi nasiljem i problemima rodne pripradnosti s kojim se žene suočavaju od rođenja i koje su u vezi sa njihovim telom, obrazovanjem, seksualnim zlostavljanjem, nesigurnošću i društvenom obavezom da budu lepe, tihe, nasmejane, produktivne i savršene.

Povezana vest:  Međunarodni umetnički projekat “Remix Comix” podržan je od strane programa Kreativna Evropa Evropske Unije

Prestava je izvođena kao radna verzija na brojnim festivalima, poput Festivala Mestiza (Santjago, Čile), Tantidhatri (Kalkuta, Indija) Encuentro teatro y feminismos RESAD (Madrid, Španija), Transit, Odin Teatret (Danska), Magdalena Montpelier (Monpelijer, Francuska), Tiempos de Mujer (Kvito-Ambato, Ekvador). Tekst je dobio pohvali žirija Nagrade Dolores de Castro.

Amaranta Osorio je spisateljica, glumica i producentkinja, dobitnica je nekoliko nagrada za svoj rad.Njene drame su igrane u različitim zemljama i prevedene su na francuski, engleski, grčki, češki i nemački. Neke od nagrada su: Premio Calderon de Literatura Dramatica, Premio de Textos Teatrales Jesus Dominiguez I Premio Teatro express de Caja Madrid. Godine 2019. je postala članica Sistema Nacional de Creadores de Arte FONCA u Meksiku. Od 2011. je aktivna članica internacionalne ženske mreže Magdalena Projekat.

Povezana vest:  Povratak Srđana Valjarevića na srpsku književnu scenu

Na samom zatvaranju festivala od 21 čas na Dorćol Platzu nastupiće Pretty Loud, prvi romski ženski hip-hop bend. Nastao je u okviru GRUBB fondacije na inicijativu grupe devojaka i mladih žena od 15 do 27 godina. Romkinje su uglavnom domaćice, rano napuštaju školu i udaju se mlade. Pretty Loud razbija ovaj stereotip. Stvarajući jedinstvenu muziku, ponosno spajaju rep i hip-hop sa romskim zvukom a savremene i urbane pokrete sa tradicionalnim plesom. Kroz svoje tekstove šalju jasne poruke o važnosti obrazovanja pravu na sopstveni izbor, samostalnosti i poručuju da rani brakovi nisu romska tradicija. One govore o svojim svakodnevnim izazovima i nadama, diskriminaciji, ali pričaju i o ljubavi i ravnopravnosti. Pretty Loud su dobitnice ELLE Style Awards za aktivizam.

Povezana vest:  O Ateljeu 212 u petak na sednici Skupštine Beograda?

Foto: Suzon Fuks