Na današnji dan – 30. avgust

30. p.n.e. – Umrla je egipatska kraljica Kleopatra. Premapredanju, Kleopatra je izvršila samoubistvo pustivši da je ugrize zmija otrovnica. Njenom smrću ugasila se dinastija Ptolomeja, a Egipat je postao rimska provincija. 
1483 – Umro je francuski kralj Luj XI (Luis), koji je tokomvladavine od 1461. uspeo da pobedi Ligu feudalaca i da ojača centralnu kraljevski vlast. Nasledio ga je sin Šarl VIII. 
1645 – Holanđani i američki Indijanci sklopili su primirje uNju Amsterdamu (Njujork). 
1748 – Rođen je Žak Luj David (Jacques Louis), najznačajnijipredstavnik klasicizma u francuskom slikarstvu, dvorski slikar Napoleona Bonaparte. Izvršio je veliki uticaj na likovnu umetnost, ali su njegovi sledbenici uglavnom završili u šablonu akademizma („Zakletva Horacija“, „Napoleonovo krunisanje“, „Porodica Žerar“, „Ubijeni Mara“, „Gospođa Rekamje“). 
1757 – Ruska armija je u Sedmogodišnjem ratu, pod komandommaršala Stepana Fjodoroviča Apraksina, porazila pruske trupe u bici kod Gros Jegersdorfa. 
1797 – Rođena je engleska knjizevnica Meri Šeli (Mary Shelley)autorka romana „Frankeštajn“, supruga pesnika Persi Biš Šelija (Percy Bysshe). 
1871 – Rođen je britanski fizičar Ernest Raterford (Rutherford)dobitnik Nobelove nagrade za hemiju 1908. Otkrio je alfa I beta zrake u radijumu, a bombardujući azot alfa česticama izveo je prvu transmutaciju jednog elementa u drugi (1919). 
1881 – Francuski inženjer Kleman Ader (Clement) patentirao je uNemačkoj prvi stereofonski zvučni sistem. 
1914 – U bici kod Tanenberga u Prvom svetskom ratu nemačka Osmaarmija pod komandom generala Paula fon Hindenburga potukla je Drugu rusku armiju generala Aleksandra Samsonova, koja je izgubila oko 30.000 ljudi. General Samsonov je izvršio samoubistvo. 
1918 – Prilikom posete fabrici „Miheljson“ u atentatu je ranjenVladimir Ilić Lenjin. U lidera sovjetske Rusije pucale su pripadnice Socijal-revolucionarne partije Fanja Kaplan i njena sestra Dora. 
1929 – Umro je dubrovački književnik Ivo Vojnović, autor drama“Dubrovačka trilogija i „Ekvinocij“, koje su više decenija bile na repertoarima jugoslovenskih pozorišta. 
1940 – U Beču su završeni razgovori predstavnika Nemačke,Italije, Rumunije i Mađarske (Bečka arbitraža) na kojima su Nemačka I Italija prisilile Rumuniju da ustupi Bugarskoj južnu Dobrudžu, a Mađarskoj deo Transilvanije. 
1940 – Umro je engleski fizičar Džozef Džon Tomson (JosephJohn Thomson), koji je 1897. otkrio elektron. Dobitnik je Nobelove nagrade za fiziku 1906. 
1942 – Ustaše su u Sremskoj Mitrovici u Drugom svetskom ratustreljale Savu Šumanovića, jednog od najboljih srpskih slikara između dva rata. Njegove velike kompozicije „Doručak na travi“ i „Pijana lađa“ ubrajaju se među najznačajnija dela modernog srpskog slikarstva. 
1944 – Sovjetska armija je u Drugom svetskom ratu zauzela naftnapolja u Ploeštiju u Rumuniji, čime je nemačku vojsku lišila važnog izvora snabdevanja gorivom. 
1945 – Velika Britanija je ponovo uspostavila svoju vlast uHongkongu, nakon tri godine i sedam meseci japanske okupacije. 
1957 – Senator Strom Turmond (Thurmond) iz Južne Karolinepostavio je novi rekord u opstrukciji američkog Kongresa govoreći više od 24 sata protiv predloga zakona o građanskim pravima. 
1963 – Između sedišta vlada SSSR i SAD, Kremlja i Bele kuće,lideri Nikita Hruščov i Džon Kenedi (John Kennedy) uspostavili su posle kubanske krize, koja je zapretila opštim nuklearnim sukobom, direktnu telefonsku vezu, poznatu kao „crveni telefon“. 
1973 – Kenija je zabranila lov na slonove i trgovinu slonovačom. 
1974 – Kod Zagreba se dogodila teška železnička nesreća ukojoj je izgubilo život oko 150 ljudi. To je bila najveća železnička nesreća u istoriji jugoslovenskog saobraćaja. 
1981 – U Teheranu su u eksploziji bombe podmetnute u kancelarijipremijera poginuli predsednik Irana Mohamad Ali Radžai (Mohammad, Rajai) i premijer Mohamad Džavad Bahonar (Mohammad Javad).
1991 – Sovjetska republika Azerbejdžan je objavila nezavisnostod Moskve i počela formiranje sopstvene armije. 
1992 – Prekinuta je petomesečna srpska opsada Goražda. U skladusa dogovorom u Londonu komanda bosanskih Srba povukla je oko 1.000 svojih vojnika, a zajedno sa njima povlačila se i kolona civila izbeglica srpske naconalnosti. U napadu „zelenih beretki“ (bosanski Muslimani) na kolonu poginulo je 22, a ranjeno oko 50 ljudi. 
1995 – Avioni NATO-a počeli su seriju napada na srpske položajeu Bosni u pokušaju da prisile rukovodstvo bosanskih Srba da prihvati mirovni plan za BiH. Napadi su usledili dva dana nakon što je u minobacačkom napadu na Sarajevo ubijeno 37 ljudi, a obustavljeni su 14. septembra, kada su Srbi potpisali sporazum o povlačenju teškog naoružanja na 20 kilometara od Sarajeva. 
1997 – U automobilskoj nesreći u Parizu, poginula je britanskaprinceza od Velsa Dajana Spenser (Wales, Diana), bivša supruga britanskog prestolonaslednika princa Čarlsa (Charles). U nesreći su život izgubili i njen pratilac Dodi al Fajed (Fayed) i njihov vozač Henri Pol. 
2001 – Oko 438 izbeglica, mahom iz Avganistana, koji su spašenisa feribota koji je tonuo, nastavilo je da umire na norveškom teretnom brodu, jer im Australija nije dozvolila ulazak u tu zemlju.
2003 – U Severnom moru potonula je ruska atomska podmornica. Oddeset članova posade, jedan čovek je spašen. 
2003 – Umro je američki glumac Čarls (Charles) Bronson, zvezda akcionih filmova iz 1960-ih i 1970-tih. 
2004 – Na Ilidži kod Sarajeva uhapšen je Ramiz Delalić-Ćelo,osumnjičen da je 1. marta 1992. na svadbi na Baščaršiji ubio jednog od svatova Srbina Nikolu Gardovića. To ubistvo produbilo je poremećene međunacionalne odnose i ubrzalo početak rata u Bosni i Hercegovini. 
2006 – Umro je egipatski pisac i dobitnik Nobelove nagrade zaknjiženost 1988. Nagib Mahfuz (Naguib Mahfouz). 
2013 – Umro je jedan od najboljih irski pesnika, nobelovacŠejmus Hini (Seamus Heaney). 

Povezana vest:  Na današnji dan - 6. septembar