draza mihailovic - na krstu sudbineNajpotpunija biografija Draže Mihailovića

Za posetioce Sajma knjiga koje zanimaju biografske knjige, a žele da saznaju nesto više o generalu Dragoslavu Draži Mahailoviću najbolje će se informisati iz knjige publiciste Pere Simića „Draža Mihailović-Na krstu sudbine“ u izdanju „Lagune“.
Simić koji je postigao najveći uspeh u zemlji i inostranstvu svojom publicističkom knjigom o Josipu Brozu Titu, do sada je objavio 17 naslova među kojima je najnovija skraćena verzija biografije Draže Mihailovića, koju je “ Službeni glasnik“ štampao u džepnom izdanju i lansirao kao kiosk izdanje u tiražu od 15 000 primeraka koji je u međuvremenu rasprodat.
Mihailovićeva biografija je za sada prevedena i objavljena u Sloveniji, ali postoji interesovanje da se objavi u još nekim zemljama regiona.
O proširenom i dopunjenom izdanju koje se sada pojavilo pred Sajam knjiga urednik u „Laguni “ Dejan Mihailović je izjavio da „se smatra dosad najpotpunijim i najobjektivnijim delom o generalu Mihailoviću“.
„Među paradoksima istorije o generalu Mihailoviću, kojim se sudbina surovo poigrala, najupečatljivije su činjenice koje su u ovoj knjizi potkrepljene neumoljivim jezikom dokumenata“, ocenio je urednik.
On je naveo da se to pre svega odnosi na sledeće paradokse: „Draža MIhailovcić je prvi vođa pokreta otpora protiv fašizma u Evropi, ali i jedini vođa antifašista osuđen za kolaboraciju sa nacistima; ucenjen od Nemaca i odbačen od Saveznika; uzdanica jugoslovenske izbegličke vlade u Londonu, koja ga se pred kraj rata odrekla…“.
„Dok se istoričari spore oko istorijske uloge i ocene delovanja Dragoljuba Draže Mihailovića, publicista Pero Simia sa retkom akribijom pouzdanog istraživača iznosi u ovoj bogato ilustrovanoj biografiji najvažnije i mnoge dosad nepoznate podatke iz života vođe četničkog pokreta za vreme Drugog svetskog rata“, smatra Dejan Mihailović i ocenujuje da se preko biografije generala Draže može bolje razumeti
splet okolnosti i sukobljenih interesa koji je doveo do građanskog rata u Jugoslaviji koji se odvijao uporedo sa antifašističkom borbom, a završio pobedom komunista.

Povezana vest:  Poslednje vođenje na neviđeno kroz „Plavu izložobu“ u Muzeju savremene umetnosti