U pratećem programu izložbe „Sutra je ponedeljak“ našeg istaknutog neoavangardnog umetnika Dragoljuba Raše Todosijevića, u četvrtak 15. septembra u 18 časova u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, biće održan razgovor ovog umetnika i Jerka Ješe Denegrija, istoričara i teoretičara umetnosti.
Jerko Ješa Denegri, istoričar i teoretičar umetnosti, diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, na grupi za Istoriju umetnosti. Bio je kustos Muzeja savremene umetnosti od njegovog osnivanja 1965. do 1991. godine, kada prelazi na Filozofski fakultet gde radi kao redovni profesor do 2007. godine. Brojnim teorijskim tekstovima, esejima i kritikama predstavlja okosnicu za izučavanje istorije savremene umetnosti kod nas i u regionu Jugoslavije. Autor je mnogih značajnih izložbi, monografskih publikacija i knjiga, urednik više stručnih časopisa. Bio je komesar Jugoslavije na Bijenalu mladih u Parizu i Bijenalu u Veneciji.
Od samih početaka je pratio delovanje neformalne grupe šestoro konceptualnih umetnika, okupljenih oko Studentskog kulturnog centra u Beogradu krajem 60-ih i početkom 70-ih godina prošlog veka. Autor je više tekstova o umetničkoj praksi Dragoljuba Raše Todosijevića, kao i uvodnog teksta u monografiji povodom izložbe Svetlost i tama simbola na 54. Bijenalu u Veneciji u izdanju MSUV. Dugogodišnji je saradnik MSUV, gde potpisuje više značajnih publikacija, tekstova i izložbi.
Izložba „Sutra je ponedeljak“ Raše Todosijevića, koja je otvorena u petak 9. septembra i trajaće do 5. oktobra 2022, obuhvata prezentaciju umetničkih radova jednog od protagonista neformalne beogradske grupe konceptualnih umetnika, koja je krajem 60-ih i početkom 70-ih godina učinila radikalni otklon od ideologije i prakse socijalističkog modernizma i uključila se u nove umetničke tokove koji su tek nastajali kod nas i na svetskoj sceni. Tada mladi umetnici (Marina Abramović, Era Milivojević, Neša Paripović, Zoran Popović, Gergelj Urkom) okupljeni oko beogradskog Studentskog kulturnog centra kreću u istraživanje novih formi umetničkog izražavanja, kao što su: video, performans, akcija, instalacija itd, sa ciljem provociranja i preispitivanja strukture i funkcionisanja tekuće prakse, kao i aktuelnog društvenog konteksta.
U okviru pratećeg programa izložbe u planu je i vođenje Uroša Đurića.
Izložba se organizuje u okviru programa Kaleidoskop kulture, Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022. Pokrovitelj MSUV je Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Izložbu su podržali Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Fondacija Saša Marčeta, Beograd.
Foto: Marko Ercegović MSUV