Nove „Male priče“ Davida Albaharija kod „Čarobne knjige“
Bez posebne pompe, ali sa ozarenim licima domaćina i publike, danas je u Rimskoj dvorani Biblioteke grada Beograda predstavljena omanja knjiga veoma inventivnih i efektnih korica a običnog naslova „Male priče“ u izdanju „Čarobne knjige“, a autor je David Albahari.
Tako se na srpskoj književnoj sceni pojavio jedan od najvećih savremenih prozaista sa potpuno novim formatom koji je dao pričama, svojoj omiljenoj književnoj formi i to kod novog izdavača.
Prema rečima vlasnika „Čarobne knjige“ Bore Pantića on smatra „prelazak“ Albaharija u njgeoiv u kuću za svoj najveći izdavački uspeh na domaćem planu. „Čarobna knjiga“ je stekla ugled sa prevodnim delima i tek poslednje dve godine polako ukljucuje u svoje izdavačke planove i poneko domaće delo. Međutim, do sada nije imao ni jedno tako zvučno ime kao Albahari koji je uz to „Čarobnoj knjizi“ poverio pravu bisernu nisku nikad objavljenih 120 proznih minijatura jer se dužina prica kreće od jedne rečenice do pola strane.
“ Albahari (65), stari majstor kratke forme. – koji se, prema sopstvenom priznanju, najlakše snalazi u kratkim pričama – i ovoga puta od svega nekoliko rečenica, zapažanja i osećanja na maestralan način stvorio zaokružene celine“, glasila je ocena urednika knjige Nikole Petakovića kome je u „Čarobnoj knjizi“ dopalo uredništvo domaće proze.
„Kristalisane misli, suštinska pitanja, začuđenost i stalna zagledanost u sebe grade ovu zbirku i čine od nje delo s kojim će čitaoci rado komunicirati, koje će ih potresti i s kojim mogu postati prijatelj…“ naglasio je Petaković.
Prema njgeovim rečima „Albahari je već do sada ostavio toliki trag u našoj književnosti, i ne samo u našoj, da je objavljivanje svake njegove nove knjige prava mala svetkovina i ova zbirka je logičan nastavak Albaharijevih istraživanja u samo srce jezika i naracije“.
Svedenost, prevrtljivost ljudske prirode i apsurd su njegovo polje interesovanja, a poetika je neumitno utočište duše. Stotinom elegantnih minijatura, Albahari nas vodi kroz stotinu životnih i sanjalačkih ogleda, valjda stalno pišući o sebi, onom književnom sebi, kojem se uvek vraća.
Njegov bogati opus priča i pripovedaka tako dobija svoje najmlađe čedo, ono koje obećava da će biti dete-čudo i da će otići najdalje u putovanju Davida Albaharija kroz gusto tkanje književnosti.
Pisac koji od 1994 živi na relaciji Beograd-Kanada je otkrio da mu pisanje ovih proznih minijatura predstavlja izazov, ali zahteva i puno rada da bi ih sveo na što manje reči. NJega opčinjava pisanje takve proze, jer zahteva punu pažnju i svaka je dubnoko i pažljivo osmišljena a ne tek skica za duži tekst.
Albahari je dobitnik brojnih nagrada i priznanja a dela su prevedena na 18 jezika. Objavio je 13 knjiga priča i 14 romana, kao i pet knjiga eseja a pored pisanja, bavi se i prevođenjem sa engleskog jezika.