SingingCastle

Takmičarski program i izjava Slobodana Markovića, direktora i selektora Festivala

U okviru takmičarkog programa 18. Međunarodnog festivala pozorišta za decu, u periodu od 16. do 21. maja, biće prikazano 20 predstava za decu iz čak 18 zemalja (Brazil, Iran, Rusija, Italija, Francuska, Češka, Nemačka, Turska, Slovenija, Kazahstan, Poljska, Rumunija, Jermenija, Bugarska, Belorusija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Srbija) i to na dve lokacije – u Narodnom pozorištu (scena „Jadran“) i u Pozorištu „Deže Kostolanji“. Odabir predstava zasnovan je na visokim profesionalnim standardima, a naglasak je na raznovrsnosti formi i pristupa. Svaka od predstava izvodi se na izvornom jeziku, dok se prednost, prilikom selekcije, daje lutkarskom pozorišnom izrazu.

Izjava Slobodana Markovića, direktora i selektora Festivala:

U traganju za celovitošću scenskog čina

Višegodišnja umetničko-kreativna i programska opredeljenost Međunarodnog pozorišnog festivala za decu, a time i visoki kriterijumi koji se postavljaju pred samog selektora, opredelili su me, i ovoga puta, da se od bezmalo dve stotine prijavljenih predstava, sa svih kontinenata – izuzev Australije – odlučim za one koje će, svojom raznovrsnošću i inovativnošću, predočiti mladom gledaocu ne samo svet bajkovnosti i bajkovitosti, nego dodirnuti i neke od tema toliko značajnih za njegovo formiranje i odrastanje i pomoći mu da listanjem i iščitavanjem te velike i mudre knjige lutanja (kako glasi naziv jedne od predstava) preciznije uoči probleme s kojima se svakodnevno suočava i tako brže dođe do pravih, kadikad željenih rešenja. Rečju, moje repertoarsko usmerenje bilo je ka teatru koji pokreće gledaoca svojom pričom, idejama, emocijama, maštom, slikama i zvucima, ka pozorištu koje odbija da bude deo rutine, inercije i prosečnosti, pre svega po nesvakidašnjim visokoestetizovanim, umetnički vrednim pristupima, u velikoj meri provokativnijim u odnosu na njihova ranija čitanja i tumačenja. Samim tim, selekcijom ni jednog jedinog trenutka nisam težio da ona preraste u puko revijalno saopštavanje o tome šta se gde u svetu dešava, nego sam se trudio da repertoarom pružim punu podršku pozorištu koje će i sutra, baš kao i danas, biti podjednako važno tim velikim malim ljudima. Dakle, onom koje provocira, a ne onom od juče, koje je uveliko prevaziđeno, onom koje hrabro i beskompromisno ima polazište u ideji čitavog autorskog tima, a ne samo u istraživanju forme.

Povezana vest:  "London roud" novi roman bestseler autorke Samante Jang

Sa tim i takvim razmišljanjima i uverenjima, svesrdno vam preporučujem repertoar našeg festivalskog odrastanja i punoletstva.

Slobodan Marković, direktor i selektor Festivala

Predstave u zvaničnoj selekciji konkurišu za sledeće nagrade:

Grand Prix za najbolju predstavu u celini

Specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju (opciono – nagrada se dodeljuje samo u slučaju da se pojavi predstava sa izuzetnim dometima)

Povezana vest:  Novi baletski par u "Labudovom jezeru"

Nagradu za najbolju režiju

Nagradu za najbolju scenografiju

Nagradu za najbolju originalnu muziku

Nagradu za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka

Nagrade za glumačko majstorstvo (7 ravnopravnih nagrada)

O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri sačinjen od istaknutih svetskih pozorišnih umetnika i teatrologa:

Jaroslav Antonjuk, reditelj, teatrolog (Poljska);

Vladimir Birjukov, reditelj, dramski pisac (Rusija);

Povezana vest:  Kutak za kulturu: Izložba svestranog novosadskog profesora

Robert Valtl, glumac, reditelj (Slovenija);

Pavel Hubička, scenograf i kostimograf (Češka);

mr Miroslav Radonjić, teatrolog i pozorišni kritičar (Srbija).

Težište ovogodišnjeg Festivala biće na rumunskom lutkarstvu koje će biti predstavljeno kroz izložbu lutaka, kostima, scenografije i plakata rumunskih umetnika u Subotici, Novom Sadu i Vršcu, naučni skup na datu temu, učešće studenata lutkarstva iz Bukurešta i Tirgu-Mureša u programu svečanog otvaranja Festivala i kroz učešće pozorišta iz Rumunije u takmičarskom i pratećem programu Festivala.