Lajpcig – grad knjiga
U Lajpcigu se danas otvara drugi najvažniji Sajam knjiga u Nemačkoj na kome će biti predstavljena i Srbija sa delima sedam pisaca.
Ugledni lajpciški sajam ima dugu tradiciju i važi za izuzetno važnu međunarodnu manifestaciju, koju svake godine poseti oko 170.000 posetilaca.
Novi i stari autori, i isto tako novi i neki stari naslovi, biće u fokusu nemačke i svetske javnosti u naredna četiri dana. Izlagači ili bolje rečeno izdavači iz 43 zemlje sveta, predstaviće mnoštvo novih izdanja.
Pored Nemačke, sajam, po tradiciji, organizuje i gost-domaćin. Ovoga puta je to Švajcarska. Švajcarci su gradu Lajpcigu, u znak zahvalnosti poklonili 40 crvenih klupa, koje su u međuvremenu osvanule na raznim lokacijama u nemačke „kulturne i književne prestonice“ u narednih par dana. Posetioci, autori i izdavači, pozvani su da klupe (sa knjigama u rukama) testiraju.
Kako piše Dojče vele, u fokusu su izdanja iz Poljske, Ukrajine i Belorusije.
„Dramatičan rasplet događaja u Ukrajini, gde su trenutno pomešana osećanja poput nade, ogorčenja, entuzijazma i besa, potvrđuje koliko je važno pridavati pažnju istoku Evrope?, kaže Martin Polak, programski direktor Sajma u Lajpcigu.
Prvo veče, kao i prethodnih godina, odmah po otvaranju, dodeljuje se nagrada za evropsko razumevanje. Novčana nagrada od 15.000 evra, prvi put odlazi van granica Evrope. Biće uručena publicisti iz Indije Pankaju Mišri. U knjizi „Iz ruševina imperije“, on govori o usponu Kine i Indije.
Književnica Kirsten Boje dobitnica je nagrade „Luchs“, koja se dodeljuje za dela namenjena mlađoj publici.
Nakon što je američki internet koncern „Amazon“ nedavno najavio konkurentnije cene digitalnih izdanja, nemački izdavači su izrazili zabrinutost zbog strategije, prema kojoj se u prvi plan guraju Kindle i eBook, a autori u poslednji. Uoči Sajma u Lajpcigu, neka izdanja nemačkih autora, već su se pojavila na tržištu, poput dela Emili Bold i Aleksandra Hartunga.
-Zabrinjavajuće je to što se odnos i podrška autorima ovakvom strategijom menja za 360 stepeni, posebno prema autorima koji kritički pišu – rekao je pored ostalog Aleksander Skipis iz Udruženja nemačkih knjižara.
Izdavači digitalnih beletrističkih naslova nemaju razumevanja za skepsu. Jorit Van der Mojel, potpredsednik firme „Kindle“ priznaje da su digitalni izdavači do sada bili fokusirani na prevode nemačkih autora za englesko govorno područje, ali sada je, kako kaže, došlo vreme „da se sjajni nemački autori ponude širom spektru čitalaca“.
U društvu brojnih izlagača (2.194) naći će se i ugledni nemački autori poput Morica Rinkea, Sebastijana Ficeka, Ingrid Nol, Tila Saracina i Franka Šecinga.
Očekuju se i gosti iz inostranstva: Kolum Mekan (Irska), Margrit de Mor (Holandija), Sajmon Beket (Velika Britanija), Arne Dal i Hakan Neser (Švedska). Iz Švajcarske u Lajpcig danas stiže 80 književnika, među kojim: Lukas Berfus, Adolf Mušg i Martin Suter.
Među najvažnijim priznanjima, koja će večeras na Sajmu knjiga u Lajpcigu biti dodeljena jeste i nagrada u kategoriji za najbolju beletristiku. Među nominovanima, pored Fabijana Hišmana, Pera Lea, Martina Mozbaha i Katje Petrovskaje, je i 35-godišnji autor iz Bosne i Hercegovine, Saša Stanišić.
Sajam je otvoren do 16. marta. Za razliku od frankfurtskog, Lajpciški sajam knjiga je sve vreme otvoren za posetioce.