Muzičku godinu u Srbiji obeležila atraktivna gostovanja
Uprkos skromnim finansijskim sredstvima koje je Srbija izdvojila za umetničku muziku i igru, ova godina biće upamćena po gostovanjima vrhunskih svetskih umetnika i zapaženoj domaćoj operskoj i baletskoj produkciji. Prvi put na našoj sceni gostovala je širom sveta popularna violinistkinja Vanesa Mej (33), super zvezda, harizmatična umetnica koja je oduševila publiku u Beogradskoj areni. Na istom mestu pred 5000 posetilaca proslavljena španska operska diva Monserat Kabalje(80) održala je dirljivi koncert, treći u Srbiji u njenoj prebogatoj pevačkoj karijeri.
Prva balerina sveta Svetlana Zaharova, takođe je gostovala treći put u našoj zemlji, pred 4000 posetilaca u Sava centru spektakularnim gala koncertom sa svojim prijateljima, zvezdama vodećih svetskih baletskih kuća, očarala je fascinantnom igrom. Za pamćenje su i koncerti dvojice ruskih pijanista, svetskih zvezda Borisa Berezovskog koji je održao zanimljiv, provokativni koncert u Beogradskoj areni na 43.Bemusu i Nikolaja Luganskog na otvaranju 15. sezone ciklusa „Velikani muzičke scene“ u Kolarčevoj zadužbini.
Živost u koncertni život uneo je na prvom gostovanju u Srbiji jedan od najboljih američkih violinista Robert Mekdafi, ekskluzivni i jedini izvođač Drugog violinskog koncerta Filipa Glasa, svog slavnog sunarodnika, koji je izveo u Beogradu. Ljubitelje klasične muzike obradovao je nastup našeg proslavljenog violiniste Stefana Milenkovića sa već nekoliko sezona našim najboljim orkestrom, Beogradskom filharmonijom. Koncert BF sa Milenkovićem i kanadskim dirigentom Čarlsom Olivijerom Manroom jedan je od tri programa sa kojima je BF u decembru gostovala sa velikim uspehom u Italiji.
U godini obeležavanja 200.godišnjice od rođenja mađarskog kompozitora i pijaniste Franca Lista (22.oktobar 1811-1886), na Listov rođendan izuzetno zapažen koncert održao je Simfonijski orkestar i Muški hor RTS, solisti Dejan Lazić, klavir i Petar Balco, tenor, pod dirigentskom upravom Bojana Suđića na 43.Bemusu.
Izuzetan muzički događaj priređen je za jubilej najistaknutije i najstarije srpske institucije za nauku i kulturu, 170 godišnjice postojanja Srpske akademije nauka i umetnosti. Muzika 20 kompozitora akademika, koliko ih je bilo za 170 godina postojanja SANU, izvedena je na koncertu u Galeriji SANU. Ovaj koncert pružio je brojnoj publici reprezentivni uvid u celokupnu itoriju srpske muzike od stvaranja samostalne države Srbije do danas.
Operska scena obogaćena je novim delom, na 43.Bemusu premijerno je izvedena opera „Mileva“ kompozitorke Aleksandre Vrebalov po libretu Vide Ognjenović, u režiji Ozrena Prohića, porudžbina Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu povodom 150.godišnjice postojanja, projekat koji je u potpunosti finansiralo ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva, produkcija dostojna najvećih svetskih muzičkih scena. Narodno pozorište imalo je dve zapažene baletske premijere, poznata ruska baletska umetnica, nekadašnja primabalerina Kirov baleta, ugledni koreograf i baletski pedagog Gabrijela Komleva postavila je u Narodnom pozorištu čuveni balet Ludviga Minkusa “ Bajadera“ na početku godine a krajem godine svetsku premijeru imao je balet „Aleksandar“ baletskog prvaka Državne opere u Berlinu, koreografa Ronalda Savkovića inspirisan istorijskom ličnošću, vojskovođom i osvajačem Aleksandrom Velikim.
I zemunski Madlenianum je imao zapaženu premijeru, muzičko baletski spektakl „Ledena bajka“ reditelja i koreografa Staše Zurovca na muziku Edvarda Griga za dramu „Per Gint“ Henrika Ibzena.
Već tradicionalno, Beogradski festival igre imao je ekskluzivne goste: Kraljevski flamanski balet, sa koreografijom Vilijama Forsajta „Artifakt“ i Baraka Maršala sa u Los Anđelesu nagrađenom koreografijom „Pevac“.
Gostovao je Holandski plesni teatar koji je na turneji povodom pola veka postojanja izveo komade vrhunskog koreografa Jiržija Kilijana i izuzetnog mladog igrača i koreografa Aleksandra Ekmana, Geteborg balet sa dva najnovija naslova, kompanija Magi Maren, roterdamski Skapino balet a u završnicu ulazi „u punoj brzini“, predstavom „Far“ Mek Gregora, koja je premijerno izvedena u Random dens u Londonu i prva je koprodukcija BFI.